Dell, Lenovo czy HP? Jaki laptop wybrać?

Kacper Jedzejak

Laptop do biura

Laptop do biura jeszcze niedawno uchodził za luksus i kojarzył się z wielkim biznesem, tymczasem obecnie z czystym sumieniem można go nazwać standardem. Coraz więcej zawodów staje się zinformatyzowanych, a z laptopów korzystają nie tylko dyrektorzy, kierownicy działów czy nauczyciele akademiccy, lecz wielu innych pracowników. By praca z nim była bezproblemowa, trzeba wybrać jak najlepszy sprzęt.

Jak to zrobić i jakie wymagania postawić oraz na co zwracać uwagę? A przede wszystkim – jaki laptop do biura jest najlepszy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku, zachęcamy więc do lektury.

Co wyróżnia laptop do biura?

Jeśli choć trochę interesujecie się tematyką komputerów przenośnych, wiecie zapewne, że nie ma jednego uniwersalnego modelu, który pasowałby każdemu. To po prostu niemożliwe, gdyż urządzenie musiałoby się nadawać do wszystkiego, a jak mówi znane przysłowie – gdy coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Lepiej zawczasu zastanowić się, co właściwie będziemy robić na naszym komputerze i na tej podstawie wybrać najlepszy.

Choć wiemy już, że chcemy kupić najlepszy laptop do biura, musimy nieco bardziej sprecyzować, do czego ma nam on służyć. W większości przypadków będzie chodziło o obsługę popularnych programów biurowych, w tym edytorów tekstu i arkuszy kalkulacyjnych. Czasem w grę wchodzi także oprogramowanie autorskie firmy lub inne systemy, które jednak zazwyczaj nie są zbyt wymagające. Schody zaczynają się wtedy, gdy pracujemy na przykład przy obróbce zdjęć czy wideo – wtedy trzeba poszukać dedykowanych rozwiązań, takich jak laptop dla fotografa.

Jaki laptop do biura wybrać i kupić?

By zdecydować się na najlepszy laptop do biura, rzecz oczywista, trzeba przeanalizować jego najważniejsze parametry pod kątem naszych potrzeb. Do takich cech sprzętu należą przede wszystkim:

Wielkość,

Wydajność,

Parametry ekranu,

Design,

Dodatkowe funkcje.

Wielkość laptopa do biura

Z pewnością zależy nam na komfortowym użytkowaniu, dlatego na początek powinniśmy się zastanowić, jaką przekątną ekranu powinien mieć dobry laptop do biura. Nie ma tu uniwersalnych odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od tego, jak, a przede wszystkim gdzie będziemy używać komputera mobilnego. Do pracy z dokumentami i arkuszami kalkulacyjnymi najlepiej sprawdzi się oczywiście duży ekran, o przekątnej 15-17 cali.

Problem pojawia się wówczas, gdy nasza praca ma charakter mobilny, terenowy, lub też musimy dojeżdżać do biura na przykład komunikacją miejską. W takim przypadku każdy cal i każdy kilogram mają znaczenie. Najlepszy laptop do pracy związanej z poruszaniem się w terenie powinien być nieco mniejszy, ale jednocześnie gwarantujący duży komfort użytkowania. Idealnie sprawdzi się więc komputer o przekątnej ekranu 13-14 cali.

Wydajność laptopa do biura

Kolejna ważna kwestia związana z laptopem do biura, to jego wydajność, a więc szybkość działania. Możemy sobie wyobrazić sytuację, gdy potrzebujemy na szybko wykonać powierzone nam zadanie, a tymczasem komputer mobilny jak na złość zacina się i wieki zajmuje mu uruchomienie potrzebnego programu. Na pewno nie jest to dla nikogo komfortowe.

Mamy jednak dobrą wiadomość: większość laptopów do biura wypada obecnie pod tym względem bardzo dobrze. Podstawowe programy biurowe nie stawiają zbyt wysokich wymagań, dlatego nowy laptop nawet ze średniej półki cenowej poradzi sobie z kilkoma takimi aplikacjami jednocześnie. Zapewnia to co najmniej czterordzeniowy procesor oraz odpowiednia ilość pamięci RAM. Dysk nie jest aż tak ważny – celujmy raczej w SSD, natomiast pojemność ma znaczenie drugorzędne, chyba że pracujemy na naprawdę dużych plikach.

Ekran w laptopie do biura

Wspomnieliśmy już o przekątnej ekranu, ale nie tylko rozmiar ma znaczenie. Dobry laptop do biura musi być wygodny w użytkowaniu w każdych warunkach. W biurze nie zawsze mamy możliwość zasłonięcia okien roletami, takie pomieszczenia często są mocno naświetlone, a odbijające się światło zdecydowanie przeszkadza. Z tego też powodu polecamy matrycę matową lub powłokę antyrefleksyjną na ekranie. Jeśli natomiast chodzi o rozdzielczość, nie ma sensu inwestować w laptop do biura 4K, jeśli nie zajmujemy się sztukami wizualnymi, takimi jak fotografia czy film. Te pieniądze można zainwestować po prostu lepiej.

Design laptopa do biura

Dobry laptop do biura to tak zwany laptop biznesowy, który cechuje się nie tylko określonymi parametrami, ale i odpowiednim wyglądem. Zwłaszcza w pracy z klientem musimy wyglądać elegancko i profesjonalnie, a jednocześnie trafić w swój własny gust. To tak jak z samochodem – niby można poruszać się każdym, ale jeżeli nie będzie nam on pasował wizualnie, nasze samopoczucie podczas pracy zdecydowanie spada.

Jednak design to nie tylko sam wygląd, ale i jakość zastosowanych materiałów. My polecamy sięgać po lekki laptop do biura, stworzony z nowoczesnych tworzyw sztucznych, wykorzystywanych także w innych dziedzinach, jak na przykład lotnictwo. Takie materiały sprawiają, że komputer mało waży, łatwo więc nosić go ze sobą, ale z drugiej strony jest niezwykle wytrzymały.

Jaki laptop do biura jest najlepszy? Dodatkowe funkcje

Najlepszy laptop do biura jest wyposażony w wiele dodatkowych udogodnień, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli pracujemy na arkuszach kalkulacyjnych, dużym atutem będzie wydzielona klawiatura numeryczna. Jeśli natomiast często zdarza nam się zarywać noce, polecamy klawiaturę podświetlaną, która znacznie podniesie komfort pracy po zmroku. Ważne są także kamera i mikrofon do prowadzenia wideokonferencji z kierownikiem czy kontrahentami, czytnik linii papilarnych, zabezpieczający dostęp dla osób nieuprawnionych, a także wiele innych atutów. Większość z nich musimy dobrać indywidualnie do specyfiki pracy.

Gdzie kupić laptop do biura?

Szukając najlepszego laptopa do biura, polecamy udać się do specjalistycznego sklepu komputerowego, gdzie można skorzystać z wykwalifikowanego doradcy klienta. Możemy się też udać do marketu z elektroniką, jak również odwiedzić wirtualnie sklep internetowy. We wszystkich tych miejscach otrzymamy fakturę na firmę, a także możemy liczyć na zniżki w przypadku większych zamówień.

Jacy producenci oferują dobry laptop do biura? Możemy wymienić tu na przykład Lenovo, Asus, Acer, Apple, Samsung i innych.

Cena laptopa do biura

Ile kosztuje laptop do biura? Cena zależy przede wszystkim od naszych wymagań i specyfiki konkretnego zawodu. Dobry, niezawodny sprzęt można kupić już za mniej niż 2000 zł, jednak optymalnie jest założyć budżet 2200-3000 zł.

Laptop do biura – opinie

W jakim zawodzie pracujecie i jak często wykorzystujecie w nim laptop do biura? Zdajemy sobie sprawę, że przekrój będzie ogromny, a potrzeby w tym zakresie – zróżnicowane. Jesteśmy więc ciekawi, które modele sprawdziły się u Was oraz na co Wy zwracaliście uwagę przy wyborze. Czekamy na Wasze opinie o laptopach do biura.

Laptop do biura / Ranking najlepszych

A może ta decyzja jest dopiero przed Wami? W takim razie świetnie się składa. Wiecie już, na co zwracać uwagę, a teraz pora na konkrety. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie, które z pewnością pomoże przy zbliżających się zakupach. Poniżej prezentujemy aktualny ranking najlepszych laptopów do biura.

HP czy Lenovo? Porównanie producentów

HP i Lenovo to producenci, którzy globalnie odpowiadają za około połowę sprzedanych laptopów. Który z tych producentów jest lepszy? Laptop HP czy Lenovo – który lepiej sprawdzi się do pracy, a który w użytku domowym lub do rozrywki? Laptop Lenovo czy HP – za który zapłacisz mniej? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru laptopa HP czy Lenovo, rozwiejemy je w naszym zestawieniu obu producentów.

Laptop HP czy Lenovo? Poznaj oferty producentów

Firma HP może poszczycić się bardzo długą historią, sięgającą roku 1939, choć pierwszy jej komputer powstał w roku 1980. Działalność Lenovo rozpoczęła się dopiero 4 lata później. Ich oferta jest bardzo różnorodna i spełnia oczekiwania użytkowników ze wszystkich segmentów.

Laptop Lenovo dla biznesów to przede wszystkim serie ThinkBook i ThinkPad. Pierwsza z nich przeznaczona jest do pracy biurowej oraz użytku domowego, natomiast składająca się z różnych wariantów seria ThinkPad to urządzenia profesjonalne, przeznaczone do różnych wymagań biznesowych, m.in. pracy w korporacjach, pracy kreatywnej czy mniej wymagającej pracy biurowej.

Laptopy i notebooki HP to z kolei serie:

ProBook – przeznaczona dla małych i średnich firm;

– przeznaczona dla małych i średnich firm; EliteBook – seria ultralekkich laptopów biznesowych, przeznaczonych dla kadry menedżerskiej;

– seria ultralekkich laptopów biznesowych, przeznaczonych dla kadry menedżerskiej; ZBook – stacje roboczy do najbardziej wymagającej pracy, np. przy projektowaniu lub do pracy kreatywnej.

Laptop Lenovo czy HP – czym różnią się laptopy obu marek?

Miłośnicy innowacji chętnie decydują się na intuicyjne w obsłudze i lekkie laptopy Lenovo, które zachwycają eleganckim designem i zróżnicowaniem wzorów i kolorów. Z kolei laptopy dla firm HP charakteryzują się konstrukcją klasyczną, jednak stawiającą na trwałość wytrzymałość, którą zawdzięczają wykorzystaniu najwyższej jakości materiałów i komponentów.

Zatem laptop Lenovo czy HP, który okaże się lepszym wyborem? Wszystko zależy od sposobu użytkowania. Praca w domu lub w biurze nie wymaga ultrawytrzymałych rozwiązań, dlatego możesz śmiało zdecydować się na laptop Lenovo, HP natomiast zapewni wytrzymałość w trudniejszych warunkach pracy, np. w terenie.

HP czy Lenovo? Laptop danej marki a wydajność

Laptopy biurowe i biznesowe Lenovo czy HP? Laptop każdego z tych producentów będzie charakteryzował się wysoką wydajnością, co zawdzięcza najwyższej klasy podzespołom. Sprzęt obu marek pracuje na procesorach Intel oraz AMD Ryzen. W odpowiadających sobie modelach zwykle znajdziemy możliwość zastosowania tej samej wielkości pamięci RAM. Laptopy obu firm pracują na systemie operacyjnym Windows – w najnowszych modelach jest to oczywiście Windows 11 w różnych wersjach, w zależności od przeznaczenia laptopa.

Pod względem wydajności – który laptop lepszy, HP czy Lenovo? Na tym tle różnic należy dopatrywać ewentualnie w czasie porównania dwóch odpowiadających sobie modeli i zdecydować się na ten, który będzie miał lekką przewagę nad konkurentem.

Który laptop lepszy, Lenovo czy HP? Obraz i dźwięk

Laptop HP czy Lenovo – który z nich ma lepszy obraz? W tej kwestii różnic również należy szukać na poziomie zestawienia odpowiadających sobie modeli. Zasadniczo obie marki dostosują rozdzielczość i jasność ekranu do wielkości ekranu oraz przeznaczenia laptopa. U obu producentów możemy znaleźć sprzęt o rozdzielczości FullHD oraz 4K. Należy zaznaczyć jednak, że w ofercie HP wybór laptopów z rozdzielczością większa niż FullD jest nieco szerszy.

Zobacz też: Dell czy Lenovo – porównanie producentów

Laptop Lenovo czy HP, jak przedstawia się ich porównanie w kwestii dźwięku? Bardzo podobnie. W przypadku obu marek wyróżniać mogą się przede wszystkim laptopy przeznaczone do gamingu, które mogą zawierać głośniki wysokiej jakości, sprawiające wrażenie przestrzenności dźwięku i zapewniać graczom o wiele lepsze wrażenia.

Zobacz też: Dell czy HP – porównanie producentów

HP czy Lenovo – laptop z lepszą baterią

Laptop HP czy Lenovo, który będzie miał lepszą baterię? W tym obszarze lepsze delikatna przewaga rysuje się po stronie Lenovo. Baterie w laptopach tego producenta uchodzą za trwalsze. Oczywiście w każdym modelu możemy znaleźć inne akumulatory, a ich ostateczna wydajność zależy również od zastosowanych podzespołów i wydajności laptopa.

Zobacz też: Z czego składa się laptop? Budowa laptopów

Który laptop lepszy, HP czy Lenovo? Podsumowanie

HP i Lenovo to topowi producenci laptopów. Oferują najlepsze i najwydajniejsze rozwiązania, które można wykorzystywać w najbardziej wymagających warunkach biznesowych. Ostateczny werdykt, który laptop lepszy, Lenovo czy HP, zawsze rozgrywa się pomiędzy dwoma odpowiadającymi sobie modelami, jednak różnice są niewielkie. Wówczas przy wyborze można kierować się po prostu ceną, która z reguły jest nieco niższa w przypadku laptopów Lenovo.

Dell, Lenovo czy HP? Jaki laptop wybrać?

Parametry dobrego sprzętu, czyli na co zwrócić uwagę?

Dobry laptop to podstawa wygodnej i efektywnej pracy. Satysfakcjonują wydajność sprzętu, zapewnią tylko odpowiednie parametry, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru nowego laptopa. Wśród najważniejszych wytycznych znajdują się:

Obsługiwany system operacyjny – większość modeli dostępnych w sklepach jest przystosowana do sprawnego korzystania z systemu Windows. To dobre rozwiązanie, które sprawdza się w znacznej większości przypadków. System Windows znaleźć można w laptopach firmy Lenovo, Dell oraz HP. Takie oprogramowanie pozwala na korzystanie z licznych programów biurowych, programów do obróbki zdjęć oraz swobodnego korzystania z internetowych przeglądarek.

Procesor – obecnie najlepiej wybierać egzemplarze z procesorem Intel Core i5 lub lepszym. Taki wybór sprawia, że wykonywane na komputerze czynności będą działać płynnie

Pamięć RAM – to wbudowana pamięć wewnętrzna, której wielkość powinna być dostosowana do systemu. Obecnie warto wybrać laptopy posiadające co najmniej 4 GB pamięci RAM, a najlepszym wyborem są te z 8 GB.

Dysk – w ostatnich latach na popularności zyskały dyski SSD, które nie tylko są przystępne cenowo, ale także oferują nawet 10-krotnie krótszy czas odczytywania i zapisywania danych. Pojemność dysku w laptopie nie powinna być mniejsza nić 120 GB. Mniejsza pamięć może skutkować pogorszeniem wydajności komputera oraz mniej płynną pracą.

Bateria – na ten parametr powinny zwrócić uwagę szczególnie te osoby, które często pracują poza domem oraz w miejscach z utrudnionym dostępem do energii elektrycznej. Dobre baterie o odpowiedniej pojemności pozwalają na nieprzerwaną pracę nawet przez kilka godzin. Odciążenie laptopa z działających w tle programów dodatkowo może wydłużyć ten czas.

Matryca – znaczącym parametrem dla użytkowników laptopa jest także rodzaj wykorzystanej matrycy. Osoby, które każdego dnia spędzają długie godziny, patrząc na ekran, nie powinny oszczędzać na jakości matrycy. Dobry ekran oferuje wygodne podświetlenie oraz realnie wyglądające kolory. Matryce można podzielić na błyszczącą i matową. Ta pierwsza zapewnia żywe kolory, ale w pomieszczeniach o dużym naświetleniu często tworzy efekt lustra, utrudniając korzystanie z komputera. W nasłonecznionych pomieszczeniach znacznie lepiej sprawdzają się matryce matowe, które rozpraszają światło i tym samym gwarantują idealną czytelność. Rozdzielczość ekranu w laptopie powinna być na poziomie Full HD lub 4K – to zapewnia komfortowe oglądanie filmów oraz zdjęć. W laptopach gamingowych warto zwrócić uwagę także na częstotliwość odświeżania, która w tym przypadku nie powinna być mniejsza nić 120 Hz.