Dlaczego warto kupić zewnętrzną kartę dźwiękową? 5 powodów.

Kacper Jedzejak

Karta dźwiękowa USB. Na co zwrócić uwagę i którą wybrać?

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Zanim zaczniemy wybierać odpowiednią kartę dźwiękową, dobrze byłoby wiedzieć, czym tak właściwie jest moduł dźwięku. Z pewnością każdy z Was zetknął się z tym pojęciem nie raz i z łatwością jest w stanie określić, za co odpowiada układ audio. Niewielu jest jednak w stanie wytłumaczyć, z czego tak naprawdę się składa.

W rzeczywistości jest on niczym innym, jak układem elektronicznym, który służy nie tylko odtwarzaniu, ale przede wszystkim przetwarzaniu oraz rejestrowaniu nagrań. Chyba nikt z Was nie wyobraża sobie własnego komputera bez karty dźwiękowej. Korzysta z niej bez dwóch zdań każdy. Są one obecne w laptopach oraz komputerach stacjonarnych w formie chipów zamontowanych na płytach głównych. Wielu użytkowników coraz częściej dochodzi jednak do wniosku, że jakość dźwięku oferowana nawet przez najlepsze zintegrowane układy im nie wystarcza. Takie osoby poszukują alternatywy. Nie ma innego sposobu, jak zakup odpowiedniej karty dźwiękowej, a jednym z nich są na przykład funkcjonalne modele USB.

Warto także sprawdzić, ile kosztują najpopularniejsze obecnie karty dźwiękowe na USB - ranking, który umieściliśmy poniżej, jest stale aktualizowany i prezentuje najbardziej pożądane modele na rynku:

Czy wymiana na lepszą kartę dźwiękową ma sens?

Trudno negować sens wymiany słabej karty dźwiękowej na nowszą, dużo lepszą. Trzeba jednak pamiętać, że karty dźwiękowe USB — w przeciwieństwie do na przykład kart graficznych — nie oferują tak widocznej różnicy w jakości. Co prawda, zakup zaawansowanego modelu sprawi, że dźwięk będzie bardziej szczegółowy, jednak różnica i tak zależeć będzie głównie od naszego słuchu oraz sprzętu (głośników i słuchawek), które podepniemy do karty.

Niektórzy z Was z pewnością od razu wyczują, że dźwięk jest zupełnie innej jakości, część jednak dostrzeże jedynie zmianę barwy, tłumacząc to faktem zastosowania innej elektroniki. Nie oznacza to jednak, że powinniście się zniechęcać. Wręcz przeciwnie. Dobra jakość dźwięku sprawi, że trudno będzie się od niej odzwyczaić. Na samym początku nie warto jednak wybierać najdroższych modeli. Możecie zdecydować się na coś prostszego, a co za tym idzie — tańszego. Jeśli dostrzeżecie różnice i znacznie lepiej poznacie własne preferencje brzmieniowe, to z łatwością będziecie wybrać inny, znacznie droższy model.

Należy też pamiętać, że nie wszystkie karty dźwiękowe USB okażą się dobrym wyborem. Dlaczego? Bo dobrej jakości zewnętrzne karty dźwiękowe kosztują naprawdę dużo. Wiele tego typu modeli kusi jednak swoim wyglądem oraz funkcjonalnością, co daje im niewątpliwą przewagę nad wewnętrznymi układami. Z łatwością zabierzecie je ze sobą w podróż, podłączając do niemalże każdego urządzenia. Pozwoli to cieszyć się dobrą jakością dźwięku niemal w każdym miejscu.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą kartę dźwiękową

Istnieje wiele elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru karty dźwiękowej USB. Jedne z nich są bardziej istotne, drugie z kolei mniej. Mimo wszystko to właśnie one stanową o ostatecznej jakości wybieranego przez nas sprzętu. Na czym skupić się, aby nie popełnić zakupowej wpadki?

Typ karty dźwiękowej — wspominaliśmy już, że karty dźwiękowe dzielą się na dwa główne typy: należą do nich modele zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Od wyboru konkretnego rodzaju karty zależeć będzie sposób jej użytkowania, funkcjonalność, a przede wszystkim jakość brzmienia. Zewnętrzne modele okazują się zazwyczaj znacznie droższe. Ich niewątpliwym plusem jest jednak możliwość błyskawicznego odłączenia i podłączenia do innego komputera.

Szereg złącz oraz wejść — łatwo jest wybrać pierwszą lepszą kartę dźwiękową. Może się jednak okazać, że zakupiony przez Was model nie okazuje się funkcjonalny, ponieważ nie wyposażono go w konkretne, istotne dla Was złącza. Przed zakupem należy się więc upewnić, czy upatrzony przez Was model, aby na pewno może pochwalić się złączami, na których szczególnie Wam zależy.

Pasmo przenoszenia — podobnie jak w przypadku słuchawek, tak i tutaj okazuje się ono wyjątkowo istotne. Dlaczego? Bo im szerszy zakres przenoszenia dźwięków, tym wyrazistsze i bardziej bogate brzmienie, co w przypadku karty dźwiękowej ma ogromne znaczenie.

Głębia bitowa i próbkowanie — Dwa wyjątkowo ważne parametry, które można postawić na równi z pasmem przenoszenia. Na głębię bitową należy zawsze zwracać szczególną uwagę. Im jest ona wyższa, tym na mniejsze zaszumienie w trakcie odsłuchów możemy liczyć. Należy zadbać też o możliwie najwyższe próbkowanie. W przypadku kart dźwiękowych dla wymagających powinno ono wynosić nie mniej niż 192 kHz.

Obecność złącza mikrofonowego oraz jego jakość — na ten element szczególną uwagę powinni zwrócić szczególnie ci, którzy poszukują sposobu na podniesienie jakości swoich nagrań. Karta dźwiękowa wyposażona w dedykowane złącze mikrofonowe spisze się w tym aspekcie znacznie lepiej od zintegrowanych modeli. Należy jednak pamiętać, że ostateczna jakość i tak może okazać się niewystarczająca. Dlatego przed zakupem należy szczególnie przyjrzeć się informacjom oraz opiniom na temat współpracy danego modelu z mikrofonem.

Sprawdź, ile dziś kosztują najpopularniejsze karty dźwiękowe na USB na rynku. Ranking aktualizowany jest na bieżąco:

Zewnętrzna karta dźwiękowa do laptopa: czy warto ją kupić? Polecane modele

Co daje nam zewnętrzna kara dźwiękowa do laptopa?

Jak już zasygnalizowaliśmy, układy dźwiękowe montowane w laptopach są zazwyczaj zintegrowane z płytą główną i posiadają bardzo ograniczone możliwości, zwłaszcza jeżeli chodzi o dobry dźwięk przestrzenny. Dostarczone przez producenta karty oprogramowanie (zazwyczaj jest to firma Realtek) jest również niezwykle ubogie i nie pozwala na bardziej zaawansowane ustawienia.

Jeżeli chipy układu nie są odpowiednio osłonięte przed zakłóceniami, podczas intensywnej pracy komputera możemy również spotkać się z uciążliwym cichym brzęczeniem lub buczeniem, które w najgorszych przypadkach słyszalne jest nawet przy zwykłym przesuwaniu kursora po ekranie. Co więcej, układy te nie dostarczają odpowiednio dużej mocy głośnikom oraz lepszej jakości słuchawkom, przez co odtwarzany przez nie dźwięk jest nadmiernie płaski lub cichy.

Rozwiązaniem większości tych problemów będzie zewnętrza karta dźwiękowa. Przyjmuje ona postać niewielkiego urządzenia przypominającego pendrive lub dysk zewnętrzny, które wpinane jest bezpośrednio do złącza USB komputera. Wszystkie karty posiadają co najmniej dwa porty audio (najczęściej wyjście oraz wejście mini-jack). Ponieważ urządzenia te są zazwyczaj bardzo małe i poręczne, nadają się idealnie do transportu i łatwego przechowywania. Nieco większe egzemplarze posiadają dodatkowe funkcje, takie jak np. wbudowane wzmacniacze dźwięku lub konwertery cyfrowego audio, a także dodatkowe porty, takiej jak optyczne wejścia Toslink.

Większość z zewnętrznych kart dźwiękowych w cenie powyżej stu złotych wspiera standard dźwięku przestrzennego w formacie 5.1 oraz 7.1, a także wszystkie współczesne technologie poprawiające jego jakość, takie jak Dolby Digital. Wraz z nimi otrzymujemy zazwyczaj także przydatne oprogramowanie, pozwalające na znacznie mocniejszą kontrolę nad jakością oraz poziomami dźwięku.

Najtańsze zewnętrze kary dźwiękowe stereo kupimy już za kilkanaście złotych. Znacznie lepszą inwestycją dla oszczędnych będą nieco droższe markowe produkty, w cenach zaczynających od około 80 złotych. Za najlepsze karty do laptopa, oferujące najwyższej jakości brzmienie, zapłacimy jednak powyżej 300-400 złotych.

Dlaczego warto kupić zewnętrzną kartę dźwiękową? 5 powodów.

Creative Sound BlasterX G6 to w pełni uniwersalna zewnętrzna karta dźwiękowa, którą podłączyć można nie tylko do komputera stacjonarnego i laptopa, ale również konsoli PS4, Xbox i Nintendo Switch. Oferuje wysoką jakość dźwięku i świetnie radzi sobie z dużymi słuchawkami.

Ocena benchmark.pl

5/5 Plusy - karta dźwiękowa do konsoli PS4, Xbox, Switch i komputera PC (bardzo uniwersalna),; - wysoka jakość dźwięku (świetna szczegółowość, dynamika, moc),; - dobrze radzi sobie nawet z dużymi, wymagającymi słuchawkami,; - odtwarzanie dźwięku nawet 32 bit, 384 kHz,; - nadaje się zarówno do gier, jak i muzyki,; - działa bez jakiejkolwiek konfiguracji (Plug and Play) równiez na konsolach,; - możliwość podłączenia głośników aktywnych,; - wejście i wyjście optyczne,; - płynna regulacja głośności słuchawek i mikrofonu (potencjometr z podświetleniem),; - atrakcyjny wygląd,; - wiele przydatnych opcji ustawień i efektów w oprogramowaniu na PC,; - działa również z systemem Apple MacOS,; - możliwość regulacji koloru logo,; - niewielkie wymiary,; - światłowód w komplecie. Minusy - szkoda, że nie ma łączności Bluetooth do słuchawek bezprzewodowych.

5 powodów dlaczego warto kupić zewnętrzną kartę dźwiękową

Dobra jakość dźwięku to podstawa nie tylko w czasie słuchania muzyki, ale również w czasie grania. Zazwyczaj rozważając zakup karty dźwiękowej oczyma wyobraźni już widzimy płytkę wsuwaną w złącze PCIe. To opcja dobra dla użytkowników komputerów stacjonarnych, ale... co z resztą osób? Czy można kupić dobrą kartę dźwiękową do konsoli lub laptopa?

Odpowiedź brzmi: tak. Idealnym przykładem jest Creative Sound BlasterX G6 - mała, zewnętrzna karta dźwiękowa, którą podłączymy do każdego z wymienionych wyżej sprzętów. W naszym teście imponowała jakością dźwięku, funkcjonalnością i atrakcyjnym wyglądem.

Oto 5 powodów dlaczego warto kupić dobrą zewnętrzną kartę dźwiękową, na przykładzie Creative Sound BlasterX G6.

Pasuje do konsoli i komputera

Fajnie jest mieć dobrą kartę dźwiękową, ale dlaczego masz ograniczać się tylko do komputera? Sound BlasterX G6 możesz używać z komputerem lub laptopem w czasie słuchania muzyki lub grania, a gdy chcesz się przesiąść na konsolę, to po prostu podłączasz kartę do niej i grasz dalej. Ja testowałem ją w parze z PlayStation 4 Pro i nie spotkałem się z żadnymi problemami. Oprócz PS4 można ją podpiąć również do konsoli Xbox i Nintendo Switch.

Głośność regulujemy za pomocą dużego, wygodnego i podświetlanego pokrętła - niezależnie dla dźwięku z gier/muzyki i mikrofonu. Na obudowie karty umieszczono też przyciski do podbicia basów (SBX) i włączania trybu zwiadowcy (Scout Mode), w którym zmienia się charakterystyka brzmienia tak, byśmy lepiej słyszeli odgłosy nadchodzącego przeciwnika w grach (rozmowy, kroki, przeładowanie broni).

Oczywiście w sklepach dostępne są też zewnętrzne karty dźwiękowe i wzmacniacze słuchawkowe przeznaczone tylko do komputera, ale po co je kupować, skoro można mieć uniwersalne urządzenie "wszystko w jednym"? Moim zdaniem Sound BlasterX G6 to optymalne rozwiązanie dla kogoś, kto ma komputer stacjonarny, laptop i konsolę.

Bardzo prosta obsługa i niewielkie wymiary

Konfiguracja? Jaka konfiguracja? Ta przenośna, zewnętrzna karta nie wymaga niczego poza zasilaniem i źródłem sygnału, bo działa na zasadzie "plug & play". Po podłączeniu jest automatycznie rozpoznawana przez konsolę i od razu aktywowana. Można korzystać z niej dosłownie parę sekund po podłączeniu, bez zmiany jakichkolwiek ustawień.

W zasadzie to samo dotyczy komputera. Ja testowałem Creative Sound BlasterX G6 z laptopem do gier (system Windows 10) oraz MacBook'iem Pro (MacOS). W obu przypadkach karta była automatycznie rozpoznawana i aktywowana przez system (wystarczy podłączyć USB - światłowód nie jest konieczny). Dodatkową zaletą jest to, że na Windowsie możemy zainstalować program Sound Blaster Connect 2, w którym znajdziemy sporo ciekawych funkcji (o nich za moment).

Ważną zaletą zewnętrznej karty dźwiękowej Creative Sound BlasterX G6 są jej małe wymiary. Obudowa ma około 11 x 7 x 2,5 cm, więc na biurku zajmuje bardzo mało miejsca. Można ją postawić np. na konsoli lub tuż obok klawiatury. Nie będzie przeszkadzała, a my będziemy mieli dostęp do przycisków i pokrętła na obudowie. Karta wygląda nowocześnie i atrakcyjnie. Ma nawet podświetlane logo u góry, którego kolor możemy zmieniać.

Wiele przydatnych opcji w programie na PC

Sound Blaster Connect 2 to program, który pozwala rozszerzyć możliwości karty dźwiękowej Creative. Istotne jest to, że możemy go zainstalować, ale nie musimy - wybór należy do nas. Wszystkie podstawowe funkcje oraz wysoką jakość dźwięku uzyskamy bez jego instalacji, ale jeśli chcemy zwiększyć zakres regulacji lub włączyć opcje zaawansowane, to warto to zrobić.

Możemy wyregulować m.in. efekty dźwięku przestrzennego, poprawić czystość brzmienia, wzmocnić tony niskie lub uwydatnić dialogi. Jest też opcja ręcznego ustawiania korektora dźwięku pod kątem danej gry. Ciekawostką która może przydać się w czasie czatu głosowego ze znajomymi lub innymi graczami jest zmiana brzmienia głosu. I nie chodzi tutaj o lekką zmianę barwy, lecz o całkowite przekształcenie np. w głos Orka, Elfa, Krasnoluda, robota, demona, kobiety, mężczyzny itp. Można również aktywować funkcję wielokanałowego wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1, a nawet 7.1.

Znakomita jakość dźwięku

Jeśli gracie na konsoli podłączając słuchawki do pada lub do wyjścia w telewizorze lub monitorze i sądzicie, że jakość dźwięku jest dobra, to z pewnością zweryfikujecie własne poglądy gdy skorzystacie z karty Sound BlasterX G6.

Pod względem jakości to prawdziwy skok. Nie dość, że karta bez problemu radzi sobie z dużymi, wymagającymi słuchawkami o wysokiej impedancji. Obojętnie czy podłączycie małe dokanałowe 8-omowe, czy 600-omowe potwory, to dźwięk będzie mocny i głośny. Ja używałem słuchawek o impedancji 150 omów i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony głośnością, dynamiką, mocą i szczegółowością brzmienia. Wszystko to dzięki wbudowanemu w kartę zaawansowanemu wzmacniaczowi słuchawkowemu Xamp.

Żadne zwykłe wyjście słuchawkowe w laptopie, czy konsoli nie zapewni Wam takiej mocy i jakości jak ta karta. Jeśli lubicie słuchać muzyki w najwyższej jakości i macie w swojej kolekcji takie pliki jak FLAC czy DSD/DSF, to również docenicie tę kartę. Obsługuje ona nawet dekodowanie 32-bit / 384 kHz. Ja takiej muzyki w swojej kolekcji nawet nie mam, ale testowałem Creative odtwarzając pliki FLAC 24-bit 352,8kHz i byłem pod wrażeniem detali i głębi jaką uraczył mnie Creative.

Bez problemu podłączymy też głośniki/kolumny aktywne. Na nich również jakość będzie słyszalnie lepsza. Na obudowie znajdziemy przełącznik podbicia siły sygnału - wystarczy przesunąć go do pozycji High Gain i cieszyć się mocą nawet na najbardziej wymagąjacym sprzęcie.

Co ciekawe podniesienie jakości dźwięku dotyczy też mikrofonu. Wystarczy podpiąć go do karty Sound BlasterX G6, a nasi rozmówcy docenią moc i czystość głosu. Dotyczy to zarówno konsoli, jak i komputera.

Cena adekwatna do możliwości

Dobra karta dźwiękowa kosztuje kilkaset złotych, ale zazwyczaj pozwala słuchać muzyki i dźwięków z gier na komputerze, a nie na konsoli. Jeśli ktoś jest zapalonym graczem i ma oba te urządzenia, to musi podjąć decyzję - albo kupi kartę tylko na PC, traktując gorzej konsolę, albo zrobi to z głową i kupi uniwersalną, przenośną kartę dźwiękową, taką jak Sound BlasterX G6.

Kosztuje ona około 650 zł, ale otrzymujemy realnie dwa, a nawet trzy urządzenia w jednym - kartę dźwiękową do konsoli i komputera z wejściem i wyjściem optycznym oraz znakomity wzmacniacz słuchawkowy, który radzi sobie doskonale z dużymi słuchawkami i kolumnami aktywnymi.

Podsumowanie

Jeśli macie zarówno komputer, jak i konsolę i chcecie osiągnąć na nich bardzo dobrą jakość dźwięku w grach i podczas słuchania muzyki, to Creative Sound BlasterX G6 jest optymalnym wyborem. W naszym teście karta wypadła rewelacyjnie, pod względem brzmienia znacznie przewyższając wszelkie układy zintegrowane i proste karty dźwiękowe (dotyczy to również jakości głosu przez mikrofon). Jest to konstrukcja niesłychanie uniwersalna i godna polecenia.