Jak wybrać mysz bezprzewodową? Rodzaje myszy bezprzewodowych.

Kacper Jedzejak

Klawiatura mechaniczna Dream Machines Key RED TKL

KLAWIATURA PODŚWIETLANA Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI DLA GRACZY GAMINGOWA LED

KLAWIATURA TWOICH MARZEŃ

DreamKey to wyjątkowa klawiatura mechaniczna będąca idealnym połączeniem Funkcjonalności oraz oryginalnego designu. to klawiatura, dzięki której będziesz mógł spełnić swoje gamerskie marzenia.

DOSKONAŁE WYKONANIE

DreamKey to najwyższej jakości klawiatura gamingowa. Dostępna jest w dwóch wariantach TKL oraz pełnej klawiatury z klawiaturą numeryczną. Zastosowane w niej materiały sprawiają, że jest nie tylko bardzo wytrzymała, ale korzystanie z niej przez wiele godzin rozgrywki daje niesamowitą przyjemność.

PRZEŁĄCZNIKI MECHANICZNE KAILH

Zaimplementowane w klawiaturze DreamKey wodoodporne i pyłoszczelne przełączniki mechaniczne Kaihl zostały specjalnie zaprojektowane do profesjonalnego gamingu. Ich wzmocniony trzpień przełączników zapewnia zwiększoną stabilność i mniejszą chybotliwość keycapów, a ich żywotność sięga aż 80 mln kliknięć !

DREAMKEY PBT KEYCAPS

DreamKey PBT keycaps to połączenie elegancji z niezwykłą trwałością materiału. Idealnie komponują się z barwnym efektem rgb. Wykonane zostały z wysokiej klasy politereftalanu butylenu, który nie powoduje świecenia się klawiszy podczas ich częstego użytkowania. Stworzone z pogrubionego oraz odpornego na ścieranie się tworzywa nawet po upływie bardzo długiego czasu zachowują swój nienaganny wygląd i wyrazistość oznaczeń klawiszy.

SYSTEM OŚWIETLENIA RGB 16 M

System oświetlenia RGB 16 M zaimplementowany w klawiaturze DreamKey oddaje w ręce użytkownika nieograniczone możliwości w zakresie zmiany barwy, kierunku i prędkości zastosowanych kolorów dla wszystkich lub dla wybranych klawiszy. Tutaj nie ma miejsca na nijakość! Dzięki użyciu zaawansowanego konfiguratora barw możesz szybko zmieniać ustawienia za pomocą skrótów klawiszowych, tak jak tylko sobie wymarzysz! Stwórz piękną iluminację kolorów i wybierz swoją ulubioną konfigurację!

TECHNOLOGIA "ANTIGHOSTINGU"

Koniec z ograniczeniami - tym razem nie musisz wybierać! W klawiaturze posiadającej technologię Anti - ghostingu wiele klawiszy może być wciśniętych jednocześnie, a Twój PC nadal je wszystkie zarejestruje.

KORPUS TWARDY JAK STAL

Naszą klawiaturę wyposażyliśmy w niezwykle odporną na wstrząsy i silny nacisk obudowę. Została wykonana z aluminiowego tworzywa, po to by mogła ci towarzyszyć w codziennym użytkowaniu, jak i w każdej gamingowej przygodzie. Użyty w niej materiał zapewnia nie tylko większą stabilność oraz trwałość klawiatury, ale także podkreśla jej nowoczesny design.

BOGATE WNĘTRZE

Nie tylko szata zdobi...klawiaturę gamingową. We wnętrzu naszego urządzenia umieściliśmy, wszystko to, co w dzisiejszym gamingu podkręca rozgrywkę. Podświetlenie led, niezawodne przełączniki kailh box dostępne w trzech wariantach brown, red, white oraz ultra trwałe keycapsy — to wszystko sprawia, że nasza klawiatura to urządzenie marzeń każdego gracza.

OPROGRAMOWANIE DREAMKEY

Za pomocą zaawansowanego oprogramowania dołączonego do klawiatury DreamKey możesz zmienić ustawienia efektów oraz skróty klawiszowe swojej klawiatury. Stwórz własne, oryginalne kompozycje za pomocą indywidualnego doboru kolorów dla danego klawisza lub wybierz jeden spośród 16 gotowych efektów wizualnych. Każdą z animacji możesz dowolnie modyfikować, tak jak chcesz, zmieniając wybrany zestaw barw, jasność oświetlenia oraz prędkość poruszania się wybranego efektu wizualnego.

WYBIERZ SWÓJ INDYWIDUALNY STYL!

Za pomocą naszego konfiguratora masz wręcz nieskończony wybór kolorystyczny. Zamień się w projektanta i stwórz swoje własne, niepowtarzalne kompozycje kolorystyczne. Zaimplementowane w klawiaturze 16 M oświetlenie ledowe daje możliwość wyboru dokładnie takiej barwy, jaką wybierzesz. Chciałbyś ustawić w swojej klawiaturze DreamKey taki sam kolor jak w klawiaturze znajomego? Żaden problem! W naszym oprogramowaniu zaimplementowaliśmy możliwość wyboru koloru poprzez wpisanie opisu RGB Możesz także wybrać jeden z definiowanych kolorów.

Specyfikacja:

Myszka bezprzewodowa — jak wybrać mysz bezprzewodową? To warto wiedzieć

Artykuł został pierwotnie opublikowany 26.12.2019 r.

Na myszkę bezprzewodową zazwyczaj decydują się użytkownicy laptopów, dla których korzystanie z touchpada jest uciążliwe i mało precyzyjne. Brak kabla sprawia, że gryzoń świetnie zgrywa się z notebookiem i nie ogranicza jego mobilności.

Jaka myszka bezprzewodowa do laptopa?

Wybierając idealną myszkę do laptopa, warto zwrócić uwagę na rozmiar. Jeżeli często podróżujemy z notebookiem, zdecydowanie wygodniejszy będzie gryzoń o niewielkich wymiarach. Co prawda nie jest on aż tak ergonomiczny, jak więksi bracia, ale wynagradza niewielką wagą i dużą mobilnością.

Do podstawowych zadań biurowych, przeglądania internetu czy prostych gier wystarczy myszka z trzema przyciskami. Miłym uzupełnieniem mogą być dodatkowe klawisze nawigacyjne "przód" i "tył" czy konfigurowalna rolka. Jeżeli często wertujemy wielostronicowe dokumenty, zwróćmy uwagę, czy gryzoń został wyposażony w przycisk "odblokowujący" rolkę. Dzięki niemu kręci się ona znacznie szybciej, ułatwiając przewijanie stron.

Należy również pamiętać, by mysz była odpowiednio wyprofilowana i ergonomiczna. Jest to oczywiście kwestia indywidualna i zależna między innymi od sposobu chwytu.

Warto także sprawdzić, ile kosztują najpopularniejsze obecnie myszki bezprzewodowe — ranking, który umieściliśmy poniżej, jest stale aktualizowany i prezentuje najbardziej pożądane modele na rynku:

Mysz bezprzewodowa – sposób łączności

Stwierdzenie, że mysz łączy się z komputerem w sposób bezprzewodowy, nie wyczerpuje tematu. Na rynku dostępne są np. modele gryzoni wykorzystujące tradycyjne fale radiowe, zazwyczaj o częstotliwości 2,4 GHz. W takim przypadku do działania wymagany jest tzw. dongle, podłączany do portu USB. To dzięki niemu myszka może się komunikować z komputerem.

Zaletą takiego rozwiązania jest stabilne i szybkie połączenie, bez zauważalnych zakłóceń czy opóźnień. Korzystanie z myszki zajmuje jednak jeden z portów USB, który w przypadku notebooków może być na wagę złota. Alternatywą jest mysz wykorzystująca technologię Bluetooth. W tym przypadku podłączanie dongle'a nie jest konieczne, oczywiście pod warunkiem, że nasz notebook jest wyposażony w moduł Bluetooth.

Gryzonie tego typu są jednak nieco droższe od swoich radiowych kuzynów, a ponadto nieco szybciej wyczerpują baterię. Są też bardziej problematyczne w użytkowaniu – w tańszych modelach może występować zrywanie połączenia czy kłopoty w parowaniu z notebookiem. Zdecydowanie mniej popularną opcją są natomiast myszki współpracujące z Wi-Fi. Także one nie wymagają podłączania dongle'a, jednak oferują przeciętne parametry i zdecydowanie trudniej znaleźć je w sklepach.

Foto: Ekkaphan Chimpalee / Shutterstock

Myszka bezprzewodowa – najważniejsze parametry

Wybierając mysz bezprzewodową, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Definiują one komfort użytkowania urządzenia. Oto najważniejsze cechy:

czułość – wyrażana jest w DPI i określa, z jaką prędkością kursor porusza się po ekranie. Definiuje też to, jak bardzo precyzyjne ruchy można wykonywać. Do zastosowań biurowych w zupełności wystarczą sensory o rozdzielczości od 800 do 2000 DPI. Wyższe wartości powinny być brane pod uwagę wyłącznie w przypadku, gdy gryzoń ma również służyć do grania.

liczba przycisków – do zastosowań biurowych w zupełności wystarczą trzy (dwa podstawowe + rolka myszki). W przypadku konstrukcji gamingowych warto rozważyć zakup gryzonia z większą liczbą przycisków, które można programować.

kształt i wyprofilowanie – na rynku dostępne są myszki dla osób prawo— i leworęcznych. Niektórzy producenci posiadają też w swojej ofercie gryzonie o uniwersalnych kształtach, przeznaczone dla obu grup użytkowników. Są one jednak wyprofilowane mniej agresywnie, co może wpływać na mniejszy komfort użytkowania.

rodzaj sensora – ważna kwestia, szczególnie w przypadku konstrukcji gamingowych. Obecnie najpopularniejsze są myszki z czujnikiem optycznym i laserowym. Te pierwsze są przystosowane do poprawnego działania na różnych powierzchniach. Drugie najlepiej sprawdzają się na dedykowanych podkładkach.

opóźnienie – parametr ważny wyłącznie w przypadku myszek gamingowych. Im jest on wyższy, tym bardziej opóźniona będzie nasza reakcja w grach. Najlepsze modele niwelują czas opóźnienia do nawet 1 ms.

rodzaj baterii – szczególną uwagę należy też zwrócić na rodzaj zastosowanej baterii. W sklepach dostępne są myszki działające na popularne paluszki, a także takie, które posiadają wbudowane ogniwo. Te pierwsze są wygodniejsze w użytkowaniu, jednak wymagają zakupu paluszków. Drugie należy natomiast regularnie ładować za pomocą dedykowanego kabla lub ładowarki.

czas pracy – na komfort użytkowania wpływa też czas pracy na baterii. W przypadku urządzeń gamingowych jest on liczony w godzinach – dobrym wynikiem jest bateria oferująca około 20 godzin intensywnej rozgrywki. W przypadku egzemplarzy biurowych baterie należy ładować lub wymieniać znacznie rzadziej – nawet raz na kilka miesięcy.

Ile kosztuje myszka bezprzewodowa?

Ceny myszek bezprzewodowych są bardzo zróżnicowane. Podstawowe modele do pracy biurowej, bez dodatkowych przycisków i funkcji, można zakupić za kilkadziesiąt złotych. Nieco bardziej profesjonalne gryzonie z większą liczbą wodotrysków to koszt około 200 złotych. Zdecydowanie inaczej wygląda jednak segment bezprzewodowych myszek gamingowych. W tym przypadku sensowne modele rozpoczynają się od około 200 złotych. Najbardziej zaawansowane egzemplarze, przeznaczone dla wymagających graczy, mogą kosztować nawet 400-500 złotych.

Foto: shuttestock

Funkcje i dodatki myszek bezprzewodowych

Podstawowe parametry myszek bezprzewodowych to nie wszystko. Dobrze, jeżeli są one także wyposażone w funkcje dodatkowe, które uprzyjemniają korzystanie z komputera. Niektóre z nich są szczególnie ważne, gdy gryzoń ma nam służyć do grania.

dynamiczna zmiana czułości – część myszek, szczególnie gamingowych, wyposażona jest w dedykowany przycisk do zmiany czułości. Dzięki niemu możemy szybko przełączać się pomiędzy wybranymi wartościami. Inne DPI jest bowiem potrzebne do przeglądania internetu, a inne do dynamicznych strzelanek.

wskaźnik naładowania baterii – dzięki niemu w łatwy sposób oszacujemy, kiedy należy uzupełnić energię i unikniemy rozładowania w najmniej odpowiednim momencie.

specjalne oprogramowanie – pozwala dostosować najważniejsze parametry myszki (czułość, akceleracja sprzętowa itp.), zaprogramować działanie przycisków dodatkowych czy nawet zapisać specjalne makra.

antypoślizgowe powierzchnie – zlokalizowane w newralgicznych punktach ułatwiają chwyt myszki i zapewniają wysoki komfort użytkowania.

wbudowana pamięć – domena myszek gamingowych. Wbudowana pamięć umożliwia przechowywanie własnych ustawień bezpośrednio na urządzeniu. Dzięki temu będziemy mieli do nich natychmiastowy dostęp nawet po podłączeniu do innego komputera.

teflonowe ślizgacze – umieszczone w odpowiednich miejscach ślizgacze z teflonu zapewniają świetny poślizg na większości powierzchni, co przekłada się między innymi na precyzję działania.

futerał – jeżeli często podróżujemy, warto zadbać o futerał dla myszki. Dzięki temu ochronimy sprzęt przed ewentualnymi uszkodzeniami i zminimalizujemy prawdopodobieństwo zgubienia któregoś z elementów zestawu.

Zobacz, jak robić bezpieczne zakupy w sieci:

Jak wybrać mysz bezprzewodową? Rodzaje myszy bezprzewodowych.

Korzystanie z komputera bez odpowiednio dobranej myszki jest bardzo niewygodne. Nawet w przypadku laptopów wyposażonych w touchpady, standardowy gryzoń wydaje się być najwygodniejszym rozwiązaniem. Co ważne, obecnie prym wiodą bezprzewodowe myszki, z których można korzystać nawet będąc w dużej odległości od urządzenia.

Dzisiaj myszka bezprzewodowa i klawiatura bez kabla to w wielu przypadkach standard. Technologia bezprzewodowa pozwala bowiem na komunikowanie się bez użycia fizycznych złącz, a brak przewodów to zdecydowanie większa wygoda.

Zalety i wady myszy bezprzewodowych ZALETY Brak konieczności podłączania kabla.

Możliwość obsługi komputera lub telewizora z większej odległości i z takiej pozycji, jaka najbardziej nam odpowiada.

Możliwość wykorzystania technologii Bluetooth lub specjalnego nadajnika dołączonego do myszy.

Wygoda w użytkowaniu. WADY Sygnał bezprzewodowy jest podatny na zakłócenia, dlatego nie wszędzie myszka bezprzewodowa będzie pracowała optymalnie.

W przypadku niektórych gier, przede wszystkim szybkich strzelanek, opóźnienie związane z transmisją bezprzewodową może utrudniać zabawę.

Nie możemy jednak stwierdzić, że każda mysz bezprzewodowa okażę się strzałem w dziesiątkę. Jak to bowiem w przypadku takich sprzętów bywa, na rynku dostępne są modele lepsze i gorsze. Jeśli więc zależy nam na urządzeniu wysokiej jakości, powinniśmy skupić się na analizie najważniejszych parametrów technicznych.

Rodzaje myszy bezprzewodowych

Zanim jednak do nich przejdziemy, warto przedstawić najczęściej pojawiające się typy omawianych urządzeń.

Mysz bezprzewodowa optyczna. Działa ona na zasadzie wysyłania do podłoża sygnału świetlnego, który się od niego odbija i wraca do maleńkiej kamery zamontowanej w myszce. Wbudowany sensor umożliwia odczytanie położenia myszy i przełożenie tego odczytu na ekran komputera. Co ważne, omówiony mechanizm wyróżnia się wysoką dokładnością działania, niezależnie do rodzaju podłoża, po którym porusza się myszka. Może być to specjalna podkładka lub zwykły stół.

Mysz bezprzewodowa laserowa. G eneruje skupioną wiązkę światła, która jest w stanie wniknąć głębiej w strukturę powierzchni, po jakiej się porusza. Wpływa to na zwiększoną precyzję działania. Co jednak ważne, mysz laserowa wymaga płaskiego i twardego podłoża, dlatego należy do niej dokupić odpowiednią podkładkę.

Mysz wertykalna. Nazywana również pionową. Trzymamy jak długopis, co pozwala na wyeliminowanie skrętu ramienia podczas jej wykorzystania, a także łatwiejszą obsługę przycisków. Mimo że kosztuje dość dużo, to w jej przypadku nie możemy oczekiwać zbyt dużej precyzji.

Mysz powietrzna. Działa jak pilot, czyli nie musi mieć kontaktu z podłożem. Taka myszka nadaje się do obsługi prezentacji, ale spełnia raczej funkcję ciekawego gadżetu.

Trackball. Myszka wyposażone w specjalną kulkę, przy pomocy której sterujemy kursorem.

Mysz bezprzewodowa z nadajnikiem czy bez?

Poszczególne urządzenia dostępne na rynku różnią się między sobą także interfejsem, a więc sposobem, jakim komunikują się one z komputerem. Pod tym względem wyróżnić możemy dwa zasadnicze typy: myszka bezprzewodowa z nadajnikiem radiowym i myszka Bluetooth, korzystająca z modułu umieszczonego w laptopie bądź komputerze stacjonarnym.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z technologią radiową, wykorzystującą publiczną częstotliwość 2,4 GHz. Nadajnik zazwyczaj wyróżnia się niewielkimi rozmiarami. Jest podłączany do portu USB, dlatego wybierając taką myszkę, musimy mieć świadomość, że podczas jej użytkowania tracimy możliwość innego wykorzystania jednego z gniazd USB komputera.

Warto podkreślić, że tego typu urządzenia występują w niemal wszystkich wariantach cenowych. Po stronie ich wad należy zapisać możliwość wystąpienia zakłóceń. Pojawią się one wtedy, gdy na jednym obszarze funkcjonuje sporo urządzeń korzystających ze wspomnianej częstotliwości 2,4 GHz. Na szczęście, na rynku znajdują się również modele, w których ryzyko zakłóceń znacząco ograniczono.

Jeżeli chcemy korzystać z myszy bezprzewodowej bez nadajnika, powinniśmy decydować się na modele Bluetooth, parowane z komputerem. Co istotne, niektóre myszki bezprzewodowe Bluetooth mogą być łączone z kilkoma urządzeniami w tym samym czasie. Przełączanie się między nimi odbywa się za pomocą specjalnego przycisku, najczęściej na spodzie myszy. Wadą myszek Bluetooth może być gorszy czas reakcji w porównaniu z modelami radiowymi. W większości przypadków będą również nieco droższe, choć i tu zdarzają się zupełnie tanie modele.

Ostatnią kategorię tworzą myszki Wi-Fi. Są one zdecydowanie najmniej rozpowszechnione, co przekłada się na ich wysoką cenę. Mogą oferować stabilniejsze połączenie z komputerem, jednak ich parametry nie zawsze okażą się zadowalające. Mowa tu, przede wszystkim, o czasie reakcji i czułości.

Mysz bezprzewodowa – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas zakupu tego typu urządzeń powinniśmy sprawdzić również ich budowę a także wymiary. Na sklepowych półkach można znaleźć urządzenia przeznaczone typowo dla użytkowników praworęcznych, jak i konstrukcje uniwersalne. Myszki dla osób leworęcznych również się zdarzają, jednak występują zdecydowanie rzadziej. Trzeba również wziąć pod uwagę kształt dłoni. Praca na zbyt małej myszce może być męcząca, to samo tyczy się modeli o ponadstandardowych wymiarach. Warto więc znaleźć urządzenie najlepiej dopasowane do naszej dłoni.

Wpływ na ostateczny wybór może mieć również liczba przycisków. Jeśli potrzebujemy mieć pod ręką skróty do najczęściej wykonywanych komend, powinno być ich więcej. Na rynku znajdziemy myszki z pięcioma, ośmioma, a nawet kilkunastoma przyciskami.

Istotnym parametrem będzie również wspomniana już czułość (DPI). Wpływa ona na zachowanie kursora – jeśli wartość jest niska, będziemy musieli pokonać myszą dość spory dystans, by przemieścić się z jednego do drugiego miejsca na ekranie. W przypadku wysokich wartości DPI, wszelkie ruchy są bardziej płynne. W sklepie znaleźć możemy myszki pozwalające na regulację parametru czułości. Są one polecane przede wszystkim graczom, ale regulacją DPI powinna charakteryzować się również mysz dla grafika czy mysz dla twórcy wideo.

Mysz bezprzewodowa czy przewodowa do gier?

Część graczy twierdzi, że nic nie zastąpi myszy przewodowej, bo ma ona po prostu większą precyzję. Jednakże w momencie, kiedy podejmujemy decyzję o rezygnacji z kabla, konieczne jest wybranie właściwej myszy bezprzewodowej. Myszka bezprzewodowa, przede wszystkim myszka Bluetooth, powinna pochodzić od renomowanego producenta – to gwarancja długiej i bezproblemowej eksploatacji. Istotne będzie również to, czy interesująca nas mysz dysponuje mechanizmem regulacji wartości DPI. Pozwoli to na dostosowanie sposobu działania urządzenia do rodzaju gry i naszych przyzwyczajeń.

Myszka bezprzewodowa gamingowa również będzie świetnym orężem w rękach gracza, jednak tylko wtedy, gdy uda się wybrać właściwy model. Decydując się na zakup bezprzewodowej myszy dla gracza należy wziąć pod uwagę takie parametry, jak opóźnienie reakcji czy standard komunikacji. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że myszka bezprzewodowa musi spełniać wszystkie te wymagania, co przewodowa. Wybierając myszkę do gier trzeba upewnić się, że została solidnie wykonana, wykorzystuje odporne na cięższą eksploatację przełączniki, a przede wszystkim, czy pasuje nam do ręki. Wśród wielu graczy, numerem jeden jest mysz bezprzewodowa Logitech. Mysz Razer czy Steelseries to również popularny kierunek.

Wciąż masz dylemat między myszką gamingową bezprzewodową a tą z przewodem? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie w takim razie taka, która działa hybrydowo. Doskonałym przykładem tego rodzaju myszki jest chociażby PREYON Owl Wireless, która ma dwa tryby połączenia. Oznacza to, że działa ona bezprzewodowo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć do niej kabel. Dzięki temu każdy gracz może wybrać wygodną opcję zgodnie ze swoimi preferencjami. Co więcej, nie trzeba przejmować się, że akumulator rozładuje się w najmniej odpowiednim momencie – PREYON zawsze jest gotowy do gry. Biorąc pod uwagę pozostałe parametry techniczne tej myszki, nie dziwi fakt, że jest ona prawdziwym bestsellerem wśród graczy o różnym stopniu zaawansowania.

Mysz PREYON Owl Wireless

Mysz bezprzewodowa – czas pracy, zasięg i cena

Na koniec wspomnieć należy również o parametrach typowych dla urządzeń bezprzewodowych. Mowa tu, przede wszystkim, o czasie pracy na bateriach lub akumulatorze. Zawsze warto sprawdzić, przez ile godzin konkretne urządzenie będzie w stanie pracować zanim pojawi się konieczność jego naładowania lub wymiany baterii.

W dobrej myszy bezprzewodowej powinien znajdować się również wskaźnik stanu energii, dzięki któremu możemy sprawdzić, jak długo będzie ona jeszcze w stanie pracować. Ważnym parametrem będzie również zasięg działania, a więc dystans, na jaki możemy oddalić myszkę od komputera. To szczególnie istotne, gdy celem zakupów jest myszka do telewizora. Myszka do TV często pracuje w zdecydowanie większej odległości od odbiornika, niż myszka komputerowa.

Ile kosztuje mysz bezprzewodowa? Wiele zależy od jej rodzaju, zastosowanego sensora i technologii. Są także producenci, którzy cenią się mniej lub bardziej. Myszka bezprzewodowa z nadajnikiem to koszt od kilku złotych za model najbardziej podstawowy, po kilkaset złotych za świetnie wyposażone konstrukcje dla graczy. Z kolei myszka Bluetooth jest nieco droższa i raczej nie uda się znaleźć takiej poniżej 30 złotych. Górna granica? Grube kilkaset złotych.