Jak złożyć komputer samodzielnie? Poradnik krok po kroku

Kacper Jedzejak

Konfigurator zestawu komputerowego PC

Odpowiadając na zapotrzebowanie naszych klientów, przygotowaliśmy konfigurator zestawów komputerowych PC. Zastanawiasz się jak samodzielnie złożyć komputer? Jakie dobrać podzespoły, by były ze sobą wzajemnie kompatybilne? Dzięki konfiguratorowi wszystko pójdzie szybko i sprawnie!

Składanie komputera, wbrew pozorom, jest czynnością zdecydowanie prostszą, niż może się wydawać. To nic innego, jak dopasowywanie pasujących do siebie klocków, by uzyskać zadowalający efekt końcowy. Zanim jednak przejdziemy do samego składania komputera, musimy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Zacznijmy przede wszystkim od tego, do jakich zadań będzie wykorzystywany nasz nowy komputer. Nie jest sztuką złożyć sprzęt z najbardziej wydajnych komputerów na rynku, gwarantujących odpowiednią wydajność niezależnie od tego, czy chcemy grać, czy pracować. Prawdziwym wyzwaniem jest takie skompletowanie komponentów komputera, by optymalnie wykorzystać założony budżet. Ten z kolei powinien zależeć od wymagań wobec nowej jednostki.

Jeśli ma to być komputer wyłącznie do prostych zadań domowych, możemy skupić się na komponentach z segmentu podstawowego. Nieco mocniejszego zestawu podzespołów będzie wymagał uniwersalny komputer do domu, gdzie jednym z zadań będzie przeglądanie treści multimedialnych. PC do domu ma służyć również do gier? Warto rozbudować zestaw o nieco szybszy procesor, a przede wszystkim o kartę graficzną, która będzie w stanie poradzić sobie z generowaniem satysfakcjonującej ilości klatek na sekundę. Zdecydowanie mocniejszymi podzespołami powinni zainteresować się bardziej zaawansowani gracze, a profesjonaliści sięgnąć po te, które najlepiej sprawdzają się w konkretnym programie.

Pewnym oporem przed samodzielnym składaniem zestawu może być jednak budowa komputera. Co jeśli wcale nie mamy o niej pojęcia? Właśnie z tym problemem radzi sobie konfigurator zestawu komputerowego PC. Dzięki temu, że został podzielony na intuicyjne sekcje, wcale nie trzeba dysponować wiedzą, jakie konkretnie podzespoły kupić, by móc złożyć kompletny komputer. W dodatku konfigurator zestawu komputerowego PC automatycznie eliminuje niekompatybilne podzespoły, dlatego możliwość pomyłki została ograniczona do minimum. Śmiało, spróbuj!

Co w sytuacji, gdy podzespoły zostały wybrane, ale wcale nie mamy ochoty ich składać? Żaden problem! Wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w konfiguratorze, a składaniem całości zajmą się pracownicy Morele. Mogą również zainstalować system operacyjny, o ile tylko zdecydujesz się na jego zakup. Jak korzystać z konfiguratora? Oto instrukcja, która z pewnością okaże się pomocna.

Konfigurator zestawu komputerowego w – jak z niego korzystać?

Samodzielne złożenie komputera, krok po kroku, pozwala na swobodny dobór najważniejszych komponentów, dzięki czemu każdy jest w stanie przygotować maszynę dostosowaną do swoich wymagań. Proces ten stanie się o wiele łatwiejszy, jeżeli skorzystacie z zaawansowanego konfiguratora dostępnego na naszej stronie.

Jego zadanie jest proste – umożliwić dobór kompatybilnych ze sobą podzespołów, pozwalających na stworzenie autorskiego zestawu komputerowego. Został przygotowany w taki sposób, aby cała procedura okazała się banalnie prosta. W efekcie, wystarczy kilkanaście kliknięć komputerową myszą, aby złożyć swój wymarzony komputer.

Jak złożyć komputer? Dobierz podzespoły do zestawu, a my złożymy go za Ciebie!

Zasadniczą częścią konfiguratora jest okno podzielone na cztery sekcje: produkty wymagane, produkty wymagane alternatywne, produkty opcjonalne i peryferia opcjonalne. To właśnie tutaj dokonamy wyboru poszczególnych podzespołów w taki sposób, by jeden pasował do drugiego i nic co niezbędne nie zostało pominięte.

Dostępne jest również pole „Dodaj produkt”, pozwalające na dodawanie produktów do konfiguratora przy pomocy ich kodu produktu. To spore ułatwienie np. w sytuacji, gdy przeglądamy specyfikację techniczną danego komponentu w innej zakładce.

Innym elementem konfiguratora jest okno z podsumowaniem. Prezentuje informację o cenie zestawu, a także pozwala zapisać jego konfigurację na później.

Skoro wstęp mamy już za sobą, możemy przejść do omówienia konkretnych sekcji.

Produkty wymagane

Jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy tu elementy, które są niezbędne w każdym zestawie. Decydując się na złożenie zestawu komputerowego od podstaw, nie możemy pominąć żadnego z nich. Oto ich szybki przegląd.

Procesory – konfigurator udostępnia nam wszystkie układy znajdujące się w sklepie Ich listę dostosowujemy tak samo, jak w przypadku standardowych zakupów – możemy przeprowadzić filtrację między innymi w oparciu o producenta, linię, liczbę rdzeni bądź wskaźnik TDP. Dostępne są zarówno procesory Intel, jak i układy proponowane przez AMD. Gdy odnajdziemy interesujący nas procesor, wystarczy wybrać opcję „dodaj do konfiguratora”. Zostanie on umieszczony w zestawie. Oczywiście możemy najpierw zaznajomić się z jego szczegółowym opisem – wystarczy wtedy kliknąć na nazwę procesora.

Karty graficzne – żaden zestaw nie może obejść się bez układu GPU. Jego wybór przebiega identycznie, jak w przypadku procesora. Po odnalezieniu najlepszej naszym zdaniem karty, dodajemy ją do konfiguratora. Kartę graficzną możemy oczywiście dobrać korzystając z rozbudowanych filtrów. Karta graficzna NVIDIA czy AMD? Z ray tracingiem, DLSS czy bez? To zależy tylko od potrzeb użytkownika.

Płyty główne – przejście do wyboru płyty po określeniu procesora i karty graficznej sprawi, że na liście znajdą się wyłącznie modele kompatybilne ze wskazanymi podzespołami. Dzięki temu możemy mieć pewność, że całość będzie ze sobą współgrała.

Pamięć RAM – wybrać możemy wyłącznie modele obsługiwane przez wskazaną wcześniej płytę główną. Choć wskazane zostaną wyłącznie kompatybilne komponenty, nie wszystkie pozwolą na wykorzystanie maksymalnej mocy obliczeniowej budowanego komputera. Wybierając pamięć RAM należy zweryfikować, jakie taktowanie pamięci wspiera procesor, który planujemy kupić. Co do zasady, pamięć powinna pracować z maksymalną częstotliwością taktowania oferowaną przez procesor.

Zasilacze – wyświetlone zostaną wszystkie produkty dostępne w sklepie. Budując zestaw komputerowy należy tak dobrać zasilacz, by swoją wydajnością przewyższał TDP całości. Jakiej mocy wymagają wybrane przez nas podzespoły? Można to łatwo zweryfikować np. na stronach internetowych producentów zasilaczy, albo korzystając z wsparcia pracownika (zakładka Kontakt).

Obudowy – konfigurator ograniczy wybór do tych produktów, które są kompatybilne z wybraną przez nas płytą główną. Jeżeli więc zdecydowaliśmy się na płytę w formacie ATX, możemy być pewni, że zostaną wyświetlona wyłącznie obudowy, które są z nim zgodne. Pamiętajmy jednak, by dopasować rozmiar obudowy do długości karty graficznej, jaką planujemy umieścić wewnątrz.

Co ważne, pod każdym wybranym przez nas podzespołem pojawi się informacja dotycząca jego ceny, a także przewidywanego terminu dostawy. Wskazane produkty możemy również zmienić bądź usunąć z zestawu. Zmiany ustawień są natychmiast zapisywane.

Produkty wymagane alternatywne

W tej kategorii znajdują się wszystkie podzespoły dopełniające nasz zestaw. Dobierzemy tu pozostałe, wymagane elementy komputera, takie jak dysk służący do przechowywania danych, czy chłodzenie procesora, które przyda się gdy kupujemy model z możliwością przetaktowania. Można również doposażyć komputer w legalną kopię systemu operacyjnego, a także skorzystać z usług oferowanych przez sklep.

Dyski SSD – to obecnie zdecydowanie najczęściej wybierany dla komputerów osobistych typ dysku. Dyski SSD znacząco przewyższają tradycyjne, talerzowe dyski twarde zarówno pod względem szybkości, jak i odporności na upływ czasu czy kultury pracy. Można wybierać spośród dysków korzystających z interfejsu SATA, a także konstrukcji wpinanych bezpośrednio w płytę główną, przy pomocy gniazda PCIe. Te drugie, zwłaszcza w standardzie M.2, oferują najwyższą dostępną wydajność. W ofercie znaleźć można dyski wielu renomowanych producentów, na czele z firmami Kingston, Samsung, Crucial, WD czy ADATA.

Dyski twarde – standardowe dyski HDD. Ich zakup przebiega podobnie jak w przypadku modeli półprzewodnikowych. Wyboru możemy dokonać między innymi w oparciu o pojemność dysku, jego format, interfejs, prędkość obrotową oraz ilość pamięci podręcznej. To rozwiązanie dedykowane tym, którzy szukają jak największej przestrzeni na przechowywanie danych w rozsądnej cenie. Priorytetem jest tu pojemność, a nie prędkość.

Systemy operacyjne – zakładka, która nie wymaga większego wyjaśnienia. Oferuje możliwość uzupełnienia zestawu o w pełni legalny system Microsoft Windows w wersji wybranej przez składającego.

Usługi serwisowe - skorzystać możemy także usług serwisowych, które realizowane są przez sklep Do wyboru mamy między innymi montaż komponentów wchodzących w skład zestawu, instalację systemu operacyjnego oraz aktualizację systemu BIOS.

Chłodzenie CPU – element wyposażenia przydatny w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, gdy w naszym zestawie znalazł się procesor umożliwiający przetaktowanie. Dzięki bardziej wydajnemu chłodzeniu możliwe będzie utrzymanie stabilnej pracy z wyższymi niż fabryczne parametrami. Druga sytuacja to wybór procesora, do którego producent nie dołącza chłodzenia. To, co do zasady, najbardziej wydajne modele procesorów.

Chłodzenie wodne – zestawy - to rozwiązanie alternatywne dla chłodzenia powietrzem. W ofercie sklepu dostępne są zestawy do chłodzenia procesorów i kart graficznych. Chłodzenie wodne charakteryzuje się wysoką wydajnością, wzorową kulturą pracy i atrakcyjnym wzornictwem.

Produkty opcjonalne

W tej części konfiguratora można wybrać podzespoły, których obecność nie wpływa na funkcjonowanie budowanego przez nas komputera. W niektórych przypadkach część z nich może okazać się jednak niezbędna. Niektórzy użytkownicy w dalszym ciągu korzystają z napędów optycznych, zwłaszcza w pracy. Należy również pamiętać o tym, że większość płyt głównych nie posiada zintegrowanej łączności bezprzewodowej. W przypadku braku możliwości podłączenia komputera przewodem sieciowym, zakup karty WiFi może okazać się niezbędny.

Napędy optyczne – pozwolą na wykorzystanie różnego rodzaju płyt. Katalog został przygotowany w taki sposób, aby możliwe stało się szybkie wybranie napędu pod względem typu, a więc obsługiwanych przez niego płyt (CD, DVD, Blu-ray lub Blu-ray Combo).

Karty sieciowe – istnieje grupa użytkowników dysponujących bardzo wydajną siecią domową, dla których możliwości karty sieciowej wbudowanej w płytę główną są niewystarczające. W tej zakładce można wybrać taką, która spełni oczekiwania.

Karty sieciowe Wi-Fi – jak wspomnieliśmy wcześniej, współczesne płyty główne rzadko wspierają łączność bezprzewodową. Jeżeli korzystanie z niej jest niezbędne, należy wyposażyć się w kartę sieciową Wi-Fi. Tutaj wybierzecie odpowiednią.

Pasty termoprzewodzące – decydując się na instalację chłodzenia procesora czy karty graficznej innych niż fabryczne, należy skorzystać z pasty termoprzewodzącej, którą pokrywa się chłodzoną powierzchnię. Można wybierać zarówno wśród modeli podstawowych, jak i przeznaczonych do zastosowania w komputerach pracujących pod niestandardowym obciążeniem.

Peryferia opcjonalne

Co prawda zestaw komputerowy mamy już skompletowany, jednak moment jego zakupu może być świetną okazją do uzupełnienia peryferiów, jakie mamy zamiar do niego podłączyć. Być może przydatny będzie nowy monitor, klawiatura, myszka albo głośniki. Sklep oferuje również fotele dla graczy, dzięki którym nawet dłuższe sesje w ulubionych grach nie skończą się bólem kręgosłupa.

Klawiatury gamingowe - mechaniczna czy membranowa? Z podświetleniem LED czy bez? Tu znajdziecie nasze propozycje dla wszystkich tych, dla których liczy się każda milisekunda.

Myszy gamingowe - od ultralekkich konstrukcji, w których zredukowano ilość stosowanego plastiku, po zaawansowane modele pozwalające na dodatkowe obciążenie. Mysz to najważniejsze narzędzie w ręku gracza PC. Wybierz najlepszą dla siebie.

Podkładki gamingowe - większa precyzja ruchu myszy i ochrona blatu biurka w jednym. Odpowiednio dobrana podkładka to również ciekawy dodatek wizualny, nadający biurku gamingowego charakteru.

Monitory komputerowe - kategoria bez konieczności wyjaśniania. Potrzebujesz monitora? Tu go znajdziesz.

Słuchawki gamingowe - nieodzowny element wyposażenia stanowiska komputerowego zawsze wtedy, gdy nie możemy korzystać z głośników. Przydają się również do prowadzenia komunikacji głosowej, a poza grami, do uczestnictwa w zdalnych lekcjach czy wideokonferencjach. Uniwersalne akcesorium, o którym warto pamiętać.

Fotele gamingowe - o tym, że wygodny fotel to podstawa nikogo nie trzeba przekonywać. Wielu z nas spędza przed komputerem nawet kilka godzin dziennie, dlatego dbałość o komfort i ergonomię to wręcz obowiązek. Zdrowie przede wszystkim.

Głośniki komputerowe - od najmniejszych, najprostszych konstrukcji, bo oferujące brzmienie satysfakcjonujące nawet wytrawnych melomanów. Jeśli nowy komputer ma służyć również jako urządzenie do słuchania muzyki i oglądania filmów, to niezbędne wyposażenie.

Pady - są takie gry, w które ciężko grać przy pomocy klawiatury i myszy. W takich sytuacjach, gamepad okazuje się niezbędny. Który wybrać? Decyzja należy tylko do Ciebie.

Konfigurator zestawu komputerowe PC – co dalej?

Gdy zestaw komputerowy zostanie już skompletowany, na dole pojawi się całkowita kwota do zapłaty oraz termin planowanej dostawy. Gotową konfigurację możemy zapisać bądź od razu przejść do finalizacji zamówienia, wybierając opcję „przejdź do koszyka”. Tam dokonamy płatności i wskażemy adres i opcje dostawy, a także przedłużymy gwarancję na konkretne produkty.

Użycie przedstawionego konfiguratora pozwala znacznie łatwiej i szybciej złożyć komputer. Zyskujemy dostęp do podzespołów wielu partnerów biznesowych – system dba o to, aby przedstawiane nam produkty były ze sobą kompatybilne. W każdej chwili można również skorzystać z pomocy specjalistów.

Złóż Komputer

Nasza firma oprócz handlu zajmuje się również szerokim wachlarzem usług. Jedną z nich jest składanie komputerów z kupionych u nas podzespołów. Nie proponujemy Ci gotowych zestawów rodem z popularnych sieci handlowych, które przyciągają klientów nic nie znaczącymi sloganami. U nas masz wpływ na wszystko, możesz samodzielnie wybrać każdy komponent, my jedynie w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie będziemy służyć Ci radą.

Ile to kosztuje? Nic! Niemożliwe? Sprawdź!

Jeśli tylko zdecydujesz się na zakup większości podzespołów w naszym sklepie, złożymy komputer, zainstalujemy system (bez aktywacji), skonfigurujemy a nawet podkręcimy go (zwiększenie wydajności poprzez zmianę parametrów pracy danego podzespołu) nie biorąc za tę usługę nawet grosza.

Montaż podzespołów 0,00 zł

Montaż podzespołów Aktualizacja BIOS 0,00 zł

Aktualizacja BIOS Instalacja Systemu Operacyjnego zestaw nie zawiera licencji windows 0,00 zł

Instalacja Systemu Operacyjnego zestaw nie zawiera licencji windows Instalacja wszystkich aktualizacji oraz sterowników 0,00 zł

Instalacja wszystkich aktualizacji oraz sterowników Optymalizacja systemu dla lepszej wydajności 0,00 zł

Przez ponad 10 lat działalności spod naszej ręki wyszły setki, jeśli nie tysiące komputerów. Nieskromnie mówiąc - znamy się na tym. Hard-Pc to gwarancja najwyższej jakości usług i zadowolenia.

Nie jest istotne czy potrzebujesz komputera za 1000,00 zł czy wielokrotność tej sumy, zostaniesz obsłużony z najwyższą kulturą i dbałością o szczegóły.

Przykładowe realizacje

Jak złożyć komputer samodzielnie? Poradnik krok po kroku

Jak zbudować komputer? Samodzielne złożenie komputera nie jest skomplikowane i może przynieść mnóstwo satysfakcji. W takim przypadku mamy pełną kontrolę nad konfiguracją sprzętu, więc nasz komputer będzie dokładnie odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Jak złożyć komputer? Zdajemy sobie sprawę, że wielu z naszych czytelników to prawdziwi sprzętowi wymiatacze, ale każdy z nas kiedyś zaczynał. Ten materiał przeznaczony jest dla osób, które jeszcze nigdy nie składały swojego komputera, ale w końcu chciałyby to zrobić. Na naszych łamach wielokrotnie prezentujemy nasze propozycje konfiguracji, choćby taniego komputera do gier.

W tym poradniku skupiamy się na podzespołach, ale nie zapomnijcie również o wyborze gamingowego monitora. Innego rodzaju poradników również nie brakowało, o czym możecie się naocznie przekonać:

Jak złożyć komputer do gier?

W tym poradniku przedstawiamy absolutne podstawy oraz prezentujemy złożenie przykładowego komputera na materiale wideo. Wychodzimy z założenia, że kupowanie gotowców jest dla przepłacających cieniasów ;-).

W celu dobrania sprzętu idealnego dla siebie, możecie też skorzystać z narzędzia konfigurator PC. Sprawdza on kompatybilność poszczególnych podzespołów, więc nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, aby sprawdzić wymarzoną konfigurację.

Poniższe wideo przedstawia sam proces składania komputera, poniżej natomiast znajdziecie informacje dotyczące wyboru absolutnie wszystkich podzespołów.

Jak zbudować komputer? Składanie komputera krok po kroku na wideo

Co jest potrzebne do złożenia komputera?

Podstawowe elementy komputera

Ten artykuł jest równocześnie agregatorem, pełnym cennej wiedzy oraz linków do naszych topów polecanych podzespołów niezbędnych przy złożeniu komputera. Warto więc dodać go do ulubionych, jako, że listy polecanych produktów są przez nas wciąż odświeżane, tak by były aktualne. Jeśli nie dziś, na pewno przyda się w przyszłości!

Procesor - Intel czy AMD?

Wybór podzespołów najlepiej zacząć od procesora. Oczywiście jeśli komputer ma służyć głównie do grania, równie dobrze można zacząć od karty graficznej, a potem dobrać do niej tak podzespoły, by zapewnić jej optymalną wydajność. Zacznijmy jednak klasycznie.

Którego producenta procesorów wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Modele firmy AMD kuszą dobrym stosunkiem ceny do wydajności oraz świetną wydajnością jedno- i wielordzeniową. Intel wciąż może zaoferować najwyższą wydajność dla jednego rdzenia (zwłaszcza w przypadku topowych jednostek), ale ceny najnowszych modeli nie są specjalnie atrakcyjne.

Jaki procesor do wysokich rozdzielczości? Wydajność w grach pomiędzy procesorami obu producentów wciąż jest po stronie Intela, ale różnice są już stosunkowo niewielkie, istotne bardziej dla osób które są zdeterminowane by grać przy wysokim odświeżaniu ekranu (np. 144 Hz) i dużej liczbie klatek na sekundę, ale w niższych rodzielczościach (np. Full HD). W przypadku wyższych rozdzielczości jak 2560 x 1440, czy też 3840 x 2160 (4K UHD) różnice pomiędzy procesorami się zacierają.

Aktualnie warto wybrać nowoczesne procesory Intel Core 11-tej generacji (ewentualnie starszej, ale wciąż wydajnej 10-tej generacji), bądź procesory AMD Ryzen serii 5xxx (Zen 3). Jeśli zastanawiasz się jaki procesor wybrać, poniżej znajdziesz nasze publikacje dotyczącego tego podzespołu.

Cooler (chłodzenie na procesor) - powietrzne czy wodne?

Większość procesorów Ryzen wyposażonych jest w standardzie w cooler (i to całkiem przyzwoity), więc odpada nam dodatkowy koszt. Jeśli jednak zamierzamy się bawić w wysokie podkręcanie trzeba zainwestować w bardziej wydajne chłodzenie - być może nawet wodne. W przypadku AMD można jednak zainwestować w procesory z "X" w nazwie, które są nieco droższe, ale których osiągi są już tak wyśrubowane, że ich dalsze podkręcanie nie jest konieczne. Jeśli zastanawiasz się jaki cooler wybrać, poniżej znajdziesz nasze publikacje dotyczącego tego podzespołu.

Aktualnie na rynku pojawiło się sporo chłodzeń wodnych AIO, które z pewnością świetnie sprawdzą się w przypadku mocno podkręconych procesorów. Zajmują one jednak sporo miejsca (zwłaszcza w przypadku chłodnic 360 mm), a dobre coolery powietrzne mogą równie dobrze sobie radzić w przypadku rozsądnego OC. W przypadku kupna chłodzenia wodnego trzeba się koniecznie zorientować, czy aby na pewno zmieści się do naszej obudowy.

Płyta główna - topowa, czy ze średniego segmentu?

Kiedy znamy już model procesora, możemy dobrać do niego płytę główną. Jaką wybrać? Wiele zależy od tego, czy zamierzamy podkręcać sprzęt (do tego najlepiej nadają się najlepsze topowe modele), zależy nam na dodatkowym wyposażeniu istotnym dla gracza (płyty gamingowe), czy też po prostu chcemy kupić rozsądnie wycenioną płytę z jak najlepszym stosunkiem ceny do możliwości. Na rynku dostępne są dobrze wyposażone i wycenione płyty w cenie około 400-700 zł (mowa oczywiście o mainstreamowych podstawkach Intel LGA 1151/LGA 1200 oraz AMD AM4) - wszystko powyżej to raczej sprzęt dla entuzjastów.

Płyty dla entuzjastów są niesamowicie wyposażone, często zbudowane pod kątem ekstremalnego OC i mogą się pochwalić licznymi dodatkami. Sęk w tym, że ich ceny są... również dla entuzjastów, a dla przeciętnego użytkownika w zupełności wystarczą przyzwoite płyty ze średniego segmentu.

Zwróćcie koniecznie uwagę na rodzaj chipsetu - płyty zwykle dzielą się na trzy segmenty cenowe, które zasadniczo różnią się wyposażeniem i ceną. Tańsze modele wyposażone w słabsze chipsety moga np. nie umożliwiać podkręcania, czy też stosowania pamięci RAM o wyższym taktowaniu (mowa głównie o platformie Intela). Jeśli zastanawiasz się jaką płytę główną wybrać, poniżej znajdziesz nasze publikacje dotyczącego tego podzespołu.

Pamięci RAM - szybkie, czy przeciętne?

Aktualnie używanym standardem są pamięci DDR4. Obecnie ich ceny mocno spadły i jest to chyba najlepszy moment na ich zakup. Jeśli chodzi o pojemność to 8 GB to absolutne minimum, ale gracze powinni od razu celować w pojemność 16 GB. Oczywiście zawsze celujemy w zestawy, a nie kupujemy pojedynczych modułów RAM. Tzn. jeśli chcemy zostać posiadaczami 16 GB RAM to kupujemy zestaw 2 x 8 GB (dwukanałowy). High-endowe platformy Intel X299 i AMD TRX40 korzystają już z czterokanałowych kontrolerów (a w drodze są sześciokanałowe), więc w tym przypadków kupujemy np. zestaw 4 x 8 GB. W ten sposób zapewniamy najbardziej efektywne działanie komputera.

Jeśli chodzi o taktowanie to najlepszym wyborem na dziś jest częstotliwość pracy na poziomie 3200 lub 3600 MHz. Obecne procesory pozwalają na stosowanie znacznie szybszych pamięci RAM, jak na przykład taktowanych 4266 MHz, ale będą one działać w trybie asynchronicznym - nie uzyskamy tutaj dużego przyrostu wydajności (a już na pewno nie takiego, który usprawiedliwia znacznie wyższą cenę).

Jeśli zastanawiasz się jaką pamięć RAM DDR4 wybrać, poniżej znajdziesz nasze publikacje dotyczącego tego podzespołu. Pamiętajmy, że pamieć RAM można również podkręcać, ale jest to zależne od możliwości płyty głównej i procesora.

Karta graficzna - topowa, czy ze średniego segmentu?

Oczywiście należy pamiętać, że wiele procesorów jest wyposażonych w zintegrowaną grafikę. Jeśli komputer na służyć głównie do prostych prac i konsumpcji treści, taki układ graficzny może być w zupełności wystarczający. Wybór karty graficznej dla gracza nie jest specjalnie skomplikowany - im więcej pieniędzy przeznaczysz na zakup tym szybszą otrzymasz kartę i będziesz mógł grać w wyższych rozdzielczościach i większej ilości klatek na sekundę.

Radeon, a GeForce - różnice Pomiędzy kartami graficznymi AMD (Radeon) i NVIDIA (GeForce) są jednak istotne różnice. Nowe karty AMD RDNA 2 (serii RX 6xxx) oferują przyzwoity stosunek ceny do wydajności, jak i wsparcie technologii ray-tracingu i FidelityFX Super Resolution. Karty GeForce serii RTX mogą się jednak pochwalić obsługą ray-tracingu i konkurencyjnej, lepiej działającej funkcji DLSS (opcje te nie są dostępne dla kart GTX, jak np. 1650/1660 Ti). Wybór karty ma wpływ na wybór monitora, bowiem karty GeForce obsługują technologię supersynchronizacji G-Sync, natomiast Radeony technologię FreeSync.

Gracze na pewno nie powinni inwestować w najtańsze karty, bo z założenia jest to zakup, który ma nam wystarczyć na dłuższy czas. Godne polecenia z pewnością z modele NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti czy GeForce RTX 3070, a z obozu AMD jest to np. Radeon RX 6700 XT czy Radeon RX 6800. Topowe karty jak na przykład GeForce RTX 3080 Ti czy Radeon RX 6900 XT pozwalają już na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości 4K UHD, ale ich ceny często sięgają 8000 - 10 000 złotych. Czy warto łączyć karty w SLI/CrossFireX? Odpowiedź jest jedna - nie. Taką funkcję oferują tylko topowe modele, a obsługa w grach i tak pozostawia wiele do życzenia.

Od pewnego czasu obserwujemy problemy z dostępnością sprzętu, przez co większość kart jest niedostępnych lub dostępnych w mocno zawyżonych cenach. Jeżeli nie chcecie przepłacać za sprzęt, w takiej sytuacji jedynym wyjściem wydaje się wstrzymanie z zakupem karty i przeczekanie kryzysu (ten podobno ma potrwać do końca 2021 roku).

Co przyniesie kolejna generacja kart? Obydwaj producenci pracują nad nowszymi konstrukcjami, które na pewno przyniosą znaczną poprawę wydajności i nowe funkcjonalności. Premiera akceleratorów jednak jest tak odległa, że czekanie na ich premierę na ten moment nie ma większego sensu.

Jeśli zastanawiasz się jaką kartę graficzną wybrać, poniżej znajdziesz nasze publikacje dotyczącego tego podzespołu.

Dysk - HDD czy SSD?

Praktycznie rzecz biorąc dyski HDD pełnią dziś już wyłącznie rolę magazynów danych, podczas gdy na SSD instalujemy system i wszystkie często używane programy. To zapewnia odpowiednią responsywność systemu i szybkość działania komputera. Do większości zastosowań w zupełności wystarczą nośniki SSD SATA 2,5 cala/M.2 SATA, które może nie oferują zawrotnych transferów, ale są za to relatywnie tanie. Osoby pracujące na dużych ilościach danych, profesjonaliści, czy entuzjaści powinni zainteresować się nośnikami SSD M.2 korzystającymi z interfejsu PCI Express (NVMe). Szczególnie, że ich ceny są coraz bardziej atrakcyjne.

Aktualnie najpopularniejsze są modele SSD PCIe wykorzystujące interfejs PCI Express w wersji 3.0, ale na rynku dostępne są już modele oparte na wersji 4.0 - takie nośniki są obsługiwane przez płyty główne AMD B550 i X570 oraz Intel B560, H570 i Z590.

Jeśli zastanawiasz się jaki dysk wybrać, poniżej znajdziesz nasze publikacje dotyczącego tego podzespołu.

Zasilacz - o jakiej mocy?

Im bardziej wydajne podzespoły jak karta graficzna, czy też procesor, tym większe zapotrzebowanie na energię. Nie należy jednak popadać w przesadę, bowiem nawet bardzo wydajne konfiguracje jak procesor AMD Ryzen 9 5900X z kartą NVIDIA GeForce RTX 3080 zadowolą się markowym zasilaczem o mocy około 600 - 700 W. Jeśli zastanawiasz się jaki zasilacz wybrać, poniżej znajdziesz nasze publikacje dotyczącego tego podzespołu.

Obudowa - z oknem, czy bez?

Tu już panuje pełna dowolność, a na rynku znajduje się dużo interesujących obudów w atrakcyjnych cenach. Jeśli zastanawiasz się jaką obudowę wybrać, poniżej znajdziesz nasze publikacje dotyczącego tego podzespołu.