Jaka myszka pionowa (ergonomiczna) będzie najlepsza? Ranking 2021

Kacper Jedzejak

Ergonomiczne myszki – hit czy kit? Czy lepsze niż tradycyjne?

Sporo czasu spędzasz przed komputerem? Zauważyłeś, że od pewnego czasu coraz częściej dokucza Ci uczucie sztywności i ból nadgarstków? To obecnie bardzo popularna dolegliwość wśród osób, które pracują przy komputerze i przez wiele godzin w ciągu dnia korzystają z komputerowej myszki.

Od pewnego czasu bardzo dużą popularnością cieszą się specjalne ergonomiczne myszki. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest lepsze niż myszki tradycyjne? I czy ergonomiczna myszka może sprawić, że bóle nadgarstka znikną i nie pojawią się w przyszłości?

Korzystanie z komputera a ból nadgarstka

Większość ortopedów jest zgodna co do tego, że częste korzystanie z komputera prędzej czy póxniej doprowadzi do dolegliwości bólowych nadgarstków. Spowodowane jest to tym, że podczas korzystania z myszki (a także z klawiatury) nasze nadgarstki znajdują się w bardzo nienaturalnej pozycji. Powoduje to zwiększone napięcie mięśni. W wielu przypadkach mówi się o tzw. zespole cieśni nadgarstka – jest to bardzo powszechne schorzenie biurowe. Objawia się ono nie tylko bólem i uczuciem sztywności w nadgarstkach, ale też drętwieniem i bólem palców. Z czasem może również pojawić się osłabienie uchwytu, a nawet ograniczenie ruchów. Nie brzmi to najlepiej, prawda? I naprawdę – myszki ergonomiczne nie muszą być traktowane jak gadżety do pracy przy komputerze.

Jak przynieść ulgę nadgarstkom?

Oczywiście dla nikogo nie jest tajemnicą, że siedzenie przy komputerze nie należy do najzdrowszych – cierpią nasze oczy, kręgosłupy, biodra i tak dalej… Na szczęście istnieją proste sposoby na przyniesienie ulgi nadgarstkom. Przede wszystkim warto kilka razy w ciągu dnia wykonywać krótkie ćwiczenia. Różnego rodzaju delikatne obracanie nadgarstkami, wykonywanie ruchów w różnych kierunkach czy delikatne rozmasowywanie nadgarstków przyniesie ulgę obolałym mięśniom i poprawi przepływ krwi. Dobrym pomysłem może być też podnoszenie małych ciężarów (na przykład puszek czy butelek z napojem). Wystarczy raz na godzinę zrobić sobie kilka minut przerwy i wykonać parę takich ćwiczeń, a po pewnym czasie nadgarstki będą w lepszej kondycji.

Mysz ergonomiczna – dlaczego stała się hitem?

Oprócz ćwiczeń czy masaży warto postawić także na nowoczesne rozwiązania, które mają na celu uratowanie nadgarstków i dłoni przed dolegliwościami i schorzeniami. Jedną z najbardziej cenionych metod są specjalne, ergonomiczne myszki. Ich podstawowym zadaniem jest utrzymanie nadgarstków w naturalnej, zdrowej pozycji. Ma to zapobiegać napięciom mięśniowym i utrudnianiu przepływu krwi, a z czasem powstawaniu zespołu cieśni nadgarstka.

Co sprawiło, że mysz ergonomiczna tak szybko stała się hitem? Przede wszystkim to, że… takie myszki naprawde działają i potrafia sprawić, że ból nadgarstków zostanie zminimalizowany. Dzięki ergonomicznemu kształtowi używanie myszki ergonomicznej jest o wiele bardziej komfortowe niż tradycyjnej. Taki kształt myszki zapewnia swobodny uchwyt – a to z kolei powoduje, że odciążone są nie tylko mięśnie dłoni i nadgarstków, ale też przedramion, a nawet barków.

Oczywiście ergonomiczne myszy mają zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników, jest druga grupa stale się powiększa. Jeśli dolegliwości bólowe nawracają, warto przetestować taką mysz – być może już po kilku dniach napięcie mięśniowe zniknie?

Rodzaje myszy ergonomicznych

Istnieje kilka rodzajów myszy ergonomicznych. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań, dlaczego zdecydowanie jest w czym wybierać. Co możemy znaleźć w sklepach?

ergonomiczne myszy pionowe – zdecydowanie najbardziej popularne. Charakteryzują się pionową konstrukcją, dzięki czemu podczas korzystania z niej dłoń układa się w takiej pozycji, jak na przykład podczas podawania komuś ręki. Jest on ustawiona w pozycji pionowej, a nie poziomej, jak w przypadku myszki tradycyjnej. Dzięki temu przedramię nie jest skręcone, co pozytywnie wpływa na całą rękę – od dłoni aż do ramienia. Niby to drobna różnica, ale ręka z pewnością będzie wdzięczna za taką zmianę,

– zdecydowanie najbardziej popularne. Charakteryzują się pionową konstrukcją, dzięki czemu podczas korzystania z niej dłoń układa się w takiej pozycji, jak na przykład podczas podawania komuś ręki. Jest on ustawiona w pozycji pionowej, a nie poziomej, jak w przypadku myszki tradycyjnej. Dzięki temu przedramię nie jest skręcone, co pozytywnie wpływa na całą rękę – od dłoni aż do ramienia. Niby to drobna różnica, ale ręka z pewnością będzie wdzięczna za taką zmianę, myszki precyzyjne – nieco mniej popularne, jednak warto przyjrzeć im się nieco bliżej. To rozwiązanie dla osób, którym trudno przyzwyczaić się do myszy pionowych. Mysz precyzyjna jest czymś pomiędzy, jednak jej stosowanie również może przynieść ulgę całej ręce,

– nieco mniej popularne, jednak warto przyjrzeć im się nieco bliżej. To rozwiązanie dla osób, którym trudno przyzwyczaić się do myszy pionowych. Mysz precyzyjna jest czymś pomiędzy, jednak jej stosowanie również może przynieść ulgę całej ręce, roller bar mouse – wyglądem zdecydowanie nie przypomina tradycyjnej myszki. Jest to niewielka podkładka pod klawiaturę, a cały panel sterowania znajduje się w pozycji centralnej. Dzięki temu nie trzeba przesuwać dłoni na bok, tam gdzie znajdowałaby się mysz tradycyjna. Ma postać specjalnej rolki wraz z kilkoma przyciskami, co ma obciążać mięśnie i pozwalać na utrzymanie dłoni i całych rąk w naturalnej pozycji.

Jak wybrać najlepszą myszkę komputerową?

Myszy ergonomiczne mają różnorodne kształty i na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ich użytkowanie jest bardzo trudne. Z reguły jednak wystarczy kilka chwil używania takiej myszki, aby poczuć się komfortowo – nie tylko podczas wykonywania czynności, ale też jeśli chodzi o ułożenie nadgarstka i dłoni. Wybór myszy ergonomicznych jest spory, dlatego może nastręczać pewnych trudności. Jak wybrać najlepsza mysz ergonomiczną dla siebie?

Przede wszystkim warto wybrać się do sklepu ze sprzętem komputerowym i „przymierzyć” sobie kilka myszek ergonomicznych. Nie należy jednak zrażać się w pierwszej chwili, ponieważ muzyka taka może wymagać chwili przyzwyczajenia – w końcu jest ona bardzo różna od myszy tradycyjnej.

Wybierając mysz ergonomiczną, warto zastanowić się następującymi kwestiami:

czy ma być to myszka bezprzewodowa czy przewodowa – myszki bezprzewodowe mogą być nieco wygodniejsze, ale niestety też mniej dokładne, z kolei myszy przewodowe sprawdzą się podczas precyzyjnej pracy czy… w czasie grania,

– myszki bezprzewodowe mogą być nieco wygodniejsze, ale niestety też mniej dokładne, z kolei myszy przewodowe sprawdzą się podczas precyzyjnej pracy czy… w czasie grania, mysz optyczna czy laserowa – mysz optyczna będzie nieco tańsza, ale też mniej dokładna. Z kolei mysz laserowa kosztuje więcej, ale jest o wiele bardziej precyzyjna, co zagwarantuje większy komfort pracy,

– mysz optyczna będzie nieco tańsza, ale też mniej dokładna. Z kolei mysz laserowa kosztuje więcej, ale jest o wiele bardziej precyzyjna, co zagwarantuje większy komfort pracy, rozmiar myszy – istotny szczególnie w przypadku kobiet, które mają nieco mniejszą dłoń i mogą męczyć się, korzystając ze zbyt dużej myszy,

– istotny szczególnie w przypadku kobiet, które mają nieco mniejszą dłoń i mogą męczyć się, korzystając ze zbyt dużej myszy, kształt – warto tutaj dopasować kształt myszki do dłoni. Z reguły wystarczy przetestować kilka myszek, dostępnych w sklepie, aby – po natrafieniu na tę idealną – stwierdzi, że „to jest to, czego szukam!”,

– warto tutaj dopasować kształt myszki do dłoni. Z reguły wystarczy przetestować kilka myszek, dostępnych w sklepie, aby – po natrafieniu na tę idealną – stwierdzi, że „to jest to, czego szukam!”, liczba przycisków i dodatkowych funkcji – w sklepach można znaleźć obecnie wiele ciekawych funkcji dodatkowych czy przycisków. Mogą one okazać się bardzo przydatne w codziennej pracy, jednak dobrze jest zastanowić się, czy dodatkowe funkcje myszki rzeczywiście nam się przydadzą, a nie okażą się irytujące.

Ergonomiczne myszki – podsumowanie

Codzienna praca przy komputerze może być dużym obciążeniem dla organizmu, dlatego warto zadbać o to, aby stworzyć sobie jak najlepsze warunki. Mysz ergonomiczna to bardzo dobra inwestycja – nawet jeśli na razie nie dokucza Ci ból nadgarstków, może pojawić się z czasem. Być może okaże się, że po kilku godzinach czy dniach korzystania z takiej myszki nie tylko zniknie ból nadgarstka, ale też nie będziesz w stanie powrócić do poprzedniej, tradycyjnej myszki – i uwierzyć w to, że korzystałeś z niej przez tyle lat!

0 0 votes Article Rating

Czy mysz ergonomiczna jest dla mnie lepsza?

Czy wiesz, że użytkownicy używający nadmiernie komputerów przemierzają swoją myszą łączną odległość do 27 km (17 mil) rocznie? Przygotuj się do tego maratonu przewijania i klikania, korzystając z odpowiedniego urządzenia. Ergonomiczne myszy są ukształtowane tak, aby pasowały do ręki i nadgarstka niczym rękawiczka.

Te rodzaje myszy zostały zaprojektowane z myślą o bardziej naturalnym dopasowaniu i zachowaniu lepszej pozycji przedramienia oraz, podobnie jak gorąca kąpiel, odciążaniu mięśni, pozwalając zachować produktywność przez dłuższy czas. Ale jak dokładnie one działają?

Jaka myszka pionowa (ergonomiczna) będzie najlepsza? Ranking 2021

Najlepsza myszka ergonomiczna to taka, którą możesz używać przez wiele godzin i nie czujesz zmęczenia dłoni. Profesjonalni gracze cenią sobie różne cechy myszek – od czułości czujnika po mnogość konfigurowalnych przycisków, natomiast ergonomiczny kształt to podstawa. Długotrwałe używanie myszki o niewyprofilowanym kształcie to nie tylko przyczyna dyskomfortu, ale także w długofalowej perspektywie skutkiem mogą być różnego rodzaju uszkodzenia ręki – od zespołu cieśni nadgarstka zaczynając.

Jaką myszkę ergonomiczną warto kupić, jeśli nie jesteś profesjonalnym graczem, ale zależy Ci na wygodzie i dobrej cenie? Pomagam wybrać najlepszą myszkę pionową – wyniki analizy dostępnych myszek na rynku znajdziesz w rankingu poniżej.

Ranking myszek pionowych (ergonomicznych)

Nazewnictwo tego typu myszek jest mocno zróżnicowane. Naprzemiennie używa się terminu mysz pionowa oraz myszka ergonomiczna. Mniej spotykaną nazwą jest mysz wertykalna czy nawet mysz ortopedyczna.

Ten ranking, jak i każdy inny, będzie systematycznie aktualizowany o nowe i ciekawe produkty. Tradycyjne już zapraszam do rekomendowania swoich wyborów. Jeżeli okażą się ciekawe, to dorzucę je do listy.

Krótki opis wybranych myszek pionowych

1. Logitech MX Vertical – mysz wertykalna – najlepszy wybór

Kształt ma znaczenie – dzięki tej myszce zapomnisz o bólach dłoni i nadgarstka. Wyprofilowana obudowa to efekt pracy inżynierów, którzy ergonomię traktują priorytetowo – możesz używać tego sprzętu przez kilka godzin bez obaw o wzmożone napięcie mięśni, sztywność czy mrowienie. Przełącznik rozdzielczości laserowego czujnika pozwala szybko dostosować prędkość i precyzję wskaźnika do Twoich oczekiwań – maksymalna czułość to aż 4000 DPI! O czym jeszcze warto wspomnieć? O baterii – raz naładowana działa przez 4 miesiące. Nie masz czasu na ładowanie myszki w trakcie pracy? Po minucie ma energii na kolejne 3 godziny. Jej koszt, to około 450 zł.

Tą mysz ergonomiczną wybrał mój brat, który nabawił się zapalenia stawu w nadgarstku. Na podobny wybór zdecydowało się też kilku moich znajomych z pracy. Jak mówią, pionowa myszką to zupełnie inne doświadczenie pracy.

Mysz pionowa Logitech MX Vertical Zobacz na Ceneo

2. Trust Verro Ergonomic (23507)

Mysz ergonomiczna Trust Verro Ergonomic jest najczęściej kupowana wśród czytelników tego bloga!

Pewny chwyt i naturalna pozycja nadgarstka w jednym. Antypoślizgowa powłoka gwarantuje, że cały czas masz pełną kontrolę nad wskaźnikiem, a zaokrąglone krawędzie nie drażnią dłoni nawet po całym dniu użytkowania. Maksymalna rozdzielczość to 1600 DPI – wystarczająco dużo, abyś nie musiał używać ogromnej podkładki, nawet drobne ruchy przełożą się na precyzyjne korzystanie z myszki. Nie używasz? Oszczędzaj energię jednym ruchem – Verro ma wygodny wyłącznik, abyś nie marnował baterii. Zasięg tego modelu to 10 metrów – możesz komfortowo grać lub pracować, dbając jednocześnie o wzrok – nie musisz siedzieć blisko ekranu.

Tą myszkę można mieć już za około 120 zł.

Pionowa myszka Trust Verro Ergonomic Zobacz na Ceneo

3. V7 MW 500 – pionowa mysz do 100 zł

Dobra myszka w dobrej cenie – kupisz ją za mniej niż 100 zł. Jeśli jesteś przyzwyczajony do standardowego kształtu myszki, przestawienie się na pionową wcale nie zajmie Ci dużo czasu. Po kilku godzinach z V7 zapomnisz o nienaturalnym chwycie i wiecznie napiętych mięśniach dłoni. Przełączaj się łatwo pomiędzy trzema rozdzielczościami – 800, 1200 i 1600 DPI – aby znaleźć swoje optymalne ustawienie. Dłoń, nadgarstek i przedramię będą cały czas ustawione w naturalnym, fizjologicznym położeniu, dlatego nawet po kilku godzinach nie będziesz czuł, że spędziłeś ten czas przed komputerem. V7 dobrze leży w dłoni i ma antypoślizgową, gumowaną powłokę. To dobry wybór za bardzo rozsądną cenę.

Myszka ergonomiczna V7 MW 500 Zobacz na Ceneo

4. Natec Crake Nano Szara (NMY1071)

Mysz ergonomiczna Natec Crake Nano jest najczęściej kupowana wśród czytelników tego bloga!

Niezły egzemplarz, dzięki któremu dłoń odpocznie podczas pracy. Wartym wspomnienia faktem jest jej budowa – nieco odmienna od większości myszek pionowych. Natec Crano posiada podporę pod krawędź dłoni, co zwiększa komfort użytkowania – nie będziesz szorował nadgarstkiem po podkładce. Ten model świetnie się sprawdza w pracy biurowej oraz surfowaniu w Internecie. Jeśli jesteś zapalonym graczem, przygotuj się na częste ładowanie myszki – niewymienny akumulator starcza na około miesiąc działania, niestety myszka nie jest wyposażona w sygnalizację rozładowania akumulatora. W pewnym momencie po prostu niespodziewanie przestaje działać. I uważaj na odbiornik – nie ma dedykowanego schowka na ten element, jedynie magnetyczny uchwyt, przez co możesz go łatwo zgubić (jeśli nie pozostaje cały czas w gnieździe USB).

Myszka ergonomiczna Natec Crake Nano Zobacz na Ceneo

Czytaj także: Jaka klawiatura ergonomiczna? Ranking

Mysz pionowa – dlaczego warto kupić?

Zasada działania myszki pionowej jest identyczna, jak standardowej – płaskiej. Przez lata zmieniła się technologia – gumowe kulki, które notorycznie zbierały kurz i inne zabrudzenia, zastąpiono czujnikami optycznymi lub laserowymi. Rozwój elektroniki otworzył też drzwi do innych funkcji – teraz za pomocą jednego przycisku można zmieniać rozdzielczość sensora, personalizować funkcje guzików, nie martwić się o plączące się kable. Z biegiem czasu okazało się, że długotrwałe korzystanie z płaskich myszek może być przyczyną bólu lub konkretnych jednostek chorobowych – zespołu cieśni nadgarstka, zespołu de Quervaina (zapalenie pochewki ścięgien), różnego rodzaju przykurczy mięśni, mrowienia i innych dolegliwości, które nie tylko obniżają komfort korzystania z myszki, ale także dokuczają cały czas i wymagają specjalistycznego leczenia. Pojawiły się myszki wertykalne – urządzenia eliminujące nienaturalne ustawienie dłoni, nadgarstka i przedramienia. Znacząco redukują dolegliwości u osób cierpiących oraz eliminują ich powstawanie o osób zdrowych.

Mysz wertykalna – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Po pierwsze – zastanów się, do czego będzie ona służyć. Jesteś fanem gier? Myszki używasz głównie do pracy lub okazjonalnego przeglądania Internetu? To determinuje wybór – oto cechy myszek, o których musisz pamiętać.