Komputer dla gracza, komputer gamingowy

Kacper Jedzejak

Jakie parametry powinien mieć dobry komputer do gier?

Komputery gamingowe powinny zapewniać użytkownikom przede wszystkim płynność gry i dobrą jakość grafiki. Jakie parametry są najważniejsze i ile kosztuje dobry komputer do gier? Przeczytaj w serwisie Dzień Dobry TVN.

Dobry komputer do gier, czyli jaki? Przyszły użytkownik powinien na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce kupić komputer stacjonarny, czy laptop. Gracze częściej decydują się na korzystanie z pecetów. Komputery stacjonarne są tańsze i wydajniejsze od laptopów. Podczas wyboru odpowiedniego sprzętu do gier powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Jak kupić dobry komputer do gier?

Jaki wybrać dobry komputer do gier?

Komputery gamingowe skierowane do profesjonalnych graczy to bardzo wydajne maszyny, które mają niewiele wspólnego ze zwykłymi urządzeniami wykorzystywanymi do pracy biurowej. Bardzo dobry komputer do gier to podstawa, by komfort gry był wysoki. Na rynku pojawiają się coraz to nowe tytuły gier, które wymagają sprzętu odznaczającego się wysoką wydajnością

Internet i technologia Czy technologia nas ogłupia? Dzień Dobry TVN wideo 2 / 7 Czy technologia nas ogłupia? Dzień Dobry TVN Technologie w służbie ekologii Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat? Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN Ciemne strony nowych technologii Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN 10% młodych uważa, że jest w internetowym związku Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

Czym kierować się przy wyborze komputera gamingowego? Podczas zakupu urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na: procesor, kartę graficzną, płytę główną, pamięć RAM, dysk twardy i chłodzenie. To najważniejsze elementy komputera, które wpływają na jego wydajność.

Procesor w komputerze dla gracza powinien mieć co najmniej dwa rdzenie. Bardziej zaawansowani gracze, którzy będą korzystać głównie z najnowszych, wymagających sprzętowo gier, powinni zdecydować się na czterordzeniowy procesor. Karta graficzna powinna być tej samej jakości, co procesor. W przeciwnym wypadku gra może nie odtwarzać się płynnie. Jeśli chodzi o pamięć RAM, główną zasadą jest to, że im więcej pamięci, tym lepiej. Dotyczy to również dysku twardego. Chłodzenie jest również bardzo istotnym elementem dobrego komputera gamingowego.

Przy kilkugodzinnych rozgrywkach przegrzanie komputera posiadającego zły system chłodzenia będzie skutkować zawieszaniem się gry, a w najgorszym wypadku nawet wyłączeniem się urządzenia. Żaden gracz nie chciałby, by w decydującym momencie rozgrywki coś takiego mu się przydarzyło. Najlepiej przeczytać opinie innych użytkowników o chłodzeniu danego modelu komputera na specjalistycznych forach internetowych lub przejrzeć recenzje na popularnych portalach dla graczy.

Tani, dobry komputer do gier

Większość graczy decyduje się na zakup komputera stacjonarnego. Dlaczego? Komputery stacjonarne odznaczają się dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Inną z niewątpliwych zalet pecetów jest możliwość samodzielnej rozbudowy i wymiany podzespołów. W przypadku laptopów takie działania są bardzo ograniczone. Komputery stacjonarne są również o wiele bardziej odporne na zewnętrzne uszkodzenia. W porównaniu z laptopami przegrywają w kwestii mobilności. Jeśli jednak nie planujemy długich podróży i chcemy grać w domu, wybór komputera stacjonarnego jest zdecydowanie lepszym wyborem.

Pecety są o wiele tańsze niż laptopy gamingowe . Ceny urządzeń stacjonarnych przeznaczonych dla graczy zaczynają się od około 1500-2000zł. Za taką niewielką kwotę można kupić już przyzwoity sprzęt, który poradzi sobie nawet z najnowszymi tytułami. Podzespoły wykorzystane w tych urządzeniach sprostają wymaganiom ich użytkowników. Pecety ze średniej półki cenowej to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Z kolei najdroższe komputery skierowane do profesjonalnych graczy mogą osiągać kwoty sięgające nawet 10000zł.

Komputer stacjonarny do gier możemy też złożyć samodzielnie. Wtedy koszt będzie jeszcze niższy. Przykładowo, jeden z tańszych procesorów do gier to wydatek około 300 zł. Karta graficzna będzie kosztować podobną kwotę. Z biegiem czasu możemy również wymieniać podzespoły na lepsze i dostosowywać urządzenie do naszych potrzeb. Samodzielne złożenie maszyny, dobranie odpowiednich podzespołów, zwłaszcza w przypadku, gdy nigdy się tym nie zajmowaliśmy, może być dosyć czasochłonne. Jednak wysiłek się opłaca, bo niskim kosztem stworzymy zestaw, który dostarczy nam wysoki komfort i najlepsze audiowizualne doznania podczas długich rozgrywek. W Internecie dostępnych jest wiele poradników bardziej doświadczonych graczy, którzy chętnie dzielą się wiedzą.

Dobre komputery dla graczy muszą mieć wydajne podzespoły, umożliwiające płynną i komfortową grę. Gamerzy najczęściej decydują się na komputery stacjonarne – są one tańsze i bardziej wydajne od laptopów. Dodatkowym atutem pecetów jest możliwość wymiany podzespołów. Zakup dobrego komputera gamingowego nie musi być dużym wydatkiem. Koszty ograniczymy jeszcze bardziej, gdy zdecydujemy się na samodzielne złożenie urządzenia.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Jaki komputer stacjonarny wybrać do biura?

Czego dowiesz się z tego wpisu:

Jaki komputer do biura?

Wyposażenie stanowiska pracy jest niezwykle istotne, aby możliwe było efektywne wykonywanie obowiązków służbowych. Wiele osób zastanawia się przed zakupem sprzętu, jaki komputer do biura będzie najlepszy. W takiej sytuacji często wybór dotyczy rodzaju urządzenia: stacjonarnego czy przenośnego laptopa. Wśród zalet tego pierwszego rozwiązania można wymienić:

odpowiednie dobranie wielkości ekranu do potrzeb pracownika

Im większa przekątna monitora, tym praca biurowa będzie przebiegać w bardziej komfortowych warunkach. Dlatego wiele właścicieli firm decyduje się na wyposażenie stanowiska w komputer stacjonarny, do którego bez trudności można dobrać odpowiedni rozmiar ekranu.

atrakcyjniejszy koszt niż w przypadku laptopów przenośnych

Co do zasady komputery stacjonarne kupisz w niższej cenie niż laptopy o podobnych parametrach. Dzięki temu szukając sprzętu do biura, można zaoszczędzić na wydatkach firmowych.

Ze względu na takie atuty wielu pracodawców decyduje się na zakup komputera stacjonarnego zamiast laptopa.

Komputer stacjonarny do biura – na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na zamówienie odpowiedniego sprzętu o pracy, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Stanowisko pracy

Zupełnie inne zapotrzebowanie, jeśli chodzi o moc procesora i RAM będzie mieć informatyk, księgowa czy asystentka dyrektora. Zatem przed zakupem komputera stacjonarnego do biura należy wziąć pod uwagę, jakie oprogramowanie będzie wymagane do pracy oraz jakie ma ono zapotrzebowanie sprzętowe.

Ilość miejsca

Komputery stacjonarne mogą mieć różne rozmiary – dlatego należy trzeba także pamiętać o tym aspekcie. W przypadku ograniczonego metrażu idealnie sprawdzi się sprzęt typu desktop, który umożliwia postawienia na nim monitora. Ma kształt prostokątnej skrzynki i zajmuje niewiele miejsca. Jeśli jednak możliwe jest wygospodarowanie większej ilości miejsca, doskonale sprawdzi się komputer stacjonarny do biura o obudowie w typie tower. Zazwyczaj bez trudności zamówisz odpowiednie biurko ze specjalną przegrodą na ten sprzęt.

Wydajność

Przed wyborem komputera stacjonarnego do biura należy przeanalizować, jak silny powinien być procesor oraz jaka ilość pamięci sprawdzi się w sprzęcie. Do obsługi programów pocztowych oraz pakietu oprogramowania do edycji tekstu i arkuszy kalkulacyjnych niezbędne minimum to 8 GB pamięci i procesor o przynajmniej dwóch rdzeniach. Należy jednak pamiętać, że im lepsze parametry tych części, tym sprzęt będzie wydajniejszy oraz szybszy. Warto również wziąć pod uwagę fakt, czy komputer stacjonarny podczas pracy generuje szum, który może powodować dyskomfort podczas wykonywania obowiązków służbowych. Cichy sprzęt będzie wyposażony w nowoczesne i wydajne chłodzenie, dzięki czemu charakteryzuje się on znacznie mniejszą emisją dźwięku.

Wygoda pracy

Ważny jest nie tylko sam komputer stacjonarny, ale również dodatkowe elementy, jakie będą podłączone do niego. W zależności od stanowiska pracy należy zatem dobrać jeden lub dwa monitory, które znacznie ułatwią wykonywanie obowiązków. Popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest także zastosowanie klawiatury oraz myszki bezprzewodowej. Dzięki temu można zadbać o wygodę podczas pracy z komputerem.

Wielkość dysku

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu, to wielkość dysku. Warto dobrać taką część, która zapewni odpowiednią ilość miejsca dla plików. Obecnie najpopularniejsze są dyski o pojemności od 500 GB do 1 TB.

Estetyka

Wygląd obudowy również ma znaczenie, zwłaszcza jeśli dotyczy komputera stacjonarnego na stanowisku pracy w recepcji lub w dziale obsługi klienta. Najkorzystniej dobrać taki sprzęt, który będzie estetycznie prezentować się w zestawieniu z pozostałym wyposażeniem biura.

Zwracając uwagę na te elementy, łatwiej zamówisz odpowiedni komputer stacjonarny.

Komputery stacjonarne do biura – czy warto brać sprzęt poleasingowy?

Wielu właścicieli firm zastanawia się przy zakupie elektroniki, jaki sprzęt wybrać – nowy czy poleasingowy? Choć w przypadku tego pierwszego można liczyć na długą gwarancję, to jednak koszt inwestycji jest duży. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie wybór komputera stacjonarnego do biura poleasingowego. Zamówienie takiego sprzętu ma także inne atuty:

12-miesięczna gwarancja – dzięki czemu w razie awarii komputera możesz liczyć na naprawę lub jego wymianę,

komputer stacjonarny sprawdzony przez profesjonalistów – elektronika poleasingowa przed sprzedażą podlega kontroli serwisowej, dzięki czemu otrzymane urządzenie jest w pełni sprawne i gotowe do działania,

możliwość zamówienia markowego komputera stacjonarnego od topowych producentów – dzięki atrakcyjnej cenie, kupisz sprzęt o znacznie lepszych parametrach niż w przypadku wyboru nowego urządzenia. Dzięki temu zadbasz o bardziej zaawansowane wyposażenie do firmy.

Dzięki takim zaletom coraz więcej właścicieli firm decyduje się na zakup poleasingowych komputerów stacjonarnych do biura. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie oszczędność oraz wysoką jakość.

W naszej ofercie również znajdziesz monitory poleasingowe idealne do komputerów stacjonarnych!

Komputer dla gracza, komputer gamingowy

W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie jak wybrać komputer dla gracza i na jakie parametry techniczne komputera należy zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury.

Zwykle komputer to narzędzie pracy. W wielu przypadkach jednak służy przede wszystkim rozrywce. Rynek gier komputerowych dynamicznie się rozwija, zachwycając realistyczną grafiką, efektami specjalnymi i grywalnością. Komputer dla gracza powinien spełniać szereg wymogów, żeby rozgrywka była płynna i przyjemna. Do obsługi coraz bardziej zaawansowanego grafiki potrzeba coraz mocniejszych komputerów. Wymagania stawiane naszym jednostkom są coraz wyższe.

Jak wybrać dobry komputer dla gracza?

Jak wybrać komputer gamingowy?

Pytanie nr 1 – Komputer stacjonarny czy laptop?

Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać to czy decydujemy się na komputer stacjonarny czy laptop. Decyzja jest dość prosta: komputer stacjonarny daje większe możliwości, jednak nie jest mobilny. Laptop dają mobilność jednak są większe i cięższe od przeciętnych laptopów i zazwyczaj słabsze niż jednostki stacjonarne w tym samym segmencie cenowym.

Kolejne zagadnienie, które należy przeanalizować to wybór odpowiedniej karty graficznej.

Pytanie 2 – Jaka karta graficzna?

Najważniejszym podzespołem w komputerach dla graczy jest karta graficzna. Powinna być zewnętrzna, dedykowana. Nie powinna być zintegrowana. Do wyboru mamy karty dwóch producentów: AMD (Radeon) oraz nVidia (GeForce).

Przy wyborze jak najbardziej wydajnej karty trzeba zwrócić uwagę na takie parametry jak shadery, szerokość szyny pamięci i skuteczność układu chłodzenia. Producenci wymyślili małą podpowiedź i większość kart przeznaczonych stricte do grania ma dodaną do nazwy literę X.

Mocna karta graficzna nie udźwignie całej pracy bez odpowiednio wydajnego procesora

Procesor

Zbyt słaby procesor nie pozwoli na wykorzystanie pełni jej możliwości karty graficznej. Conajmniej czterordzeiowy procesor jest dobrym wyborem. Dobrze zdecydować się też na procesor pozwalający na podkręcenie. ONależy pamiętać, żeby pasował do płyty głównej.

Pamięć RAM

Istotny aspekt stanowi też pamięć. 16GB RAM to bezpieczne rozwiązanie, chociaż i 8GB spełni swoje zadanie. Natomiast dysk twardy powinien być w miarę możliwości jak największy, gdyż wiele gier lubi gromadzić dane, oraz jak najszybszy – najlepiej 7200 obr/min. Pod względem prędkości polecane są dyski SSD. Wsprzedaży dostępne są też dyski HDD. Dobrym rozwiązaniem jest w tym wypadku zaopatrzenie się w obydwa dyski – mniejszy SSD na system, a większy HDD na gromadzenie plików.

Oprócz podzespołów ważne dla komfortu i bezpieczeństwa gry są także odpowiednie urządzenia peryferyjne.

Urządzenia peryferyjne

Przede wszystkim odpowiedni monitor i obudowa komputera. Jeśli chodzi o monitor – oczywiście istotne są rozdzielczość i kontrast, a także jak najniższy czas reakcji matrycy, aby uniknąć opóźnień obrazu.

Obudowa powinna być na tyle duża, aby oprócz podzespołów zmieścić też odpowiedni układ chłodzący. W wypadku częstego grania komputer dużo bardziej się nagrzewa i potrzebuje dodatkowo chłodzenia aktywnego w postaci wentylatorów.

KOMPUTER DLA GRACZA – PODSUMOWANIE

Odpowiednio dobrany i skompletowany sprzęt zapewni maksimum przyjemności z gry. Przede wszyskim dobra karta graficzna, mocny procesor I dużo pamięci RAM I dobre urządzenia peryferyjne. W końcu liczy się nie tylko grafika i akcja, ale i fakt, że nasza maszyna nie zawiedzie w najważniejszym momencie.