Na co zwrócić uwagę kupując używany komputer

Kacper Jedzejak

Komputer stacjonarny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Komputer stacjonarny – komu się przyda?

Mimo rosnącej popularności i większej powszechności laptopów komputer stacjonarny wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób kupujących sprzęt na użytek domowy lub do pracy. Co więcej, w ofercie producentów pojawia się szereg komputerów dedykowanych do różnych celów i aktywności. Popularnością wśród graczy cieszą się komputery gamingowe, pracodawcy stawiają na komputery z mocnym procesorem oraz mocą obliczeniową, aby zapewnić wydajność i szybkość pracy. Przy zakupie komputera stacjonarnego kluczowe znaczenie ma więc cel, w jakim kupujemy. Na co zwrócić uwagę?

Komputer stacjonarny do domu

Komputery stacjonarne przeznaczone do rozrywki, nauki oraz okazjonalnej pracy w domu nie muszą mieć bardzo wyśrubowanych parametrów, co przekłada się na ich cenę. Wybierając komputer stacjonarny do domu, możesz zdecydować się na model z niskonapięciowym procesorem, który doskonale sprawdzi się przy przeglądaniu Internetu oraz obsłudze programów biurowych. Warto postawić na model z dyskiem SSD, który znacznie przyśpiesza pracę komputera i wpływa na polepszenie komfortu użytkowania. Zintegrowana karta graficzna przyda się jeśli planujesz oglądać wysokiej jakości filmy lub grać gry. Jej obecność jednak zwiększa cenę komputera.

Komputer stacjonarny do pracy

Komputer stacjonarny kupowany do biura powinien cechować się dużą szybkością oraz mocą obliczeniową, tak aby wykonywana na nim praca była wydajna i umożliwiała korzystanie z wielu programów równocześnie. Warto postawić na nieco droższe modele z procesorem wielordzeniowym, który dobrze poradzi sobie z kilkoma zadaniami naraz. Szybki dysk SSD zapewni płynność oraz zwiększy responsywność programów. System operacyjny Windows 10 Pro posiada rozbudowane funkcje administracyjne i programistyczne, a także posiada lepsze zabezpieczenia przed ingerencją podmiotów z zewnątrz.

Po prostu warto wiedzieć. Na co zwrócić uwagę, przy zakupie laptopa?

"Po prostu warto wiedzieć". Na co zwrócić uwagę, przy zakupie laptopa?

Jeśli planujemy zakup laptopa, to stoi przed nami nie lada wyzwanie. Kupno wymaga rozważenia wielu rzeczy i nie jest to sprawa oczywista. Biorąc pod uwagę ilość marek i modeli jakie występują na rynku możemy mieć z tym spory problem. Na co warto zwrócić uwagę i o co zapytać sprzedawcy podczas naszej wizyty w sklepie?

Kupując notebooka, szczególną uwagę należy zwrócić na markę, procesor, pamięć RAM, kartę grafiki, rodzaj ekranu, dysk twardy i baterię.

Marka

Najczęściej spotykanymi markami w sklepach są: HP, Acer, Dell, Toshiba, Lenovo, Sony, Samsung, Fujistu-Siemens, MSI, Asus i Apple. Niestety każdej dobrej firmie może się trafić wadliwy model, jak i złej firmie może trafić się bardzo dobry model. Nie da się jednoznacznie powiedzieć „kup sprzęt tylko i wyłącznie tej marki”.

Procesor

Procesor jest mózgiem laptopa. Od jego częstotliwości taktowania i wielkości pamięci podręcznej „cache” zależy szybkość wykonywania programów i aplikacji. Tutaj powinniśmy się zainteresować procesorami jednostki Intel Core i3, i5, i7. Wymienione tu modele można znaleźć dosłownie w każdym oferowanym sprzęcie od „tanich” laptopów po najwydajniejsze notebooki dla profesjonalistów i graczy. Dużym atutem procesorów Intel Core jest odpowiednia wydajność (moc) nie tylko dla już obecnych na rynku, lecz także i przyszłych aplikacji lub systemów. Nie wymieniamy przecież komputera co miesiąc. Inną zaletą, jest szybkość wykonywania zadań.

Dysk twardy

Jednym z najważniejszych podzespołów jakie posiadają wszystkie laptopy jest dysk twardy. To na nim zapisujemy wszystkie dane, dokumenty czy zdjęcia. Kupując laptopa powinniśmy zwrócić uwagę na to, by dysk był niezawodny. Choć jest to niestety pojęcie względne. Chyba najczęściej wymienianym podzespołem w notebookach jest właśnie dysk twardy. Należy pamiętać o wykonywaniu kopii zapasowych danych. Sami doskonale wiemy, ile potrzebujemy miejsca na dysku na swoje dane. Wpatrując się w dane techniczne zwróć uwagę na jego prędkość obrotową. Standard to 5400 obr./min. Lecz jeśli dysponujemy większym budżetem warto zainwestować w dyski z prędkością 7200 obr./min i funkcją NCQ (kolejkowanie zadań). Często można spotkać notebooka z dyskiem SSD. Są szybkie, odporne na uszkodzenia i bezgłośne.

Pamięć RAM

Ilość pamięci RAM ma znaczący wpływ na szybkość wykonywanych aplikacji, gdyż procesor przechowuje w niej tymczasowe dane pobierane z dysku twardego i napędów. Jeśli tej pamięci jest mało to rośnie liczba odwołań go pamięci dyskowej a przez to rośnie czas wykonania aplikacji. Przy zakupie zwróćmy więc uwagę nie tylko na ilość pamięci RAM ale również na częstotliwość jej pracy. Jeśli już kupujemy notebooka, to takiego który posiada pamięci nie mniej niż 2 GB, optymalnie – co najmniej 4 GB. Królują tu pamięci typu DDR3 – jest tańsza, szybsza i bardziej energooszczędna w porównaniu z DDR2. Przy 4 GB RAM i więcej należy używać systemów 64-bitowych.

Karta Graficzna

Karta graficzna ma znaczenie dla osób użytkujących aplikacje do obróbki grafiki i przede wszystkim graczy komputerowych. Lista dostępnych modeli kart graficznych jest olbrzymia. Jeśli laptop ma nam służyć tylko do codziennego użytku (do „internetu, filmów czy pracy biurowej”) wystarczy nam model zintegrowany, np. Intel(R) HD Graphics 3000 lub ATI Radeon HD4200. Model zintegrowany sprawdzi się też przy mniej wymagających grach. Natomiast, gdy laptop ma służyć do gier, warunkiem koniecznym jest użycie tu dedykowanej karty graficznej z własną pamięcią. Warto wybrać model o „wyższym numerze”. Ciekawymi rozwiązaniami, są Radeon HD 7340 lub nVidia GeForce GT 710M. Należy unikać modeli wyposażonych w pamięć (G)DDR2 – są one niewiele tańsze, a nawet 30% wolniejsze.

Rodzaj ekranu (i martyca)

Jeśli laptop ma pełnić rolę stacjonarnego, używanego tylko w domu komputera i rzadko będziemy go przenosić, powinniśmy wybrać matrycę o przekątnej 15, 16 lub większej liczbie cali. Natomiast w innym przypadku, np. do podróży lub do pracy lepiej wybrać model z mniejszą matrycą – jest on poręczniejszy i dłużej będzie pracował na akumulatorze. Co do rodzaju matrycy, mamy do wyboru dwie – matową i błyszczącą. Ta pierwsza sprawdza się bardziej w terenie i dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach. Matryca błyszcząca sprawdza się bardziej w pomieszczeniach zamkniętych, domach lub biurach. Zwróćmy uwagę na to aby podświetlenie było typu LED. Zaletą tu jest energooszczędność, lepszy komfort i niezawodność.

Bateria

Długość czasu pracy na zasilaniu bateryjnym jest szczególnie istotna dla osób, dla których laptop jest nieodłącznym towarzyszem podróży. Spotykane są baterie z ogniwami niklowo-kadmowymi, litowo-jonowymi i niklowo-wodorkowymi. Czas pracy zależy od pojemności akumulatora. Prawda jest taka – im większa pojemność baterii tym (teoretycznie) dłużej będzie działał nasz sprzęt. Długość pracy akumulatora uzależniona jest też od tego, co na laptopie będziemy w danej chwili wykonywać. Wiadomo, iż grając w jakąś zasobożerną grę, nasza bateria szybciej się wyczerpie. Reasumując, zwróćmy uwagę na najistotniejszy warunek – ilu komorowy jest akumulator. Broń boże nie kupujmy laptopów wyposażonych w baterie 3 lub 4 komorowe, gdyż są bardzo mało wydajne, i w ogóle nie nadają się do dłuższej pracy na naszym sprzęcie. Standardem tu są akumulatory 6-komorowe lub większe, o pojemności od 4400 mAh.

Interfejsy

Interfejsy określają możliwość podpięcia do laptopa przez gniazda różnych urządzeń. Oczywiści nabywca oczekuje, aby liczba obsługiwanych interfejsów byłą możliwie jak największa. Obecnie stosowane to: USB, COM, LPT, Wi-Fi,LAN, Modem, Bluetooth, IRDA,PCMCIA.

Gwarancja

Jest udzielana osobno na laptopa i osobno na baterie. Zazwyczaj na to drugie jest krótsza. Warto zapytać się sprzedawcy o warunki gwarancji oraz co tak naprawdę obejmuje. Czy np. w razie awarii sami musimy dostarczyć sprzęt do serwisu czy wystarczy przynieść do sklepu, a może istnieje możliwość wysłania kurierem.

To, który laptop najbardziej nam odpowiada, zależy głownie od nas samych, naszych potrzeb. Czasem naprawdę nie warto przepłacać za zbędne „bajery”, których i tak nie będziemy używać.

Źródło: jakikupic.pl, elektroda.pl, elpcmaniak.pl oraz trochetechniki.pl

Na co zwrócić uwagę kupując używany komputer

Nowe technologie informatyczne, życie i nauka

Czy warto kupić używany komputer stacjonarny, dobry i tańszy, czy też nowy ale zdecydowanie droższy? Na co zwrócić uwagę kupując używany komputer do gier lub taki, który wystarczy nam do zwykłej codziennej pracy. Komputer nowy, czy też używany? Jaki wybrać i czym można się sugerować . Poznaj odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie wiele osób.

Czy warto kupić używany komputer stacjonarny, czy bardziej skłonni jesteśmy kupić komputer nowy? Pytanie, które zadaje sobie wiele osób i jest godne prostej odpowiedzi. Poradnik przeznaczony jest dla tych którzy posiadają niewielką wiedzę względem komputerów. Jeśli masz wiedzę na ten temat możesz go ominąć.

Pierwsze i podstawowe pytanie jakie musisz sobie zadać, to jaki budżet masz do wykorzystania na zakup komputera oraz czy warto kupić używany komputer stacjonarny czy też laptopa?

Określ dokładnie, czy to ma być przenośny laptop, czy też komputer stacjonarny PC. Zakładając, że masz 2 tyś. zł. do wydania zainteresuj się także komputerami używanymi, ale z tzw. pewnego źródła. Ważne jest to, by komputer używany miał gwarancję, przynajmniej na poszczególne podzespoły. Unikaj ofert używanych komputerów jak i laptopów od podmiotów, gdzie jest jedynie gwarancja rozruchowa. Skup się na wyspecjalizowanych firmach i serwisach, które posiadają doświadczenie w tym zakresie.

Na uwagę zasługuje to, że porównując cenę nowego komputera z używanym w podobnej konfiguracji używany zawsze wychodzi taniej, a jego wydajność niczym nie odbiega od nowego. Jednak jest pewne ryzyko, że używany może mieć jakiś ukryty defekt, a sprzedający może być tego nieświadomy. Dlatego zwracam uwagę na gwarancję, kupując te używane. Wiadomo z nowymi tu nie będzie problemu, jak i z tymi używanymi, które posiadają gwarancję.

Drugie pytanie, które należy sobie zadać jest takie. Do czego jest nam potrzebny komputer, gdzie kupić używany komputer i na co zwrócić uwagę kupując używany komputer?

W większości komputery kupowane są przez tzw. Graczy (określenie umowne), dlatego warto zwrócić uwagę na to, jaką konfigurację posiada dany sprzęt. Odnieść to do wymagań gier. Każda gra w opisie posiada minimalne wymagania. Tu raczej nie sugerujmy się minimalnymi wymaganiami lecz pewnym kompromisem pomiędzy wydajnością komputera, a minimalnymi wymogami gier komputerowych.

Wiadomo, im lepsza wydajność komputera, tym gra chodzi szybciej i lepiej. Należy zwrócić szczególną uwagę na kartę graficzną, jej wydajność i współprace z pozostałymi komponentami. Jeśli nie masz pojęcia o tym szukaj porady u specjalistów.

Jeśli potrzebujemy komputer do obróbki video, grafiki 3D lub projektowania w programie Auto Cad, najlepiej zasięgnąć opinii kogoś, kto zajmuje się tym na co dzień. W takim przypadku budżet, który zakładamy może być znacznie przekroczony, także przy założeniu, że komputer będzie używany.

Oczywiście nie mówimy tu o sprzęcie, który obrabia grafikę z kosmicznego teleskopu Hubble'a lub z obserwatorium Atacama Large Millimeter Array gdyż są to faktycznie astronomiczne kwoty rzędu tysięcy lub nawet milionów dolarów :). Jeżeli dobieramy komputer do gier, należy sprawdzić wydajność poszczególnych komponentów tego komputera. Procesor, grafikę, pamięć, rodzaj i szybkość dysku twardego z sugestią wykorzystania np. dysku SSD. Wszystko w zależności od zapotrzebowania. Tu też jeśli nie czujesz się na siłach warto skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego.

Gdzie zatem kupić wymarzony komputer, który spełnia Twoje oczekiwania?

Możliwości jest wiele. Ja osobiście zaczynam od poszukiwania na CENEO. Jest to o tyle dobra sprawa, że mamy opcję porównania cenowego danego modelu. Niestety porównując konkretny model komputera w odniesieniu do Allegro mam wrażenie, że na Allegro jest drożej - chodzi o nowy sprzęt. Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Tak jest również z częściami bazowymi do komputerów. CENEO jest o tyle dobre że grupuje wiele sklepów online w jednym miejscu i mamy ogólny pogląd na ofertę.

Jeśli chodzi o komputery używane to Allegro jest całkiem niezły w tego typu ofertach . Nie polecam jednak robić zakupów za pomocą serwisów ogłoszeniowych. Z daleka od nich.

Specjalnie zamieściłem grafikę z linkami do propozycji komputerów, laptopów nowych i używanych oraz linki do płyt głównych zintegrowanych i obudów .

PŁYTY GŁÓWNE - ZINTEGROWANE , OBUDOWY

Jeśli chodzi o komputery używane tu polecam firmy, które posiadają komputery poleasingowe. Wystarczy wyszukać w Google i mamy całą ofertę. Dla mnie liderem w kwestii komputerów poleasingowych jest AMSO.

Jeśli dana konfiguracja nie spełnia naszych oczekiwań szukamy serwisu komputerowego z renomą na lokalnym rynku.

Następne pytanie. Kupno używanego komputera i na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego komputera?

Jeśli nie jesteśmy wymagającymi użytkownikami w odniesieniu np. do projektowania 3D, czy montowania filmów, firmy produkujące komputery wprowadzając nowe modele, zazwyczaj obniżają ceny modeli starszych. Taki komputer z bardzo dobrą konfiguracją może nam służyć ładne parę lat. Ten sam schemat można odnieść również do komputerów używanych, które będą jeszcze tańsze z tytułu, że są używane.

Jeśli chcemy używać komputera do pracy związanej np. z pakietem OFFICE, programami które nie wymagają sporej pamięci, czy bardzo wydajnej karty graficznej z pomocą przychodzą proste rozwiązania za naprawdę niewielkie pieniądze. Mowa dokładnie o płytach głównych, które posiadają zintegrowane części typu procesor, karta grafiki i inne, które są już wmontowane na stałe do płyty głównej. Pozostaje kwestia dokupienia odpowiedniej obudowy, zasilacza, pamięci, dysku twardego, okablowania, monitora, klawiatury, myszki no i oczywiście np. Windowsa 7. Czyli taki składak na bazie zintegrowanej płyty głównej. To obniża zdecydowanie koszty. To tak w ramach ciekawostki.

Pozostaje jeszcze osoba, która by doradziła jaką płytę główną zintegrowaną zakupić i jakie dodatkowe części do tego dobrać. To też wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z naszej strony. To czy taki zestaw sobie zafundować, zostawiam do oceny tym, którzy naprawdę nie wymagają, a zależy im na kosztach.

W przypadku komputera, który chcemy sobie złożyć z części (bez kombinowania ze zintegrowaną płytą główną), sugeruje zasięgnąć porady osoby, która tym się zajmuje. Unikniemy wtedy sytuacji, gdzie kupimy np. płytę główną, do której nie pasuje procesor lub karta grafiki. No cóż, a zdarza się!

Wracając to tematu płyt głównych zintegrowanych, pisząc ten artykuł zajrzałem na Ceneo i są dostępne płyty główne zintegrowane w różnych cenach, a koszt prostego komputera, złożonego na bazie nowej płyty głównej zintegrowanej wyliczyłem poniżej 800 zł. (Biorąc pod uwagę nową płytę główną ASUS N3150I-C plus używane części typu: pamięć RAM, HDD, zasilacz, monitor, myszka, klawiatura, czy okablowanie. Reszta z popularnego serwisu Allegro).Tak czy inaczej pod względem wydajności szału nie ma, ale i można podziałać na czymś takim też :). Porównując znowu taki schemat z gotowymi ofertami na Allegro też można już coś niedrogiego kupić, oczywiście używanego.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną ciekawą rzecz. Mianowicie na komputery tzw. Poleasingowe. Są to komputery używane, które zazwyczaj pracowały w firmach. Firmy co jakiś czas wyzbywają się starszych modeli, zamieniając je na nowsze wersje. Komputery te, sprawne i zazwyczaj jeszcze na gwarancji znajdują rynek wtórny. Tu czasem można znaleźć nie lada perełkę z naprawdę dobrą konfiguracją. Są to komputery typu PC, jak i laptopy zazwyczaj marek IBM- Lenovo, DELL lub Simens. Cenowo wychodzi różnie w zależności o wersji, modelu roku produkcji. Też nie jest to głupi pomysł jeśli chodzi o tanie komputery używane , które posiadają gwarancję ale także zainstalowanego Windows - a dla komputerów zregenerowanych. Co znowu przynosi wymierną korzyść w postaci taniego sprzętu komputerowego.

Jeszcze inną kwestią przy doborze komputera jest jego obudowa.

W przypadku laptopów sugerujemy by przekątna ekranu była minimum 14 cali. Są także zwolennicy mniejszych ale moim zdaniem jest to nieporozumienie (to jest moje zdanie).

W przypadku komputerów stacjonarnych PC mamy kilka wielkości obudów. Spotkamy się zatem z obudowami tupu Tower, Desktop, Slim, SFF i HTPC. Każda z nich ma swoje zalety i wady. I tak np. obudowy typu Tower są najprostsze i najtańsze. Oferują największe możliwości konfiguracji i dodatkowych opcji rozbudowy. Typ Desktop zajmuje mniej miejsca, a ich ułożenie jest w pozycji leżącej pod monitorem. Typ obudowy Slim charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu oszczędzamy miejsce na biurku. Obudowy typu SFF (ang. Small Form Factor) są zdecydowanie mniejsze niż obudowy Slim Tower, co pozwala na zastosowanie płyty głównej mini-ITX. Ostatni typ Obudowy HTPC (ang. Home Theater Personal Computer) jest obudową przeznaczoną do tworzenia domowego centrum multimedialnego i ma pełnić rolę tzw. odtwarzacza DVD lub Blu-Ray. Obudowa Posiada niezwykle atrakcyjny wygląd, który pasuje do współczesnego sprzętu Hi-Fi. Stylistyka jest głównym atutem tego typu obudowy.

Podsumowanie! Komputer nowy, czy też używany?

Każdy ma swój rozum, preferencje i trochę wiedzy w tym zakresie. Wybór należy do Ciebie czy kupić nowy, czy też używany komputer oraz jaką obudowę wybrać jak i przekątną ekranu w laptopie. Nie wspominając o innych parametrach. Jest bardzo wiele kwestii do omówienia. Wydawać by się mogło, że jest to studnia bez dna. Powodzenia!

Pomocne Tagi: na co zwrócić uwagę kupując używany komputer, czy warto kupić używany komputer stacjonarny, czy warto kupić używany komputer,

Autor Janek Opolski

P.S.

Masz już komputer ? poznaj podstawowe kursy z obsługi , które zamiesiłem w artykule.

Dobre źródło inspiracji i informacji