Zakup nowego laptopa lub komputera - praktyczne porady >

Kacper Jedzejak

Jaki laptop kupić? Wybieramy laptopa do domu

Jaki laptop do domu kupić?

Dlaczego warto kupować laptopa do domu, skoro dzisiaj większość rzeczy można zrobić z poziomu smartfona? Z czystej wygody – fizyczna klawiatura i duży ekran są niezastąpione podczas pisania maili, korzystania z pakietu biurowego, organizowania wakacyjnych wyjazdów czy oglądania seriali. Poza tym laptop daje dużo większe możliwości multimedialne – zagrasz na nim w gry komputerowe, podłączysz do telewizora czy głośników.

Jak widzisz, laptop do domu może mieć zróżnicowane zastosowania, więc w przypadku takiego sprzętu najważniejsza jest uniwersalność. Komputery przenośne dla profesjonalistów czy gamingu wykorzystywane do podstawowych zadań jedynie zmarnują swój duży potencjał. Laptop biznesowy może z kolei okazać się zbyt dużym wydatkiem jak na komputer do użytku domowego.

Zatem czy dobry laptop do domu to taki, który jest tani? Z pewnością niska cena w stosunku do urządzeń o bardziej konkretnych zastosowaniach jest jednym z wyznaczników. Musisz jednak pamiętać, że prawdopodobnie będzie miał on przynajmniej kilku użytkowników, więc jego eksploatacja będzie większa niż np. laptopa do pracy. Jeśli sprzęt ma posłużyć przynajmniej kilka lat, to kluczem jest odpowiednie dopasowanie jego specyfikacji do konkretnych wymagań, jakie przed nim postawisz.

Jakie są zastosowania laptopów?

Na początek upewnij się, do jakich zastosowań potrzebujesz swojego laptopa. W zależności od przeznaczenia laptop będzie miał specyficzną budowę i określone parametry, którymi powinien się charakteryzować. Oto najpopularniejsze zastosowania:

laptop do gier – laptopa gamingowego poznasz już po jego wyglądzie, ponieważ najpewniej będzie miał charakterystyczny design, który ma podkreślać jego wysoką wydajność i ulepszony układ chłodzenia. Jeśli to takiego sprzętu szukasz, zobacz nasz poradnik Jaki laptop do gier? Doradzamy, jak wybrać sprzęt dla gracza

laptop dla profesjonalistów – czyli dla wszystkich, którzy wykorzystują laptopa jako narzędzie swojej pracy. Potrzeby szerokiego grona grafików, montażystów, architektów, programistów czy fotografów spaja jeden warunek: sprzęt musi być wydajny i wytrzymały. W wyborze takiego laptopa pomoże Ci nasz poradnik Laptop dla profesjonalisty, czyli jaki? Pomagamy dokonać wyboru

laptopy biznesowe – takie urządzenia najczęściej charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, które pozwalają zabierać je w częste podróże i umożliwiają wygodną pracę na kawiarnianym stoliku. Przeczytaj nasz poradnik Jak wybrać laptop biznesowy?

laptop na studia – w zależności od kierunku studiów będzie wyróżniał się czymś innym – na studia informatyczne warto wybrać sprzęt z dużym zapasem mocy, natomiast do studiów graficznych przyda się laptop z matrycą dobrej jakości. W wyborze pomoże Ci nasz poradnik Jaki laptop dla studenta? Wybieramy notebooka na studia

laptop do użytku domowego – to laptop, przed którym stoją podstawowe wyzwania w postaci przeglądania internetu, oglądania filmów i seriali, okazjonalnego grania czy podstawowych prac biurowych.

Jakie są rodzaje laptopów?

Podstawowym kryterium wyboru laptopa jest jego rodzaj ze względu na sposób budowy:

notebook – dziś traktowany jest jako synonim dla laptopa. Ma uniwersalne zastosowanie i rozmiary, co oznacza, że można na nim pisać, przeglądać internet, oglądać filmy czy grać w gry.

ultrabook – zminiaturyzowana wersja laptopa, w której liczy się mobilność, dlatego idealnie nadaje się do przeglądania internetu, pisania czy oglądania filmów w podróży.

laptop 2 w 1 – nazywany także laptopem hybrydowym lub konwertowalnym ma dotykowy ekran, który można obrócić o 360° lub odłączyć, by korzystać z niego jak z tabletu.

Notebook, ultrabook czy laptop 2 w 1 – który wybrać do domu?

Na pierwszy rzut oka wszystkie wymienione rodzaje komputerów przenośnych mogą wydawać się do siebie podobne. Jednak najbardziej uniwersalnym laptopem do użytku domowego będzie notebook, dlatego to na tych urządzeniach skupi się ten poradnik. Mimo to wiele parametrów jak, np. matryca ekranu czy wydajność procesora można odnieść do każdego z tych typów urządzeń.

Odrobinę większe rozmiary notebooka względem pozostałych urządzeń nie powinny stanowić problemu nawet podczas przenoszenia go z pokoju do pokoju. Nowoczesne laptopy są bowiem smukłe i coraz lżejsze, więc sprzęt z nieco większą przekątną matrycy wciąż jest poręczny, a przy okazji pozwala wygodniej przeglądać internet, ma dłuższy czas pracy na baterii i wygodniejszą klawiaturę. Notebooki są także z reguły najmniej kosztowne w porównaniu do ultrabooków czy laptopów 2 w 1.

Ultrabooki zazwyczaj są lżejsze niż klasyczne laptopy i trudno poczuć ich ciężar w torbie, natomiast są ograniczone swoimi rozmiarami. Dla osób o większych dłoniach lub przyzwyczajonych do dużych ekranów taki sprzęt może okazać się mało wygodny do pracy mobilnej. Podczas pracy w biurze można jednak podpiąć do niego monitor zewnętrzny i cieszyć się dużą przestrzenią roboczą. Mimo niewielkich rozmiarów ultrabooki zazwyczaj pozwalają na długa pracę na baterii.

Laptop 2 w 1 łączy w sobie klasyczny komputer i tablet w zależności od ustawienia pozycji ekranu. Dzięki temu funkcjonalność urządzenia jest znacznie większa, gdyż można na nim wygodniej oglądać filmy lub przeglądać internet. Laptopy dotykowe są zazwyczaj cięższe i droższe niż zwyczajne notebooki, dlatego wybierz taki sprzęt, jeśli szczególnie zależy Ci na dotykowej obsłudze urządzenia. Dotyk przyda się do używania laptopa w sytuacji, gdy nie ma gdzie rozłożyć całego urządzenia lub dodatkowej klawiatury i myszki.

Modele i oznaczenia laptopów – jak je odczytywać?

Skoro wiesz już, jaki rodzaj laptopa chcesz kupić, to przyjdzie Ci się zmierzyć z wyborem odpowiedniego producenta i modelu. A z modelami laptopów jest trochę tak jak z samochodami. Jeden model laptopa może mieć wiele różnych wariantów „wyposażenia”. Ta wariantywność sprawia, że każdy może wybrać notebook’a z takimi podzespołami, jakie mu odpowiadają. System nazewnictwa jest natomiast stworzony po to, żeby od razu rozpoznać interesującą konfigurację.

To wszystko składa się na specyficzne oznaczenie laptopa, które pozornie może wyglądać jak skomplikowany ciąg znaków. Jest to jednak przemyślany i ujednolicony system, który pomaga odczytać najważniejsze parametry laptopa już po jego samej nazwie. Oto przykładowa nazwa laptopa i to, co ona oznacza:

Jak widzisz, na zmienną konfigurację notebook’ów składa się najczęściej: inny procesor, różna pojemność pamięci RAM i dysku twardego, dedykowana karta graficzna czy obecność systemu operacyjnego. Teoretycznie niezmieniona natomiast pozostaje obudowa, system chłodzenia czy matryca ekranu. Teoretycznie, ponieważ część producentów cyklicznie wypuszcza odświeżone wersje swoich sprzętów. Można powiedzieć, że laptopy przechodzą lifting tak, jak przechodzą go samochody. Żeby mieć pewność, jaki laptop kupić, należy przyjrzeć się zarówno jego budowie jak i konfiguracji.

Wydajność laptopa do domu, czyli jaką konfigurację wybrać?

Zadania, przed jakimi stoi laptop do domu czy do codziennego użytku, na ogół nie są wymagające. Przeglądanie internetu, obsługa podstawowych programów biurowych (najczęściej Microsoft Office) i upragniony relaks w postaci kolejnego odcinka ulubionego serialu na Netfliksie nie należą do specjalistycznych zastosowań. Do tych zadań można nawet podciągnąć granie w gry wideo, o ile nie chodzi Ci o gaming na najwyższym poziomie.

To wszystko zrobisz na notebook’u o podstawowej specyfikacji, bez konieczności wydawania bardzo dużych pieniędzy. Jednak wszystkie sprzęty, które są nowe działają płynnie i szybko, natomiast dużo ważniejsze jest to, żeby tak samo działały mimo upływu czasu i większego obciążenia dysku. Dlatego, aby laptop posłużył przez dłuższy czas, warto świadomie podejść do wyboru specyfikacji i wiedzieć, czego można spodziewać się po konkretnych podzespołach.

AMD czy Intel – jaki procesor do laptopa wybrać?

Procesor jest sercem laptopa i odpowiada za działanie całej jednostki. Kupując urządzenie z systemem Windows do wyboru masz dwóch producentów procesora: Intel oraz AMD. Tak naprawdę nie ma jednego, optymalnego modelu procesora ani producenta, który warto wybrać. Wszystko zależy od poszczególnych wymagań.

Jedni powiedzą, że laptopy tanie i dobre nie występują, ale to niekoniecznie musi być prawda. W końcu nawet najtańsze komputery przenośne mogą okazać się wystarczające do konkretnych zastosowań. Na cenę laptopa duży wpływ ma procesor, a do tych najtańszych należą: Intel Celeron, Intel Pentium lub AMD z serii A. Tani laptop z takim procesorem spełni swoją rolę, ale jedynie w przypadku najprostszych zadań i to wykonywanych osobno.

Zobacz laptopy do 2000 złotych

Zdecydowanie większą wielozadaniowość i wydajność zapewniają procesory Intel Core oraz AMD Ryzen. Domowe użytkowanie laptopa co prawda nie oznacza renderowania wielogigabajtowych filmów, ale już kilkanaście kart w przeglądarce ze Spotify w tle i otwartym Wordem lub Excelem zna raczej każdy z nas.

Do takich zastosowań najlepiej sprawdzą się procesory z rodziny Intel Core i3 oraz z rodziny Intel Core i5 – analogicznie w przypadku AMD Ryzen 3 oraz AMD Ryzen 5. Rodzina z wyższą cyfrą jest mocniejsza, a różnica polega na większej liczbie rdzeni lub taktowaniu czy innych parametrach, które najprawdopodobniej odczujesz dopiero podczas grania w gry. Procesory Intel Core i7 oraz i9, a także AMD Ryzen 7 i 9 są polecane natomiast do obsługi profesjonalnych programów lub gamingu na wysokich detalach.

Zobacz laptopy z procesorami Intel Core

Zobacz laptopy z procesorami AMD Ryzen

Dla ułatwienia identyfikacji procesorów spójrz na poniższą grafikę. Na przykładzie jednostki od Intela przedstawia ona schemat nazewnictwa procesorów, ale schemat jest ten sam dla CPU od AMD Ryzen.

Szczególną uwagę zwróć na generację procesora. Laptop z Intel Core i7 w specyfikacji wygląda na demona wydajności, ale jeśli jest o kilka generacji starszy niż ta najnowsza (czyli 11), to może się okazać, że ten przykładowy Core i5-1135G7 będzie od niego lepszy. Każda generacja wnosi znaczące usprawnienia i poprawę w wydajności, dlatego warto celować w jak najnowszy procesor, choć różnica jednej czy dwóch generacji w wielu przypadkach nie będzie tak bardzo odczuwalna.

Istotny jest także typ procesora. W zależności od danej jednostki po numerze identyfikacyjnym może nie następować nic, ale mogą też być litery, które świadczą o jego specyfice działania. Dla przykładu oznaczenie H lub X świadczy o procesorze o dużej mocy, HK o dużej mocy i możliwości podkręcenia taktowania, F o braku zintegrowanej karty graficznej, natomiast G o jej obecności. Więcej o oznaczeniach procesora i jego wyborze przeczytasz w poradniku: Jak wybrać procesor? Co trzeba wiedzieć o CPU?

Czy zintegrowana karta graficzna w laptopie to dobry wybór?

Tak, zintegrowana karta graficzna to dobre rozwiązanie, jeśli nie masz wygórowanych oczekiwań. Najnowsze generacje procesorów ze zintegrowanym GPU są na tyle mocne, że bez problemu powinny poradzić sobie z odpaleniem kilkuletnich gier. A to już jest pewien wyznacznik dobrej wydajności laptopa do codziennego użytku. W końcu nie jest to urządzenie skrojone do grania, więc nikt nie oczekuje po nim technologii ray tracingu. Ale płynnej rozgrywki w rozdzielczości Full HD już tak, a notebook spełniający takie wymagania będzie świetnie spisywał się także do mniej skomplikowanych zadań.

Z tego powodu wybierając laptop do domu, na którym chcesz jednocześnie od czasu do czasu pograć, skup się na procesorze jak najnowszej generacji, a nie na dedykowanej karcie graficznej. Tę zostaw zapaleńcom, którzy oczekują graficznych wodotrysków. Procesor ze zintegrowaną kartą graficzna będzie oznaczony w przypadku Intela oraz AMD dopiskiem „G” na końcu nazwy modelu.

Ile pamięci RAM do laptopa?

Wspomnieliśmy wcześniej o kilkunastu otwartych kartach w przeglądarce, Spotify w tle i pakiecie biurowym. Im więcej laptop ma pamięci RAM, tym więcej kart lub tabelek w Excelu będzie można otworzyć i płynnie się między nimi przełączać. Pamięć RAM w grach przekłada się natomiast np. na szybsze wczytywanie tekstur. Wniosek wydaje się prosty – im więcej, tym lepiej. Tak, ale przy założeniu, że 8 GB pamięci RAM w notebook’u to na dzisiejsze standardy minimum, a 16 GB to optimum. Przeciętny użytkownik nie wykorzysta potencjału 32 lub 64 GB pamięci RAM.

Zobacz laptopy z 16 GB pamięci RAM

Zwróć także uwagę na rodzaj pamięci, czyli jej generację. DDR4 lub DDR5 zapewnią znacznie lepsze osiągi przy zmniejszonym poborze energii niż pamięci DDR2 czy 3. Podobnie sprawa ma się z taktowaniem, które docelowo powinno być jak największe.

Dysk HDD czy SSD?

W dobie serwisów streamingowych, chmur danych i serwisów społecznościowych to nie pojemność dysku jest najważniejsza, a jego rodzaj. Na wałkowanym przykładzie z przeglądarką i Spotify w tle widać, że nie potrzebujesz ogromnej ilości miejsca na albumy ulubionych wykonawców. Masz je wszystkie w ramach pojedynczej aplikacji, do działania której potrzebujesz jedynie internetu. Tak samo jest z serialami i filmami czy zdjęciami z wakacji. Dzisiaj dużo bardziej liczy się szybkość działania i niezawodność dysku.

A właśnie te cechy przemawiają za dyskiem SSD w formacie M.2. Są one droższe w przeliczeniu na gigabajty w stosunku do tradycyjnych dysków HDD, ale różnica w działaniu jest wręcz kolosalna. Otworzenie systemu zainstalowanego na dysku SSD trwa kilka sekund, podczas gdy ta sama czynność na dysku HDD może trwać nawet kilkadziesiąt sekund. Analogicznie sprawa wygląda z otwieraniem aplikacji czy wydajnością w grach.

Poza tym dyski SSD są dużo cichsze, więc możesz zapomnieć o niedającym się skupić szumie wydobywającym się z obudowy. Zresztą ta dzięki dyskowi SSD może być mniejsza i lżejsza, ponieważ sam dysk jest niewielkich rozmiarów – a to znacznie ułatwia przenoszenie urządzenia i korzystanie z niego w terenie. A teren to równie dobre miejsce na pracę na laptopie z takim dyskiem co dom czy biuro, ponieważ nie ma on tylu części mechanicznych co dysk HDD, więc jest mniej awaryjny.

Zobacz laptopy z dyskiem SSD

Największą bolączką dysków SSD jest ich większa cena i stosunkowo niewielka pojemność. Ale ponownie – czy w dobie streamingów gra ona aż tak kluczową rolę? Dysk w laptopie o pojemności 256 GB to bezpieczne minimum do podstawowych zastosowań. Jeśli chcesz przechowywać na nim kolekcję rodzinnych zdjęć, wybierz opcję 500 GB lub 1 TB. Uważaj jednak na dysk 128 GB, ponieważ rzeczywista ilość miejsca jest zawsze mniejsza niż ta definiowana przez producenta, a dodatkowo kilkadziesiąt gigabajtów musi być zarezerwowane dla systemu operacyjnego.

Zobacz laptopy z dyskiem HDD

Laptop z systemem czy bez? Jaki system wybrać?

Do specyfikacji notebook’a należy zaliczyć obecność systemu operacyjnego lub jego brak. Oczywiście laptop o takiej samej konfiguracji z wgranym systemem zawsze będzie droższy niż laptop bez systemu operacyjnego, ale takie rozwiązanie poza większą ceną ma praktycznie same zalety. Nie musisz bowiem kupować oddzielnego systemu operacyjnego, który poza zestawem najczęściej jest droższy. Nie martwisz się też jego prawidłową instalacją, a urządzenie jest gotowe do użytku zaraz po wyciągnięciu z pudełka.

Rodzaje systemów operacyjnych:

Windows – system operacyjny, na którym pracuje większość laptopów popularnych producentów. Pozwala na bogatą personalizację, instalację większości programów i gier oraz integrację z usługami Microsoftu. Dostępne są różne wersje systemu Windows, np. Home lub Pro, które różnią się możliwościami. Do domowych zastosowań wersja Home będzie wystarczająca.

Chrome OS – system, który głównie obsługuje usługi Google, czyli np. YouTube, Gmail, Docs, czy Dysk. Jego możliwości są bardzo mocno ograniczone, dlatego najlepiej nadaje się do przeglądania internetu i korzystania z aplikacji Google.

macOS – instalowany fabrycznie w MacBookach, czyli laptopach firmy Apple. Współpracuje z innymi urządzeniami Apple w ramach jednego ekosystemu. Z jednej strony jest ceniony za prostotę obsługi, a z drugiej jest przeznaczony do obsługi nawet najbardziej skomplikowanych programów.

Ubuntu/Linux – całkowicie darmowy, ale mniej intuicyjny niż pozostałe systemy, wymaga większej wiedzy technicznej. Nie wszystkie najpopularniejsze programy i gry są z nim kompatybilne, ale jest ceniony za stabilność działania. Sprawdź naszą serię poradników: Jak korzystać z Linuxa?

Budowa laptopa do domu, czyli na co zwracać uwagę?

Nie ocenia się książki po okładce, ale laptopa po jego obudowie już jak najbardziej. W końcu to będzie narzędzie, którego używasz na co dzień, dlatego powinno spełniać Twoje potrzeby i wymagania – poczynając od tych estetycznych po funkcjonalne.

Obudowa z plastiku czy metalu?

Na ogólne wrażenia z użytkowania laptopa, ale i jego cenę bardzo duży wpływ mają materiały, z jakich został wykonany. Aluminiowa obudowa – lub wykonana z każdego innego metalu wysokiej klasy – to nie tylko przyjemne w dotyku zimno, ale także większa odporność urządzenia na upadki i uszkodzenia. Do tego taki komputer wygląda elegancko i może być częścią biznesowego image’u.

Obudowa z tworzywa sztucznego będzie tańsza, ale też mniej ekskluzywna i wytrzymała, do tego szybciej będzie na niej widać ślady użytkowania. Wciąż jednak jest to dobre rozwiązanie, jeśli ma to być laptop do użytku domowego, ponieważ zapewne nie będziesz często go przenosić i narażać przez to na upadki. Zwróć jednak uwagę na to, aby wszystkie plastikowe elementy laptopa były ze sobą dobrze spasowane.

Układ klawiatury i touchpad

Nawet najlepiej dobrana specyfikacja i najlepszej jakości ekran nie wystarczą, jeśli klawiatura i touchpad laptopa będą dla Ciebie niewygodne w użytkowaniu. Oczywiście zawsze możesz podłączyć zewnętrzną klawiaturę i myszkę, ale tych peryferiów nie zabierzesz ze sobą wszędzie. Poza tym to kłóciłoby się z ideą laptopa jako przenośnego komputera.

Na komfort korzystania z klawiatury w dużej mierze składa się skok klawiszy, który najlepiej ocenić w praktyce. Jednak wizualna ocena ułożenia, wielkości klawiszy i odstępów między nimi także może dużo powiedzieć o wygodzie korzystania z klawiatury danego laptopa. Każdy użytkownik ma jednak własne preferencje, więc pod tym kątem nie ma uniwersalnego klucza oceny budowy klawiatury.

Obiektywnie przydatne są natomiast przyciski funkcyjne, które np. ułatwiają sterowanie muzyką bez wychodzenia z programu. Dla osób pracujących w Excelu lub po prostu często korzystających z cyfr szczególnie przydatna okaże się klawiatura numeryczna, która występuje w laptopach z przekątną powyżej 15 cali. Podświetlenie klawiatury przyda się natomiast w sytuacji, gdy praca przeciąga się do późnych godzin nocnych.

Jeśli chodzi o touchpady, to nie musisz martwić się o ich czułość czy wykonanie. W najnowszych laptopach są one bowiem na tyle dobrze wykonane, że bez problemu wykonasz z ich pomocą najważniejsze zadania. Kwestią preferencji jest wielkość i rodzaj przycisków odpowiadających za prawy i lewy przycisk myszy. Te fizyczne mają wyczuwalny skok, natomiast te wtopione w touchpad są dodatkową przestrzenią roboczą.

Głośniki w laptopie

Zwróć uwagę na umiejscowienie głośników, jeśli lubisz korzystać z notebooka w niestandardowej pozycji, np. leżąc na łóżku. Jeśli głośniki będą umiejscowione na spodzie obudowy, to prawdopodobnie dźwięk (jak i system chłodzenia) będzie lekko przytłumiony przez zapadanie się urządzenia w miękkie łóżko. Rozwiązaniem tego problemu są głośniki znajdujące się na boku laptopa lub powierzchni, na której znajduje się klawiatura.

Jaki ekran w laptopie do domu?

W dużej mierze to właśnie od ekranu zależy komfort pracy na laptopie, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz podłączać zewnętrznego monitora. Szczególną uwagę zwróć na rozmiar jego przekątnej, rozdzielczość i typ matrycy.

Przekątna ekranu w notebooku

Standardowa przekątna ekranu wynosi 15,6 cala. Wszystkie rozmiary poniżej lub powyżej są odstępstwami od tej normy. Wraz ze zmianą wielkości przekątnej zmienia się też waga i rozmiar laptopa. Mniejsza przekątna oznacza lżejsze i bardziej poręczne urządzenie, które łatwo schować w torbie i przenieść z miejsca na miejsce. Z drugiej strony to także oznacza mniejszy ekran, na którym nieco trudniej się pracuje, szczególnie w trybie wielu okien czy na rozbudowanych tabelach w Excelu.

Złotym środkiem między mobilnością a ergonomią pracy często okazują się notebooki z przekątną ekranu 14 cali. Do przekątnej ekranu mniejszej o 1,5 cala można bardzo szybko się przyzwyczaić, nawet po długotrwałym korzystaniu ze standardowej przekątnej. Różnica w rozmiarach, a w efekcie w wygodzie przenoszenia laptopa jest natomiast na tyle znacząca, że wielu użytkowników nie wraca już do większych przekątnych.

Zobacz laptopy o przekątnej ekranu 14 cali

Jeśli jednak masz pewność, że będziesz używać laptopa przez większość czasu w domu, to bez wahania wybierz przekątną 15,6 cala lub większą. W takim wypadku to będzie najwygodniejsze rozwiązanie.

Zobacz laptopy o przekątnej ekranu 15,6 cala

Rozdzielczość ekranu

Dobrym standardem rozdzielczości ekranu dla laptopów jest Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej elementów na ekranie się zmieści, a dodatkowo będą ostrzejsze i wyraźniejsze. Wyższa rozdzielczość w notebooka zawsze będzie dawała lepszy komfort pracy, ale też będzie pochłaniać więcej energii i potrzebować większego zapasu mocy. Z tego powodu do codziennego użytkowania rozdzielczość Full HD będzie złotym środkiem między ergonomią pracy a ceną i wytrzymałością baterii samego urządzenia.

Zobacz laptopy z rozdzielczością ekranu Full HD

Jaka technologia matrycy w laptopie?

W notebookach do wyboru masz przede wszystkim dwie technologie matryc – IPS (zwaną także jako WVA ze względów licencyjnych) oraz TN.

Matryca IPS jest polecana grafikom, ponieważ charakteryzuje się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, choć niestety nie ma idealnie głębokiej czerni. Jakość IPS-a zależy także od pokrycia palety barw sRGB – im większe, tym bliższe rzeczywistości kolory może wyświetlić. Jeśli coś jest w stanie zadowolić grafika, to tym bardziej zadowoli zwykłego odbiorcę, zwłaszcza że matryca IPS ma szerokie kąty widzenia. Oznacza to, że obraz oglądany z boku nie traci na intensywności kolorów czy kontraście, więc oglądanie filmów w kilka osób nie stanowi żadnego problemu.

Największą przewagą matrycy TN nad IPS jest czas reakcji. Dlatego też laptopy z matrycą TN są polecane graczom, którzy lubują się w wykręcaniu jak najlepszego stosunku K/D w grach sieciowych, gdzie liczy się szybkość i refleks. Sprawdzą się one także do zastosowań biurowych i programów, w których odwzorowanie barw i szerokie kąty widzenia nie są zbyt istotne, a ważniejsza jest atrakcyjna cena urządzenia. Na matrycy TN często stosuje się powłokę EWV, której zadaniem jest zwiększanie kątów widzenia.

Matryca matowa czy błyszcząca?

Powłoka matrycy może być matowa lub błyszcząca. Zdecydowanie bardziej komfortowa i mniej męcząca wzrok jest ta pierwsza, ponieważ nie odbija odblasków z otoczenia. Jeśli podczas korzystania z laptopa za Twoimi plecami znajduje się okno, lubisz pracować na zewnątrz lub po prostu często podróżujesz, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie powłoka matowa. Zapewni Ci ona lepszą widoczność obrazu, co szczególnie przydaje się w profesjonalnych zastosowaniach, np. obróbce grafiki czy wideo.

Zobacz laptopy z matową matrycą

Laptopy z błyszczącą matrycą są z reguły tańsze niż te z matową. Ich cechą charakterystyczną jest to, że odbijają światło, więc w mocno naświetlonych miejscach na ekranie może być widoczne odbicie otoczenia, samego użytkownika lub ślady palców. Z drugiej strony błyszcząca matryca jest bardziej odporna i lepiej odwzorowuje kolory niż matowa – są one żywsze i bardziej nasycone, czerń jest głębsza, a kontrast większy. Z tego powodu notebooki z błyszczącą powłoką najlepiej sprawdzą się do oglądania filmów i seriali czy zdjęć – zwłaszcza wieczorową porą.

Zobacz laptopy z błyszczącą matrycą

Jakie złącza w laptopie są najważniejsze?

Podstawowym złączem w każdym laptopie jest złącze USB, dzięki któremu podłączysz większość urządzeń peryferyjnych lub dyski zewnętrzne i pendrive’y. Najczęściej w notebookach znajduje się kilka złączy USB, w tym standardowe USB 2.0 oraz nowsze USB 3.1 o większej przepustowości danych, które pozwala na szybszy przesył plików między urządzeniem zewnętrznym a komputerem.

Jest jeszcze USB-C, które przyda się do sparowania laptopa ze smartfonem lub naładowania go za pomocą powerbanka o odpowiedniej mocy, np. PowerPlay Ultra. Możesz spotkać także laptopy ze złączem Thunderbolt, które wykorzystuje standard USB-C, ale jest od niego zdecydowanie szybsze (nawet do 40 Gbps).

Standardem jest także złącze HDMI, które pozwoli Ci na wyświetlenie obrazu z laptopa na telewizorze czy monitorze. Ta druga opcja jest szczególnie przydatna podczas pracy, gdyż znacznie zwiększa dostępną przestrzeń roboczą. Każdy meloman doceni natomiast wyjście słuchawkowe mini jack oraz wejście mikrofonowe lub hybdrydowy mini jack obsługujący oba urządzenia. Złącze RJ-45 pozwoli Ci natomiast połączyć się z internetem poprzez kabel, choć zdecydowana większość laptopów obsługuje łączność bezprzewodową Wi-Fi.

Opcjonalnie notebooki są wyposażone w czytniki kart pamięci, które przydają się do szybkiego zgrywania plików z komputera na smartfona i odwrotnie. To rozwiązanie szczególnie przydatne dla fotografów czy grafików, ale może się przydać podczas codziennego użytkowania – np. do wygodnego przejrzenia zdjęć z wakacji i zgrania ich przy okazji na komputer.

Zobacz laptopy z czytnikami kart pamięci

Zabezpieczenia laptopa – do czego służy linka Kensington?

Urządzenia mobilne mają to do siebie, że zdecydowanie łatwiej je ukraść niż wszystkie inne sprzęty stacjonarne. Dlatego wiele komputerów przenośnych można zabezpieczyć linkami zabezpieczającymi dzięki portowi Kensington Lock czy Noble Wedge. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne np. podczas pracy w kawiarni, ponieważ wystarczy wpiąć linkę do odpowiedniego portu i przymocować ją do wytrzymałego elementu otoczenia. Możliwość pozostawienia laptopa bez nadzoru docenisz podczas każdego wyjścia do toalety. Tyczy się to też pracy w domu, gdzie dzieci tylko czyhają, żeby wziąć sobie laptopa.

Innym popularnym rodzajem zabezpieczenia laptopa jest obecność czytnika linii papilarnych. Zasada działania jest podobna do tej znanej ze smartfonów – wystarczy, że przyłożysz palec w odpowiednie miejsce, by zyskać dostęp do komputera. Nie musisz każdorazowo wpisywać hasła ani martwić się, że ktoś będzie próbował je złamać. Jest to więc metoda szybsza i bezpieczniejsza od standardowych zabezpieczeń w postaci hasła czy kodu.

Zobacz laptopy z czytnikiem linii papilarnych

Zobacz wszystkie laptopy w x-komie

Zobacz rankingi laptopów na Geex

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa — poradnik dotyczący zakupu laptopa • TechLila

Ważnym pytaniem, które przychodzi do głowy przy zakupie laptopa, jest to, na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa. Ten przewodnik zakupu laptopa z pewnością pomoże ci rozważyć kilka punktów przed zakupem laptopa.

W porównaniu do dawnych czasów laptopy stały się niezwykle przystępne cenowo. Dziś laptopy ze średniej półki możemy dostać za połowę ceny flagowego smartfona – zobacz Laptop kontra smartfon kontra tablet PC przewodnik. Co więcej, laptopy są teraz dostępne w różnych rozmiarach i budżetach. Co więcej, ekskluzywne funkcje sprawiają, że każdy laptop jest wyjątkowy. Ze względu na wszystkie te czynniki większość ludzi ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego laptopa. I właśnie dlatego z pewnością potrzebujesz przewodnika po zakupie laptopa, aby sprawnie załatwić sprawę.

W dzisiejszym artykule będziemy mieli dogłębny przewodnik po zakupie laptopa i jak wybrać odpowiedni laptop, który jest bardzo dobrze dopasowany do Twoich potrzeb i bada odpowiedź na pytanie – na co zwrócić uwagę kupując laptopa?

Możemy udzielić Ci kilku skutecznych wskazówek dotyczących specyfikacji dotyczących zakupu laptopa od zaufanych marek. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z naszymi wskazówkami i możesz mieć najlepszy laptop do swoich celów. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby objąć wszystkie obszary, ale Twoje komentarze są zawsze mile widziane. Możemy pokryć odpowiedzi zgodnie z najczęściej zadawanymi. Więc zaczniemy?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa

1. Poznaj swój cel

Laptop to coś, czego używałbyś przez długi czas, przynajmniej w porównaniu ze smartfonem. Tak więc, zanim podejmiesz decyzję, powinieneś jasno określić główny cel. Na przykład nie będziesz potrzebować MacBooka Pro, jeśli zamierzasz tylko utworzyć dokumenty lub przeglądać sieć. Podobnie dwurdzeniowy komputer Pentium nie wystarczy, jeśli jesteś edytorem wideo lub potrzebujesz więcej zasobów systemowych.

Zanim przykleisz się do marki laptopa i laptopa, musisz upewnić się, jaki jest cel. Opiera się na celu, w jakim będziesz kupować produkt. Aby uprościć sprawę, możemy wziąć przykład. Załóżmy, że jesteś studentem literatury i masz zamiar dołączyć do college'u. W takiej sytuacji potrzebujesz laptopa, który oferuje lepszą szybkość, standardową wydajność i ultraprzenośną konstrukcję. Jeśli taki jest cel, zasugerowalibyśmy MacBook Air, który jest w dużej mierze przenośny i przyjazny dla użytkownika. Z drugiej strony, kiedy jesteś studentem animacji, potrzebujesz urządzenia z wysokiej klasy grafiką i szybkościami przetwarzania. Historia toczy się dalej w zależności od celu.

Tak więc, powtarzamy, zanim zdecydujesz się na markę, najpierw zdecyduj o przeznaczeniu, a następnie uzyskasz odpowiedź na pytanie – jaki rodzaj laptopa powinienem dostać? Wtedy będziesz wiedział, która marka jest dla Ciebie.

2. Twój budżet, ich budżet

Już mówiliśmy, że laptopy są teraz dostępne dla różnych budżetów. Nieważne, czy masz przy sobie 1000 czy 500 USD, możesz mieć laptopa za tę cenę. Należy zauważyć, że wydajność różni się również w zależności od przedziału cenowego. Tak więc, zanim pójdziesz do sklepu internetowego, powinieneś mieć pojęcie o przewidywanym budżecie. A gdy już znajdziesz się w sklepie, przyspieszy to sprawę.

Kolejną ważną rzeczą w budżecie jest trwałość i zdolność adaptacji. Przede wszystkim należy trzymać się zakładanego budżetu – pamiętając również o swoich potrzebach. Na przykład na laptop ze średniej półki nie musiałbyś wydawać więcej niż 600 USD. Z drugiej strony, w przypadku bogatego w grafikę, szybkiego laptopa cena powinna wynosić około 1000 USD lub więcej. Jednocześnie możesz dostosować się do dostępnych ofert. Załóżmy, że masz ultrabooka Dell XPS 13, aby uzyskać lepszą zniżkę. W takim przypadku, traktując to jako inwestycję długoterminową, możesz nieco zmienić budżet.

Podsumowując, budżet odgrywa ważną rolę. Musisz się tego trzymać, ale dokonaj pewnych zmian, gdy ci to przyniesie korzyści.

3. Marka ma znaczenie

Jeśli się zastanawiasz, wyjaśnijmy to. Marka jest ważnym czynnikiem przy zakupie nowego lub starego laptopa. Nie mówimy o uzależnieniu od marki ani o czynniku popisywania się. Ale jest kilka rzeczy, które marka laptopów może ci powiedzieć.

Na przykład możemy wziąć przypadek Apple. Marka znana jest z przyjaznych dla użytkownika laptopów, które oferują najwyższą przenośność, łatwiejszy interfejs użytkownika i inne czynniki. Z tego powodu profesjonaliści, którzy dużo podróżują, kupują laptopy od Apple Inc. Podobnie, jeśli szukasz niedrogiego zestawu laptopów, które mogą zapewnić standardową wydajność, ASUS jest lepszym wyborem. Istnieje wiele najlepszych laptopów Asus, które możesz wziąć pod uwagę, jeśli masz ograniczony budżet. W ten sam sposób możesz znaleźć różne marki laptopów, które są odpowiednimi laptopami. W jednym z naszych poprzednich artykułów omówiliśmy najlepsze marki laptopów możesz kupić urządzenia od. Jeśli szukasz marki, która odpowiada Twoim potrzebom, możesz sprawdzić ten artykuł w celach informacyjnych.

Dlatego przed zakupem marka powinna być decydentem. Ponadto kupując laptopy od marki, kupujesz również usługę. Ważne jest tutaj wsparcie posprzedażowe. Jeśli wybierzesz markę, która nie oferuje obsługi klienta i wsparcia, będziesz w poważnych tarapatach. Nawiązując do poprzedniego artykułu, firma Dell to marka, której możesz zaufać, jeśli chodzi o terminową pomoc posprzedażną o wysokiej jakości i rozwiązania techniczne.

4. Rozmiar ekranu, waga i przenośność

Wspomnieliśmy już o czynniku przenośności powyżej, ale ten jest nieco ważniejszy. Rozmiar ekranu jest jednym z kluczowych czynników decydujących o użyteczności kupowanego laptopa. Tutaj również główną troską jest natura celu.

Wystarczy pomyśleć o sytuacji profesjonalnego dziennikarza. Będzie musiał odwiedzić wiele miejsc i wykonać niektóre zadania związane z komputerami przenośnymi. W takim przypadku konieczne jest zaopatrzenie się w przenośny laptop z mniejszym ekranem. Na przykład możesz wybrać ekran o przekątnej 13 cali lub 14 cali. Jeśli jednak przekroczysz limit 15 cali, nie będzie to przyjazne w podróży. Z drugiej strony załóżmy, że konfigurujesz w domu stację roboczą z laptopem. Biorąc pod uwagę, że nie poruszasz zbytnio urządzeniem; warto kupić urządzenie z największym ekranem laptopa. Średnio można uzyskać około 15 cali. Musisz więc wybrać rozmiar ekranu zgodnie z potrzebami.

Kolejnym niepokojącym czynnikiem jest waga urządzenia. Możesz mieć różne laptopy o różnej wadze. W rzeczywistości na wagę urządzenia ma wpływ wiele czynników, takich jak rozmiar baterii, rozmiar ekranu itp. Na przykład, jeśli żywotność baterii wynosi około 12 godzin, laptop może być dość ciężki – urządzenia Apple są wyjątkiem tutaj. Podobnie większość laptopów z urządzeniami 15.6″+ ma średnią wagę laptopa około 1.5 kg. Im większy rozmiar, tym cięższy staje się Twój laptop. Również waga różni się w zależności od marki. Oczywiste jest, że w porównaniu niektóre marki laptopów produkują cięższe laptopy. Są to czynniki, które decydują o przenośności laptopa, który chcesz kupić.

5. Tradycyjny lub hybrydowy (odłączany laptop)

Obecnie na rynku można znaleźć dwa główne typy laptopów – tradycyjne laptopy i hybrydowe. Tradycyjne laptopy to zwykłe laptopy z podłączonym wyświetlaczem i normalnymi kątami widzenia. Jednak laptopy hybrydowe lub czasami nazywane laptopami odłączanymi mogą być używane jako tablet PC czasami odpinając klawiaturę (to jest powód, dla którego laptopy hybrydowe nazywa się odłączanym laptopem) lub obracając ekran. Urządzenia z serii YOGA Lenovo to najlepszy przykład hybrydowych kabrioletów. W zależności od celu i sytuacji możesz obracać ekran i wybierać tryb. Możesz na przykład zmienić go w tryb tabletu PC i korzystać z ekranu dotykowego, tak jak w przypadku dużego tabletu PC. W zależności od dostępności i cen, może to być dobry punkt decyzyjny przy zakupie laptopa.

6. Pamięć RAM a procesor – dwa filary

Te dwie części to najważniejsze sekcje tego przewodnika, na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa. I powinniśmy szczegółowo omówić pamięć RAM vs procesor.

Procesor

Jednostka centralna – powszechnie nazywana procesorem – definiuje szybkość i wydajność twojego laptopa. A jeśli chodzi o wybór, musisz wybrać najlepsze. Jak wiadomo, różni producenci używają różnych procesorów w swoich urządzeniach. Na przykład urządzenia MacBook są zawsze wyposażone w wysokiej klasy procesor Intel Core, podczas gdy procesory AMD w laptopy zorientowane na gry często. Przed ostatecznym wyborem powinieneś wiedzieć o wszystkim.

Na przykład, jeśli oczekujesz standardowej wydajności od urządzenia, możesz skorzystać z procesorów Intel i3 lub i5. Z drugiej strony, jeśli konfigurujesz wysokowydajną stację roboczą lub laptopa do gier, powinieneś preferować Core i7, który jest przyjazny dla wydajności i stabilny. Istnieją inne procesory AMD i procesory średniej klasy, takie jak Intel m3, m5, m7 itd. Należy zauważyć, że procesor określa również żywotność baterii Twojego laptopa. Na przykład laptopy z procesorem m5 są bardziej przyjazne dla baterii.

Krótko mówiąc, wybór procesora zależy od wymaganej wydajności.

RAM – Jak sprawdzić, ile masz pamięci RAM

Co oznacza pamięć RAM? RAM oznacza pamięć o dostępie swobodnym, która jest formą pamięci tymczasowej dla twojego laptopa. Jeśli więc uruchamiasz wiele aplikacji naraz, potrzebujesz więcej pamięci RAM. Standardowe laptopy są wyposażone w 4 GB pamięci RAM, podczas gdy przenośne mogą spaść do 2 GB. Z drugiej strony, jeśli weźmiemy pod uwagę laptopy oparte na wydajności, takie jak MacBook Pro, znajdziemy około 8 GB pamięci RAM lub więcej. Najlepsze jest to, że wiele laptopów jest wyposażonych w dodatkowe gniazdo pamięci RAM do podłączenia zewnętrznej pamięci RAM. Jeśli stwierdzisz, że istniejąca pamięć RAM nie jest wystarczająca, możesz po prostu zaktualizować ją do zewnętrznej pamięci RAM, która jest również nazywana użyteczną pamięcią RAM.

Podsumowując, pamięć RAM jest czynnikiem, który jednocześnie determinuje szybkość systemu, wielozadaniowość i wydajność. Oznacza to, że jeśli używasz wielu kart Google Chrome naraz, konieczne jest posiadanie około 8 GB pamięci RAM.

7. Przestrzeń dyskowa

Przechowywanie to nie tylko przestrzeń do przechowywania. Laptopy są dostępne w różnych rodzajach schowków. W większości przypadków natrafisz na dysk twardy, który jest tradycyjną formą. Oferuje standardową prędkość, wydajność i trwałość. Jednak w ostatnim czasie producenci zaczęli używać dysków Solid State Drive do przechowywania.

W porównaniu do dysków twardych są one bardzo wydajne i niezawodne. Na przykład pamięć masowa SSD jest mniej podatna na uszkodzenia fizyczne i wszystko inne. Zdarza się również, że ma to pozytywny wpływ na czas uruchamiania i wydajność systemu. Tak więc, w zależności od preferencji, możesz wybrać jedną z SSD kontra HDD duet.

Mówiąc o magazynie, to właściwie twój wybór. Jeśli masz przy sobie przenośny dysk twardy, wystarczy dowolny rodzaj pamięci. Możesz nawet wybrać 128 GB SSD. To doskonały wybór, jeśli wybierasz ultrabooka ze średniej półki z pamięcią SSD. Ostatecznie wybór ma być oparty na Twoich potrzebach.

8. Laptopy z dobrą żywotnością baterii

Powinno to być problemem przy zakupie nowego lub używanego laptopa. Ostatecznie żywotność baterii jest przeznaczona dla tych, którzy używają laptopów jako laptopów. Oznacza to, że jeśli nosisz laptopa przez długi czas i pracujesz na zewnątrz, żywotność baterii jest jak złoto. W innym scenariuszu, jeśli konfigurujesz miejsce pracy w domu, możesz wybrać laptopy o mniejszej żywotności baterii. Porozmawiajmy teraz o kilku przykładach.

Laptopy Apple – niech to będzie MacBook Air lub MacBook Pro – zawsze były znane z rewolucyjnej żywotności baterii. Na przykład w najnowszej wersji Air możesz uzyskać 12 godzin pracy na baterii. I to jest jeden z powodów, dla których dziennikarze i podróżujący profesjonaliści wybierają Apple. Z drugiej strony, ASUS Ultrabooki oferują również więcej niż standardową żywotność baterii w swoich urządzeniach. Oczywiście wszystko to są szacunkowe dane dotyczące życia i na pewno zależą od sposobu i typu użytkowania. Na przykład, jeśli jesteś w ciężkie gry, w każdym razie nie można myśleć o laptopie o długim czasie pracy na baterii.

Dlatego, biorąc pod uwagę, że znasz przeznaczenie laptopa, możesz wybrać współczynnik żywotności baterii. W końcu nie możesz na to narzekać, zwłaszcza gdy jesteś profesjonalistą.

9. Gwarancja i wsparcie

W naszym artykule o najlepszych markach laptopów wspomnieliśmy o niektórych markach, które oferują najwyższej klasy wsparcie techniczne i gwarancję na miejscu. Dell był tego przykładem, jak pamiętamy. Jest to więc nieco ważniejsze przy zakupie laptopa. Konieczne jest upewnienie się, że producent oferuje standardową obsługę klienta i gwarancję. Możesz przejść na laptopa, jeśli ma gwarancję około 2 lub 1 rok. Ale głównym czynnikiem jest wsparcie. Zawsze dobrze jest skorzystać z pomocy na miejscu, ponieważ problemy można rozwiązać w domu. Zasadniczo chodzi tu również o markę, na której polegasz.

10. Różne czynniki

A my wymienimy tylko inne małe, ale ważne czynniki, które mają znaczenie w naszym przewodniku zakupu laptopa.

Platforma: W zależności od celu i stabilności możesz wybierać między Microsoft Windows, macOS i Chrome OS. Zawsze staraj się uzyskać najnowszą wersję systemu operacyjnego z oczywistych powodów. Alternatywnie, jeśli potrzebujesz moc open source, istnieje kilka laptopów z systemem Linux, które są dostarczane z Ubuntu. Tak więc platforma dotyczy zasadniczo twoich preferencji.

W zależności od celu i stabilności możesz wybierać między Microsoft Windows, macOS i Chrome OS. Zawsze staraj się uzyskać najnowszą wersję systemu operacyjnego z oczywistych powodów. Alternatywnie, jeśli potrzebujesz moc open source, istnieje kilka laptopów z systemem Linux, które są dostarczane z Ubuntu. Tak więc platforma dotyczy zasadniczo twoich preferencji. Ekran dotykowy: To kolejny problem przy zakupie laptopa. Większość ludzi nie ma nic przeciwko laptopom, które nie mają ekranów dotykowych. Ale jeśli spodziewasz się dodatkowych korzyści związanych z użytecznością, możesz rozważyć ekran dotykowy.

To kolejny problem przy zakupie laptopa. Większość ludzi nie ma nic przeciwko laptopom, które nie mają ekranów dotykowych. Ale jeśli spodziewasz się dodatkowych korzyści związanych z użytecznością, możesz rozważyć ekran dotykowy. Klawiatura: W zależności od wagi i rozmiaru ekranu klawiatura różni się również w różnych laptopach. Jeśli dużo piszesz, powinieneś rozważyć pełnowymiarową klawiaturę z klawiaturą numeryczną. Ale jeśli chodzi tylko o niektóre dokumenty Worda i wszystko inne, możesz obejść się bez klawiszy numerycznych.

Pokaz: Jest to opcjonalne, ale jeśli interesujesz się wydajnością wizualną, potrzebujesz wyświetlacza High Definition. W przeciwnym razie powinno być w porządku z QHD lub standardem branżowym. Jednak widzieliśmy niektórych profesjonalistów, którzy zdecydowali się na Apple Retina Display, zwłaszcza fotografów.

Jest to opcjonalne, ale jeśli interesujesz się wydajnością wizualną, potrzebujesz wyświetlacza High Definition. W przeciwnym razie powinno być w porządku z QHD lub standardem branżowym. Jednak widzieliśmy niektórych profesjonalistów, którzy zdecydowali się na Apple Retina Display, zwłaszcza fotografów. Łączność: To nie jest takie ważne w domowe stanowisko pracy. Jednak w celu opartym na przenośności można rozważyć posiadanie lepszych opcji łączności, takich jak Bluetooth i NFC – oprócz najczęstszego Wi-Fi.

To nie jest takie ważne w domowe stanowisko pracy. Jednak w celu opartym na przenośności można rozważyć posiadanie lepszych opcji łączności, takich jak Bluetooth i NFC – oprócz najczęstszego Wi-Fi. Ostatni, ale nie najmniej, Pełna kontrola systemu jest konieczne przy zakupie używanego laptopa. Musisz sprawdzić zarówno sekcje oprogramowania, jak i sprzętu i upewnić się, że wszystko działa.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa – wnioski

Dlatego omówiliśmy listę specyfikacji laptopa, którą należy wziąć pod uwagę podczas zakupu laptopa. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wszystko było jasne, ale możesz też mieć konkretne wątpliwości. W rzeczywistości nasz przewodnik zakupu laptopów ma dać ci właściwe wyobrażenie o różnych czynnikach, które mają znaczenie. Na przykład powinieneś teraz dbać o przenośność i rozmiar ekranu, niż o szybkości przetwarzania i wyświetlaniu.

Jak już powiedzieliśmy, powinieneś być nieco bardziej ostrożny, kupując używane laptopy od klientów. Mogli wyjąć cały sok z systemu i zrobić z niego coś bezużytecznego. Tak więc, zanim zapłacisz, powinieneś przeprowadzić kontrolę całego systemu w celu potwierdzenia rzeczy. Ale jeśli nas o to poprosisz, zawsze wolimy kupować świeże laptopy. Dzięki odpowiednim opcjom rabatów i ofertom możesz zdobyć imponujący laptop – bez wymyślnego budżetu. Na rynku jest też wiele fajnych, niedrogich laptopów.

W końcu mamy nadzieję, że zrozumiałeś, na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa, korzystając z naszego przewodnika zakupu laptopa.

Zakup nowego laptopa lub komputera - praktyczne porady >

Planujesz zakup komputera lub laptopa? – w dzisiejszym wpisie znajdziesz najlepsze porady dotyczące podzespołów i modeli laptopów do grania, pracy lub rozrywki.

Nowy komputer czy laptop to zakup, który wiąże się z pasmem trudnych wyborów. W zależności od oczekiwań wybierzemy komputer gamingowy, nowy laptop czy komputer stacjonarny zdolny do zaawansowanych obliczeń. O ile kupno laptopa wydaję się być prostym procesem, wszystkie podzespoły są już do siebie dopasowane, o tyle komputer stacjonarny może przysporzyć trochę problemów. Jaki procesor wybrać, aby w pełni cieszyć się jego osiągami? Jak złożyć wydajny komputer stacjonarny do gier? Która karta graficzna poradzi sobie z wszystkimi premierowymi grami? Na wszystkie te pytania istnieje tysiące odpowiedzi, więc przed zakupem nowego sprzętu zalecamy zapoznać się z poniższym poradnikiem, a w miarę potrzeby, odwiedzić sprawdzony serwis komputerowy.

Najpopularniejsi producenci sprzętu komputerowego

Na rynku podzespołów popularność idzie w parze z niezawodnością i wydajnością. Podczas składania własnego komputera stacjonarnego warto polegać na sprawdzonych rozwiązaniach, które pozwolą na jak najbardziej wydajną konfigurację.

Producenci procesorów

W przypadku procesorów, najlepszym wyborem będą modele uniwersalne, pochodzące od znanych na całym świecie producentów. Najwydajniejsze, a co za tym idzie, najlepsze procesory do gier w jakie można się wyposażyć to produkty AMD i Intel:

AMD Ryzen 5 2600

AMD Ryzen 5 3600

Intel Core i5-9400F

Inter Core i5-9600k

Intel Core i7-9700k

Powyższe procesory znajdują się w wysokiej półce cenowej i oferują najwyższą wydajność w zastosowaniach rozrywkowych. Nowa generacja procesorów Ryzen dogoniła niegdyś niedoścignione procesory Intel, więc możliwości wyboru procesora jest więcej niż nigdy przedtem. W przypadku gier i zaawansowanych obliczeń przydatna okaże się wysoka liczba rdzeni i wątków, które wszystkie z wymienionych wyżej procesorów oferują.

Zakup nowego komputera – karty graficzne

Drugim najważniejszym podzespołem odpowiadającym za wydajność komputera stacjonarnego jest karta graficzna. Znaczenie karty graficznej wzrasta jeśli budujemy komputer gaminowy, który swoją moc obliczeniową poświęca na generowanie świata i wczytywanie tekstur. Rynek kart graficznych zmienia się niezwykle gwałtownie, ale na rynku nadal panują dwaj producenci: AMD i NVIDIA. Jaka karta graficzna będzie idealna do nowoczesnej konfiguracji?

Karty graficzne Radeon dzielą się na dwa modele. Zwykłe modele Radeon poświęcone zostały podstawowym zastosowaniom i będą świetnym wyborem, gdy komputer stacjonarny służyć będzie do pracy czy typowo codziennych czynności. Karta graficzna Radeon RX to model przeznaczony dla graczy. Komputer gamingowy wyposażony w model RX osiągnie lepszą wydajność i nie pozwoli na blokowanie siły procesora w bardziej wymagających grach.

dzielą się na dwa modele. Zwykłe modele poświęcone zostały podstawowym zastosowaniom i będą świetnym wyborem, gdy służyć będzie do pracy czy typowo codziennych czynności. to model przeznaczony dla graczy. wyposażony w model RX osiągnie lepszą wydajność i nie pozwoli na blokowanie siły procesora w bardziej wymagających grach. Karta graficzna NVIDIA to wybór bardziej uniwersalny i ugruntowany w świadomości graczy jako typowo gaminowy sprzęt. Najbardziej podstawowy model karty – GeForce – nada się do codziennego użytkowania i wykonywania nieskomplikowanych graficzne prac. Komputer gaminowy dobrze byłoby wyposażyć w model ze średniej półki cenowej np. GeForce GT lub ich droższych krewnych np. NVIDIA GeForce GTX 1050 czy NVIDIA GeForce GTX 1080. Karty z wysokiej półki cenowej potrafią kosztować nawet 3 tysiące złotych, ale jest to najlepszy możliwy wybór, jeśli celujmy w długoletni zestaw. Montowanie kart graficznych i procesorów ułatwi serwis komputerowy, ale można próbować robić to na własną rękę.

Zakup nowego komputera – jaki laptop do pracy?

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup drogiego zestawu komputerowego do gier lub po prostu nie potrzebują maszyny zdolnej do tak zaawansowanych obliczeń. Jeśli nowy komputer ma służyć przede wszystkim podczas pracy to dobrym wyborem będzie zakup przystosowanego do pracy laptopa. Kompaktowość, mobilność i wielofunkcyjność laptopów pozwoliły na ogromne zróżnicowanie dostępnych modeli. Jak wybrać odpowiedni laptop do pracy? Na co zwracać szczególną uwagę?

Zakup nowego laptopa – Laptop Lenovo

Laptopy Lenovo to wielofunkcyjne urządzenia, których nadrzędnym zadaniem jest ułatwienie pracy i codziennego użytkowania. Modele Lenovo Yoga czy Lenovo Thinkpad to sprawdzone laptopy, które przez lata torowały swoja pozycję na rynku laptopów do pracy. Oba modele oferują wysoką mobilność i wydajność. Laptop Lenovo Thinkpad to sprzęt typowo pod prace biurowe, który pozwoli na pracowanie przy arkuszach kalkulacyjnych, programowaniu czy przy użyciu przeglądarek Internetowych. Czym odróżnia się laptop Lenovo Yoga? Przede wszystkim funkcją pozwalająca na obracanie ekranu o 360 stopni. Jeśli zajdzie taka potrzeby, Lenovo Yoga może zamienić się w tablet służący jako panel rysowniczy czy kompaktowy czytnik dokumentów.

Zakup nowego laptopa – inne laptopy do pracy

Oprócz produktów Lenovo, na rynku znajdziemy masę rozwiązań dla użytkowników bardziej lub mniej wymagających. Laptopy Apple to świetny wybór dla osób ceniących sobie nienaganną jakość wykonania z niezawodną wydajnością. Co prawda laptopy Apple nie posiadają wgrane pakietu Office, ale macOSowy odpowiednik Worda i Excela również zdaje swój praktyczny egzamin. Inne zalecane do pracy laptopy to produkty firm takich jak:

Dell (np. model Dell Latitude )

) Acer (np. model Acer Aspire )

) Asus (np. model Asus Vivobook)

Jaki laptop do rozrywki, a jaki laptop do gier?

Nie oszukujmy się, laptopów nie używa się jedynie do pracy. Idealnym rozwiązaniem są modele zdolne do zapewnienia rozrywki na wysokiej poziomie, jednocześnie pozwalające na spokojne pracowanie. Laptopy do rozrywki lub laptopy do gier odróżniają się od laptopów do pracy przede wszystkim szerokością matrycy i wbudowanymi kartami graficznymi. Laptopy do rozrywki są wyposażone w zintegrowane z procesorem karty graficzne, natomiast laptopy do gier działają z użyciem specjalnych, mobilnych wersji kart graficznych od AMD i NVIDIA.

Zakup nowego laptopa – jak wybrać idealny laptop do gier?

Ceny, którymi opatrzone są laptopy gamingowe często prowadzą do nagłych bólów głowy. Jak się jednak okazuje, na rynku znajduje się wiele modeli łączących przystępną cenę z nienaganną wydajnością. Dobrym założeniem w przypadku poszukiwań laptopa do grania jest obecność nowoczesnej karty graficznej np. NVIDIA GeForce GTX 1650 lub GTX 1660 Ti. Co ciekawe, znajdziemy również laptopy wyposażone w tak silne karty graficzne jak m.in.: RTX 2060. Oto na jakich producentów laptopów do grania zwracać największą uwagę:

Dell (m.in. wszelkie modele Dell Inspiron )

) Lenovo (m.in. modele Lenovo Ideapad )

) Asus (np. modele Asus ROG Strix )

) Acer (m.in. modele Acer Nitro)

W wyborze idealnego laptopa pod przyszłe granie oraz w znalezieniu najatrakcyjniejszej oferty z pewnością pomoże renomowany serwis komputerowy.

Laptop do rozrywki – czym kierować się podczas zakupów?

Laptopy przeznaczone do zapewniania użytkownikom rozrywki charakteryzują się większym ekranem, lepszymi głośnikami czy wygodną do pisania klawiaturą. Większy ekran znacząco poprawia jakość wrażeń płynących z oglądania filmów np. na portalach streamingowych. Laptop do rozrywki to przede wszystkim przydatne narzędzie, które umili długie wieczory. Właśnie dlatego wiele modeli wyposażono w większe baterie i wydajniejsze wersje systemów np. Windows 10 czy Windows 10 Pro. Podczas zakupu laptopa do oglądania filmów lub przeglądania Internetu, największa uwagę powinno kierować się ku żywotności baterii, barwom ekranu i całościowemu rozmiarowi laptopa. Kto chciałby oglądać film w pociągu na laptopie wielkości połowy przedziału? Urządzenia kierowane pod zwiększenie wrażeń płynących z rozrywki to przede wszystkim:

Laptopy Lenovo (np. Lenovo Thinkpad )

) Laptopy Apple (np. Macbook Air )

) Laptopy Huawei (np. Huawei Matebook)

Zakup nowego laptopa – nowy czy używany

Przed tym wyborem staje każdy kto planuje zakup nowego sprzętu. Zarówno nowy laptop, jak i używany laptop posiadają swoje wady i zalety. Wybór nie sprowadza się jedynie do porównania ich podzespołów i opinii w Internecie. Kiedy decydować się na kupno nowego laptopa? W jakich sytuacjach dobrym rozwiązaniem okaże się używany laptop?

Nowy laptop – gwarancja zadowolenia z zakupu

Do niewątpliwych zalet kupna nowego laptopa zalicza się stuprocentową pewność co do jego prawidłowego funkcjonowania. Laptopy zakupione bezpośrednio od renomowanego sprzedawcy posiadają możliwość naprawy w autoryzowanych serwisach, a ponadto, obejmuje ich pełna gwarancja producenta. Podczas zakupu nowego laptopa nie natrafimy na niewidoczne z początku defekty, a nawet jeśli usterka się pojawi, istnieje możliwość wymiany laptopa na model pozbawiony usterek i awarii. Największym minusem takiego zakupu jest z całą pewnością cena urządzenia. Nowy laptop to koszt od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych.

Używany laptop – kiedy się na niego decydować?

Używany laptop to wybór rozwiązujący niski budżet i niezdecydowanie płynące z braku silnie ukierunkowanych potrzeb. Używane laptopy osiągają bardzo niskie ceny, ale często nie posiadają gwarancji producenta. W takim przypadku zbawienny okazuje się serwis komputerowy. Brak gwarancji nie skreśla możliwości odwiedzin autoryzowanych lub lokalnych serwisów komputerowych. Zakup używanego laptopa to ryzyko, które na dłuższą metę może się nie opłacać, ale często jest idealnym rozwiązaniem krótkoterminowym. Nie należy zapominać, że sprawdzony serwis komputerowy może wydłużyć życie używanego laptopa nawet o kilka lat i znacząco zwiększyć opłacalność takiej decyzji.

Udostępnij

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: