ᐅ Najlepszy Komputer Stacjonarny - Ranking i Opinie

Kacper Jedzejak

Komputer stacjonarny – Poradnik zakupowy, ranking i test

Na podstawie analizy opinii konsumentów przygotowaliśmy zestawienie popularnych komputerów stacjonarnych. Często polecanym przez użytkowników sprzętem jest model Dell Vostro 3471. Komputer dobrze sprawdza się do codziennej pracy, ma dużą pojemność dysku twardego do przechowywania plików i dokumentów. Sprzęt można połączyć z innymi urządzeniami przez łącze Bluetooth, co usprawnia pracę. Komputer Dell ma szybkie wejścia USB, przez które można przesyłać nawet bardzo duże pliki. W zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu Lenovo V530S SFF, który jest odpowiedni zarówno do domu, jak i zastosowań profesjonalnych. Sprzęt ten ma cicho działający dysk SSD, który pomieści do 256 GB danych.

13 najlepszych komputerów stacjonarnych. Opinie w 2022 roku

Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem komputerów, które przygotowaliśmy. Wybraliśmy modele polecane przez użytkowników, a ich opisy zawiera poniższy ranking komputerów stacjonarnych.

Tabela porównawcza

Komputer stacjonarny Dell

W domu, czy w biurze potrzebny jest dobry komputer stacjonarny, na którym można komfortowo pracować. Jeśli szukasz odpowiedniego modelu dla siebie, warto zdecydować się na zakup sprzętu Dell Vostro 3471. Komputer wyposażono w szybki 6-rdzeniowy procesor Intel Core i5-9400 o częstotliwości 2,9 – 4,1 Hz. W efekcie sprzęt umożliwia szybkie odtwarzanie programów. Na dobrą jakość pracy wpływa również pamięć RAM o pojemności 8 GB.

Pojemność dysku twardego w komputerze Dell wynosi 256 GB, co umożliwia przechowywanie dużej ilości plików i dokumentów. Sprzęt wyposażono w napęd optyczny do odtwarzania płyt DVD i RW. Karty graficzne i dźwiękowe są zintegrowane z całym systemem. Model Dell ma czytnik kart pamięci oraz wejścia USB 2.0 i 3.0, co umożliwia szybkie przesyłanie plików. Ponadto komputer może łączyć się z innymi urządzeniami przez Bluetooth.

Osoby, które wybrały komputer Dell Vostro do pracy są zadowolone z zakupu. Sprzęt działa wydajnie i umożliwia szybkie otwieranie programów i stron internetowych. Duża pamięć pozwala na przechowywanie wszystkich niezbędnych plików.

Komputer stacjonarny Lenovo

Warto zainteresować się modelem Lenovo V530S SFF, który jest idealny do profesjonalnego biura. Sprzęt można użytkować także w domu do przeglądania stron internetowych i oglądania filmów. Komputer stacjonarny Lenovo umożliwia podłączenie różnych urządzeń peryferyjnych, ponieważ ma wiele złączy i portów. Kupujący są zadowoleni, że model szybko się włącza i cicho pracuje.

W urządzeniu zastosowano wytrzymały i szybki dysk SSD o pojemności 256 GB. Napęd optyczny pozwala odczytywać płyty, a także nagrywać DVD. Sprzęt ma wejście na karty pamięci, co umożliwia zgrywanie zdjęć i wideo z aparatów i kamer. Wymiary modelu są równe: szerokość – 10 cm, wysokość – 27,5 cm i głębokość – 30,4 cm, a waga to 4,20 kg. Do zestawu dołączono klawiaturę i myszkę.

Karta graficzna to Intel® UHD Graphics 630, a karta dźwiękowa to Realtek® ALC662. Zastosowane elementy umożliwiają oglądanie filmów w wysokiej jakości, a także włączanie najnowszych, wymagających gier. Wydajny procesor Intel® Core™ i5-8400 ma 6 rdzeni i może działać na częstotliwości od 2,8 GHz do 4 GHz. Pamięć RAM o pojemności 8 GB można rozszerzyć do 32 GB. W komputerze zainstalowano system operacyjny Windows 10 Pro.

Komputer stacjonarny Apple

Komputer stacjonarny Apple MAC PRO MD878PL/A zajmuje niewiele miejsca, ponieważ wszystkie jego elementy znajdują się w monitorze. Do modelu można podłączyć do 3 ekranów w rozdzielczości Full HD. Konstrukcja jest oryginalna oraz umożliwia uzyskanie wysokiej wydajności, ponieważ wokół wentylatora umieszczono komponenty, które uzyskują skuteczne chłodzenie.

Wiele złączy i portów w tym HDMI, USB 3.0, Thunderbolt 2 czy Gigabit Ethernet sprawia, że praca z tym sprzętem jest bardzo wygodna. W urządzeniu zastosowano dysk SSD o pojemności 256 GB. Komputer stacjonarny Apple jest wyposażony w 6-rdzeniowy procesor Intel® Xeon® E5, który jest bardzo wytrzymały i pozwala włączać wymagające gry, w których znajduje się bardzo wiele szczegółów i intensywnych potyczek. Kupujący są zadowoleni, że sprzęt cicho działa, nie zajmuje wiele miejsca i wygodnie się z niego korzysta.

Bluetooth 4.0 pozwala wygodnie włączyć na komputerze filmy, zdjęcia czy muzykę z telefonu. Łączność Wi-Fi umożliwia bezproblemowe podłączenie do sieci domowej czy pracowniczej. Pojemność pamięci RAM wynosi 16 GB i istnieje możliwość rozszerzenia jej do 64 GB, dlatego jednocześnie można włączyć wiele programów, bez obawy o spowolnienie działania komputera. Dwie karty graficzne AMD FirePro D500 pozwalają uruchomić wymagające graficznie programy czy filmy pełne detali i kolorów.

Komputer stacjonarny MSI

Jeśli zależy Ci na nietypowym wyglądzie Twojego komputera, z pewnością zainteresuje Cię model MSI MPG Trident 3. Sprzęt dobrze sprawdza się do gier, ponieważ wyposażono go w szybki 8-rdzeniowy procesor Intel Core i7, co w połączeniu z pamięcią RAM o pojemności 16 GB zapewnia płynne odtwarzanie nawet bardzo wymagających grafik i dynamicznych akcji.

Do komputera można podłączyć różne gadżety niezbędne podczas rozgrywki, ponieważ sprzęt ma możliwość połączenia przez Bluetooth. Ponadto model MSI wyposażono w złącze DisplayPort, które pozwala przesyłać dźwięk i obraz z dużą prędkością, dochodzącą nawet do 10,8 Gb/s. Dzięki temu możliwe jest odtwarzanie multimediów w najwyższej możliwej jakości 4K. Komputer ma możliwość rozszerzenia pojemności pamięci RAM do 64 GB, co sprawia, że model ten jest odpowiednim wyborem dla profesjonalnych graczy.

Osoby, które pasjonują się grami komputerowymi są zadowolone z wyboru sprzętu MSI MPG Trident 3. Model płynnie odtwarza nawet najbardziej wymagające multimedia, dynamiczna akcja nie przerywa się i nie zacina, a grafiki w wysokiej rozdzielczości są wyraźne.

Komputer stacjonarny Wi-Fi

Jeśli szukasz wydajnego komputera do pracy, dobrym wyborem będzie model Dell Vostro 3671 MT. Sprzęt umożliwia wykonywanie kilku czynności jednocześnie, dzięki mocnemu i wydajnemu, 6-rdzeniowemu procesorowi Intel Core. Model Dell Vostro ma pamięć RAM o pojemności 8 GB, co wpływa na szybkość pracy całego sprzętu. Dysk twardy SSD może pomieścić 256 GB, dlatego sprawdza się do przechowywania plików. Sprzęt umożliwia także odtwarzanie grafik w wysokiej rozdzielczości, dzięki karcie graficznej Intel UHD Graphics 630.

Komputer Dell Vostro można łatwo rozbudowywać, dodając więcej dysków i powiększając pamięć sprzętu. Model wyposażono w napęd optyczny do odtwarzania płyt DVD. Sprzęt ma wbudowaną kartę Wi-Fi, która umożliwia bezprzewodowe łączenie się z siecią. W rezultacie możesz mieć dostęp do Internetu z każdego miejsca w pomieszczeniu. Komputer Dell ma szybkie porty USB 2.0 i 3.0, co pozwala sprawnie przesyłać nawet duże pliki.

Opinie o komputerach Dell Vostro, wystawione przez użytkowników są pozytywne, ponieważ sprzęt pracuje szybko i wydajnie. Model dobrze sprawdza się do wykonywania obowiązków w biurze i codziennego korzystania z Internetu. Karta Wi-Fi ułatwia połączenie z siecią.

Komputer stacjonarny HP

Stylowy komputer HP ProDesk 600 G5 MT o ciekawym, nowoczesnym designie sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze. Wyposażono go w szybki procesor Intel Core i3 z 4 rdzeniami. Komputer ma dużą pamięć RAM o pojemności 8 GB, która zapewnia sprawną pracę sprzętu i szybkie odtwarzanie plików i programów. Dysk twardy może pomieścić pliki o łącznej wielkości 256 GB. Sprzęt ma możliwość podłączenia dwóch monitorów, dlatego dobrze sprawdza się dla osób wykonujących pracę związaną z grafiką komputerową.

Komputer stacjonarny HP ma wejścia USB 2.0 i 3.0, co umożliwia szybkie przesyłanie plików. Umieszczone są one z przodu obudowy, dzięki czemu jest do nich łatwy dostęp, niezależnie od tego, gdzie ustawiony jest sprzęt. Komputer ma zainstalowany system operacyjny Windows 10, który pozwala na odtwarzanie większości programów i aplikacji.

Konsumenci są zadowoleni z wyboru komputera stacjonarnego HP, ponieważ dobrze sprawdza się zarówno do pracy biurowej, jak i gier oraz codziennego użytku. Wydajny procesor i duża pamięć RAM usprawniają odtwarzanie programów i aplikacji.

Mini komputer stacjonarny

W małym biurze, gdzie wolna przestrzeń jest ograniczona, dobrze sprawdzi się minikomputer biurkowy HP EliteDesk 800 G5. Jego wymiary to: 17,7 cm szerokości, 17,5 cm głębokości i 3,4 cm wysokości. Rozmiarem przypomina laptopa, zapewnia jednak wydajność dużych komputerów stacjonarnych. Model HP wyposażono w 6-rdzeniowy procesor Intel Core i5 oraz system operacyjny Windows 10. W efekcie sprzęt płynnie odtwarza programy i aplikacje.

Pamięć RAM ma pojemność 8 GB, co wpływa na szybkość pracy sprzętu. Mini komputer HP ma wbudowany dysk SSD, który może pomieścić 256 GB plików tekstowych i multimedialnych. Sprzęt ma szybkie porty USB 3.1. Dzięki temu można przesyłać nawet bardzo duże pliki w kilka minut. Komputer ma zintegrowaną kartę graficzną Intel UHD Graphics 630, która umożliwia odtwarzanie wymagających grafik.

Użytkownicy, którzy korzystają z minikomputera HP, są z niego zadowoleni. Sprzęt ma nieduże wymiary, więc sprawdzi się nawet w małym, domowym biurze. Komputer jest jednak mocny i wydajny, umożliwia odtwarzanie wymagających programów i multimediów.

Komputer stacjonarny Asus

Modelem All-in-one, który spodobał się wielu konsumentom, jest ASUS A41GAT-BD030R. Urządzenie jest doceniane za niewielkie rozmiary i łatwość konfiguracji. Poszczególne komponenty są umieszczone w monitorze, którego przekątna wynosi 15,6 cali. Rozdzielczość wyświetlacza to 1366 x 768 p, dlatego można oglądać filmy w dobrej ostrości, mające bardzo ładne kolory. Wymiary modelu są równe: wysokość – 24,7 cm, szerokość – 37,8 cm i głębokość – 2,9 cm i waży on 2 kg.

Komputer stacjonarny Asus ma dotykowy wyświetlacz, co jest bardzo wygodne, kiedy chcesz szybko włączyć konkretny plik lub masz awarię myszki. Ekran jest matowy, dlatego nie odbija światła, co daje duży komfort użytkowania w słoneczny dzień. Karta graficzna Intel HD Graphics umożliwia wydobycie na wyświetlaczu intensywnych barw, a obrazy płynnie się zmieniają, więc oglądanie filmów jest przyjemnością.

W urządzeniu można znaleźć procesor Intel Celeron N4000, mający 2 rdzenie, który jest odpowiedni do intensywnego użytkowania. Ten dobry i tani komputer stacjonarny ma dysk SSD wykazujący dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, ma on pojemność 256 GB. Na dysku zainstalowano system operacyjny Windows 10. Sprzęt ma pamięć RAM o pojemności 8 GB, więc bez problemu można włączyć wiele stron internetowych i szybko przełączać ekran między okienkami.

Komputer stacjonarny do biura

Zachęcamy do rozważenia zakupu komputera stacjonarnego Lenovo V530 Tower, ponieważ jest to sprzęt odpowiedni zarówno do pracy, jak i gier. Ma wydajny i mocny procesor Intel Core i5, który zapewnia płynne odtwarzanie multimediów i szybkie działanie wszystkich programów. Pamięć RAM w modelu Lenovo ma pojemność 8 GB, można ją jednak rozbudować do 32 GB, aby płynnie odtwarzać wymagające aplikacje i gry. Sprzęt wyposażono w napęd optyczny do odtwarzania płyt DVD.

Komputer Lenovo ma system operacyjny Windows 10, który współpracuje z większością programów i aplikacji. Oprócz tradycyjnych złącz audio na słuchawki i mikrofon, sprzęt ma szybkie wejście USB 3.1. Dzięki temu możliwe jest sprawne przesyłanie plików z urządzenia przenośnego na komputer. Elegancki design sprzętu sprawia, że będzie on dobrze wyglądał w każdym pomieszczeniu. Komputer pracuje cicho i nie przeszkadza podczas pracy.

Wystawione przez użytkowników opinie na temat komputera Lenovo są pozytywne. Konsumenci są zadowoleni z wydajności procesora i możliwości odtwarzania nawet bardzo wymagających gier i programów. Komputer ma pojemny dysk, co pozwala przechowywać wszystkie potrzebne pliki.

Mały komputer stacjonarny

Jeśli nie masz miejsca na tradycyjny, stacjonarny komputer, a potrzebujesz sprzętu o dużej mocy i wydajności, dobrym rozwiązaniem będzie model Lenovo ThinkCentre M630e. Jego wymiary wynoszą: 34,5 cm wysokości, 17,9 cm szerokości i 18,29 cm głębokości, a waga całego modelu to tylko 1,3 kg. Sprzęt sprawdzi się do pracy biurowej i codziennego korzystania z komputera. Wyposażono go w 2-rdzeniowy procesor Intel Core i3, który pozwala na szybką pracę całego systemu.

Pamięć RAM w komputerze Lenovo ma pojemność 4 GB, dzięki czemu sprzęt nadaje się do wykonywania obliczeń, tworzenia dokumentów i prowadzenia korespondencji mailowej. Dysk SSD ma pojemność 256 GB, wystarczającą do przechowywania wszystkich potrzebnych w pracy plików. Model Lenovo ma wbudowaną kartę Wi-Fi, która umożliwia bezprzewodowe łączenie się z siecią.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem komputera Lenovo, inni konsumenci są z niego zadowoleni. Sprzęt sprawdza się do pracy i korzystania z Internetu. Duża ilość dostępnej pamięci na dysku pozwala wygodnie i bezpiecznie przechowywać pliki i dokumenty.

Wśród godnych polecenia komputerów stacjonarnych znalazł się Dell Vostro 3670, czyli model gwarantujący wydajną pracę. Prezentowany sprzęt jest chętnie wybierany zarówno przez właścicieli firm, jak i zwykłych użytkowników. Urządzenie znajdzie zastosowanie w biurze i w domu. Produkt ma czarną obudowę, a jego konstrukcja jest prosta.

Komputer stacjonarny wyposażono w 6-rdzeniowy procesor Intel Core i5, który jest uznawany za wydajny. Model ma też technologię Intel Turbo Boost 2.0 zwiększającą efektywność jego działania. Karta graficzna Intel HD Graphics gwarantuje dobrej jakości grafikę. Pamięć RAM wynosi 8 GB, a wbudowany dysk SSD mieści pliki o pojemności do 256 GB. Na obudowie znajduje się wiele wejść, w tym m.in. USB 3.0 i 2.0, a także HDMI.

W zestawie znajduje się mysz optyczna, klawiatura, kabel zasilający i potrzebna dokumentacja. Użytkownikom podoba się to, że model ma wgrany system operacyjny, więc nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych z jego instalacją.

Dell Vostro 3670 to bardzo dobry komputer stacjonarny do 2500 zł. Dysk SSD ma pojemność równą 256 GB. Pamięć RAM wynosi 8 GB.

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć komputera MSI Pro 24X 7M-006EU, który jest modelem typu All-in-One. Oznacza to, że składa się on z monitora wyposażonego we wszystkie niezbędne części. Aby rozpocząć użytkowanie sprzętu potrzebujemy jedynie dobrej jakości klawiatury i myszki (akcesoria te nie znajdują się w komplecie). Urządzenie zajmuje mało miejsca, więc jest polecane np. do małych biur.

Komputer wyposażono w procesor Intel Core i3-7100, który zapewnia płynną pracę. W zestawie znajduje się dysk HDD mieszczący do 1 TB plików. Pamięć RAM jest równa 4 GB. Dokładne wymiary urządzenia to: 53,8 cm, x 16,9 cm x 39,9 cm, a jego waga wynosi niecałe 4 kg.

Użytkownicy zgodnie twierdzą, że jest to wydajny sprzęt przystosowany do codziennej pracy. Jakość grafiki, a także spora pamięć wewnętrzna zasługują na szczególne uznanie. Dużym atutem jest również to, że model ma zainstalowany system operacyjny.

Komputer stacjonarny MSI Pro 24X 7M-006EU ma procesor Intel Core i3-7100. Pojemność dysku HDD wynosi 1 TB.

Prezentujemy kompaktowy komputer stacjonarny HP 290 G1 SFF. Zajmuje on mało miejsca, a dodatkowo jest lekki, więc można ustawić go w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby przenieść. Urządzenie jest sprzedawane w zestawie z klawiaturą i myszą optyczną. Sprzęt ma zainstalowany system operacyjny Windows 10 Pro 64-bit.

Komputer stacjonarny ma procesor Intel Core i5. Pamięć RAM wynosi 8 GB z możliwością jej rozbudowania do 16 GB. Dysk wewnętrzny mieści do 1 TB plików. Model wyposażono łącznie w 8 portów USB. Karta graficzna to Intel HD Graphics. Komputer stacjonarny ma napęd optyczny, więc można odtwarzać na nim płyty CD i DVD.

Urządzenie wykonano z dobrej jakości materiałów. Obudowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, więc dobrze zabezpiecza znajdujące się w środku części. Zdaniem sporej grupy użytkowników sprzęt jest wydajny i łatwy w obsłudze. Zainstalowany system operacyjny jest przejrzysty, więc korzystanie z HP 290 G1 SFF nie sprawia problemów.

HP 290 G1 SFF to komputer stacjonarny z dyskiem HDD o pojemności 1 TB. Urządzenie ma procesor Intel Core i5.

Akcesoria do PC

Stolik pod komputer stacjonarny

Podczas korzystania z komputera stacjonarnego warto siedzieć przy dobrze dobranym biurku jakim z całą pewnością jest nim model Signal B 07. Umożliwia on ustawienie monitora na odpowiedniej wysokości w stosunku do oczu. Mebel jest przeznaczony do samodzielnego montażu. Kupujący twierdzą, że model jest bardzo wygodny w użytkowaniu i ma wiele półek.

Stolik pod komputer stacjonarny ma metalową konstrukcję, a jego blat jest zrobiony z płyty MDF w kolorze brązowym. Mebel jest bardzo wytrzymały i stabilny i wykazuje dużą odporność na zarysowania.. Wymiary jego są równe: szerokość – 74 cm, wysokość – 95 cm i głębokość – 55 cm, więc nie zajmuje dużo miejsca, dlatego pasuje do niewielkich pokojów.

Podstawka pod komputer stacjonarny

Wózek na kółkach z hamulcami bardzo się przydaje przy komputerze stacjonarnym, ponieważ umożliwia szybkie wysunięcie jednostki centralnej spod biurka. Model umożliwia uzyskanie dużego dostępu do panelu z portami i złączami. Niektórzy decydują się na trzymanie głośników na stojaku, ponieważ można łatwo zmienić ich pozycję w stosunku do telewizora czy ekranu. Wózek wykonano z metalu oraz tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest wytrzymały.

Podstawka pod komputer stacjonarny ma hamulce, dlatego można ją postawić w wybranym miejscu i nie obawiać się, że się przesunie. Istnieje możliwość ustawienia szerokości modelu, dlatego może być używany do różnych jednostek centralnych. Użytkownicy są zadowoleni, że stojak ma antypoślizgową powierzchnię, co zabezpiecza komputer przed spadnięciem.

Przewodnik zakupowy – Jaki komputer stacjonarny kupić?

Nie zawsze laptop jest odpowiednim urządzeniem do pracy. Czasami znacznie lepiej sprawdza się komputer stacjonarny, wyróżniający się większą wydajnością i lepszym systemem chłodzenia. Jeśli potrzebujesz takiego sprzętu, zachęcamy do przeczytania poniższej części artykułu, czyli poradnika zakupowego. Doradzamy w nim, co trzeba sprawdzić, wybierając komputer stacjonarny.

Rodzaje

Jest kilka rodzajów komputerów stacjonarnych. Do wyboru mamy nie tylko klasyczne desktopy, czyli skrzynki stojące pod biurkiem, do których podłącza się monitor i inne potrzebne urządzenia, ale i modele: All-in-one, barebone oraz nettopy. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe zalety i wady poszczególnych sprzętów, aby podjąć decyzję, jaki jest najlepszy komputer stacjonarny. Urządzenia All-in-one to dobry wybór dla osób mających niewielkie biurka. Sprzęty te wyglądają jak zwykłe monitory, ale wewnątrz nich znajdują się wszystkie niezbędne podzespoły, takie jak procesor, pamięć RAM, dysk twardy, karta graficzna itp. Brak oddzielnej jednostki centralnej sprawia, że mamy więcej wolnej przestrzeni na stanowisku pracy. Ze względu na konieczność zastosowania zminiaturyzowanych komponentów, modele All-in-one nie dają możliwości dużej rozbudowy. Niemniej jednak część z nich obsługuje się dotykowo, co pozytywnie wpływa na komfort pracy.

Komputery typu barebone są znacznie mniejsze niż zwykłe desktopy. Wykorzystuje się je m.in. do stworzenia centrum multimedialnego w domu. Mając tego typu sprzęt, możemy używać go jako odtwarzacza DVD. Nettopy przypominają swoim wyglądem małe skrzynki. Służą one przede wszystkim do pracy z mało wymagającymi programami biurowymi i przeglądania stron internetowych. Nettop wyróżnia się mobilnością, często mówi się o nim, że jest laptopem bez monitora. W razie potrzeby można go wziąć ze sobą, np. do pracy czy szkoły. Przygotowanie urządzenia typu nettop do pracy nie jest trudne, wystarczy podłączyć go do dowolnego ekranu.

Procesor – jaki komputer stacjonarny wybrać?

Aby mieć pewność, że komputer spełni wszystkie oczekiwania, trzeba przyjrzeć się jego podzespołom, a zwłaszcza procesorowi. Może on mieć dwa, cztery czy nawet osiem rdzeni, a jego taktowanie mieści się w przedziale od 1,6 do 3,5 GHz. Nie musimy inwestować w sprzęt z bardzo mocnym procesorem, jeśli ma służyć głównie do oglądania filmów. Jednak jest to konieczne, jeżeli ma to być komputer dla gracza czy grafika.

Pamięć RAM

Pamięć RAM to inaczej pamięć operacyjna, jest używana w czasie pracy urządzenia. Jej pojemność powinna wynosić minimum 2 GB, aby uniknąć narzekania choćby na zbyt wolne reagowanie sprzętu czy ciągłe zacinanie się programów. Jest kilka rodzajów pamięci RAM, ale najczęściej polecane są te DDR3 i DDR4, które współpracują z najnowszymi procesorami.

Płyta główna

Płyta główna to element, do którego podłącza się wszystkie podzespoły. To od niej w dużej mierze zależy, jak duży procesor i pamięć RAM znajdzie się w obudowie. Osoby, które w przyszłości planują rozbudowę komputera, powinny wybrać sprzęt wyposażony w płytę główną mogącą współpracować z nowoczesnymi podzespołami. Istotna jest też liczba slotów na pamięć RAM czy gniazd PCI umożliwiających podłączenie komponentów. Przeważnie stacjonarne komputery mają płytę główną ze zintegrowaną kartą sieciową, graficzną i dźwiękową, ale możemy do niej podłączyć dodatkowe karty, jeśli nie wszystkie dostępne gniazda PCI są zajęte.

Dysk twardy

Dysk twardy musi mieć odpowiednio dużą pojemność. Za minimum uważa się 250 GB, a im więcej, tym lepiej. Obecnie coraz bardziej popularne są sprzęty mogące pomieścić do 1 TB danych. Dysk twardy o dużej pojemności z pewnością docenią osoby chcące bezpiecznie przechowywać ważne dokumenty, zdjęcia, filmy czy nawet pliki muzyczne, bez konieczności przenoszenia ich na pendrive’a lub inne nośniki danych.

Aby znaleźć najlepszy komputer stacjonarny, musimy sprawdzić nie tylko pojemność dysku twardego, ale i typ. Zwykłe modele HDD, czyli talerzowe (określane też mianem magnetycznych), mają ruchome części mechaniczne. Z tego względu są one bardziej podatne na uszkodzenia w wyniku upadku na twardą powierzchnię lub narażenia na działanie silnych wstrząsów. Niemniej jednak sprzęty z dyskami HDD są tanie. Modele SSD są droższe, ale jednocześnie bardziej odporne na awarie, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo przechowywanych danych. Wynika to z nieco innej budowy. Dyski SSD nie mają ruchomych części, a do tego szybciej i ciszej pracują, ale ich pojemność jest mniejsza. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości, który model wybrać, dobrym rozwiązaniem może być zakup dysku hybrydowego, czyli SSHD. Na wolniej pracującej części można przechowywać multimedia, a na tej szybszej np. pliki systemowe.

System operacyjny

Podobnie jak laptopy, komputery stacjonarne także sprzedawane są z wgranym systemem operacyjnym i bez niego. Mimo że sprzęty bez oprogramowania są tańsze, to samodzielne dobieranie go i instalowanie nie dla wszystkich osób jest łatwe. Urządzenia z wgranym już systemem operacyjnym często mają kilka nie do końca potrzebnych programów producenta, ale większość z nich można szybko odinstalować. Obecnie większość komputerów ma oprogramowanie Windows 10, ale są też takie z systemem Mac OS, te drugie to sprzęty firmy Apple.

Napęd

Jeżeli często zdarza nam się używać płyt CD czy DVD w czasie pracy przy komputerze, potrzebujemy urządzenia z odpowiednim napędem. Nowoczesne sprzęty coraz rzadziej są w niego wyposażone, ale to nie oznacza, że w razie potrzeby nie będziemy mogli przeglądać plików zapisanych na nośnikach optycznych. Możemy dodatkowo dokupić zewnętrzny napęd, który z łatwością podłączymy nie tylko do komputera stacjonarnego, ale i laptopa.

Złącza

Złącza, jakie powinien mieć sprzęt, to głównie: porty USB, wyjścia HDMI, D-SUB, DVI oraz słuchawkowe. Potrzebne jest ponadto gniazdo Ethernet, gdyż nie wszystkie modele mogą łączyć się z Internetem bezprzewodowo. Czasami stacjonarny komputer ma też czytnik kart pamięci. Najważniejsze jest to, aby możliwe było podłączenie do niego wszystkich niezbędnych do pracy urządzeń, takich jak mysz, klawiatura czy głośniki.

Obudowa

Obudowa komputera ma wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne i w ten sposób zabezpieczać wewnętrzne komponenty. Równie ważną rolę odgrywają jej całkowite wymiary, ponieważ od tego zależy miejsce ustawienia urządzenia. Jeśli jest to możliwe, zmierzmy przestrzeń, gdzie zamierzamy ustawić zakupiony sprzęt, żeby nie okazało się, że się nie mieści. Ważne jest też, w momencie zakupu, określenie czy będziemy w przyszłości sprzęt modernizować. W takim wypadku radzimy kupić obszerna obudowę, aby zmieścić nowe komponenty przy rozbudowie za np. dwa lata. Prawdopodobnie problem ten nie pojawi się, gdy wybierzemy nettopa, ale niektóre desktopy są stosunkowo duże i ciężkie.

Komputery stacjonarne w dobrych cenach

Czynniki, które mają wpływ na cenę komputera stacjonarnego, to m.in.: jego rodzaj, procesor, typ i pojemność dysku twardego, system operacyjny oraz marka. Za model nadający się do pracy biurowej czy korzystania z Internetu zapłacimy nie więcej niż 2000 zł. Urządzenia dla graczy czy osób używających na co dzień wymagających programów są znacznie droższe. Ich ceny zwykle przekraczają kwotę 5000 zł.

FAQ

P1: Jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora?

Dzięki wydajnym procesorom współczesne komputery, mogą odtwarzać materiały w najwyższych rozdzielczościach. Warto skorzystać z opcji podłączania komputera do telewizora choćby po to, żeby móc odtwarzać filmy z różnego rodzaju serwisów czy zdjęcia z elektronicznych archiwów. Komputer do telewizora podłączymy np. za pomocą kabla HDMI. Bardzo popularne w ostatnim czasie staje się również łączenie urządzeń za pomocą technologii Bluetooth czy Wi-Fi. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy martwić się o długość przewodów ani o to, czy będą one bardzo przeszkadzać pozostałym domownikom, przechodzącym przez pokój w trakcie trwania seansu.

P2: Jak podłączyć komputer stacjonarny do Wi-Fi?

Warunkiem podłączenia komputera stacjonarnego do Wi-Fi jest odpowiednia karta, a także router z możliwością przesyłania danych. Gdy oba warunki zostają spełnione, musisz wgrać sterowniki dołączone do routera. Zwykle znajdują się one na płycie. Następnie przejdź do skonfigurowania sieci. Wprowadź hasło, które znajduje się zwykle w dolnej części routera lub na jego spodzie. Wybierz również ustawienia prywatności sieci oraz ustal, czy zezwolisz podłączanie do sieci urządzeń peryferyjnych komputera – coraz częściej na tej zasadzie działają drukarki i skanery – obsługują one wszystkie urządzenia, znajdujące się w zasięgu danej sieci Wi-Fi. Możesz nadać sieci nazwę, a także w razie potrzeby potem zmienić hasło.

P3: Ile prądu pobiera komputer stacjonarny?

Pobór prądu przez komputer stacjonarny może być różny w zależności od tego, jak wydajnej pracy wymagamy od naszego urządzenia. Przy uruchomionej dużej ilości różnego rodzaju programów, pobór mocy będzie znacznie większy niż wtedy, kiedy np. surfujemy w Internecie czy oglądamy filmy. Co prawda producent podaje orientacyjną wielkość poboru mocy, jednak nieco bardziej precyzyjnymi kalkulatorami są te zamieszczone na różnego rodzaju stronach internetowych, gdzie możemy dokładnie wyliczyć, ile prądu pobiera nasze urządzenie, biorąc pod uwagę intensywność eksploatacji oraz ilość godzin, którą spędzamy przed ekranem. Korzystając z kalkulatora, poznamy bardziej skonkretyzowane wielkości poboru mocy przez nasze urządzenie.

P4: Jak udostępnić Internet z telefonu na komputer stacjonarny?

Smartfona możemy używać jako routera Wi-Fi, jeśli komputer stacjonarny ma kartę służącą do łączenia się z siecią. Część smartfonów najnowszej generacji została wyposażona w specjalny przycisk znajdujący się w ustawieniach, który po włączeniu zmienia urządzenie w router. Aby oba sprzęty się połączyły, na komputerze wybierz z dostępnych urządzeń sieciowych nazwę telefonu, a następnie wpisz na komputerze kod, który pozwala na synchronizowanie urządzeń. Po chwili powinien pojawić się komunikat o połączeniu z Internetem. Uruchom przeglądarkę i sprawdź, jak szybko działa Internet – może on być nieco wolniejszy niż ten z tradycyjnego routera.

P5: Gdzie kupić komputer stacjonarny?

Zakupu komputera stacjonarnego możesz dokonać przez Internet lub w sklepie stacjonarnym. Niektórzy decydują się również na zakup używanego sprzętu, dokonując zakupów za pośrednictwem portali z lokalnymi ogłoszeniami. Każda z tych opcji jest dobra, jeśli zaspokaja preferencje i potrzeby. Jeśli np. obawiasz się o to, że komputer zostanie uszkodzony w trakcie dostawy, zdecyduj się na zakup sprzętu w sklepie stacjonarnym. Jeśli z kolei ceny w obu miejscach znacznie przekraczają aktualne możliwości finansowe, zdecyduj się na zakup używanego sprzętu. Czasem udaje się trafić na urządzenia naprawdę dobrej jakości.

Komputer stacjonarny czy laptop?

Zwolenników komputerów stacjonarnych jest prawie tyle samo, co miłośników laptopów. Obie grupy twierdzą, że to ich rozwiązanie jest najodpowiedniejsze. Z poprzedniej części naszego poradnika dowiedziałeś się, jaki komputer stacjonarny jest polecany. Teraz postaramy się wyjaśnić Ci stanowisko zwolenników komputerów stacjonarnych oraz osób, które uważają laptop za znacznie lepsze rozwiązanie.

Ceny laptopów i komputerów stacjonarnych

Niegdyś laptopy stanowiły taki ewenement na rynku, że ludzie byli gotowi zapłacić niemal każde pieniądze, byle tylko móc się cieszyć mobilnością sprzętu. Dziś nie jest to już takie oczywiste, bo od urządzeń w naszym otoczeniu wymagamy jeszcze więcej niż kiedyś. W tej chwili idealny laptop ma być lekki, pracować bardzo szybko i cieszyć oczy wspaniałą rozdzielczością. Za takie sprzęty kupujący są w stanie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Komputery stacjonarne znacznie straciły na popularności w ostatnich latach, na rzecz znacznie mniejszych urządzeń. Jednak zwolennicy gier, graficy i architekci nadal pozostają wierni sprzętom stacjonarnym i również są w stanie zapłacić za PC dobrej jakości nawet 10000 zł.

Mobilność

Wcześniej wspomniana mobilność sprzętu wskazuje na przewagę laptopów, jednak czy takiego urządzenia potrzebuje osoba, która raczej nie zabiera swojej pracy ze sobą, a np. projektuje domy tylko zza firmowego biurka? Dla takich ludzi komputer stacjonarny to bardzo dobre rozwiązanie.

Szybkość wykonywanych operacji

Obecnie, system zamontowany w smartfonie działa zapewne znacznie szybciej niż ten, w wysokiej klasy komputerze stacjonarnym sprzed kilkunastu lat. Technologia rozwija się w zastraszającym tempie, toteż zarówno zwolennicy laptopów, jak i komputerów stacjonarnych liczą się z tym, że z czasem wielkość urządzenia nie będzie do końca przesądzała o jego przydatności. Sprzęt sprzętowi nierówny, toteż trzeba rozglądać się za komputerem maksymalnie spełniającym nasze oczekiwania w zakresie zadań, które mamy zamiar na nim wykonywać.

Który sprzęt dla pracujących w domu?

Coraz popularniejszą formą zatrudnienia staje się telepraca. Osoby wykonujące wolne zawody, takie jak copywriterzy, graficy czy programiści, wolą korzystać z laptopów, ponieważ umożliwiają im one pracę w każdym miejscu, a to z kolei stanowi dużą oszczędność czasu – mogą pracować podczas długich podróży, itp. Ale wcześniej wspomniane osoby, które stosunkowo rzadko wychodzą ze swoją pracą poza dom, nie widzą nic nadzwyczajnego w laptopach, chyba, że mają one dostarczać rozrywki lub umożliwiać rozmowy z bliskimi osobami przez różnego rodzaju komunikatory, z różnych miejsc – nie tylko zza biurka.

Bardzo istotny jest również komfort pracy – laptop ma ekran o maksymalnej przekątnej 17”, a monitory komputerów stacjonarnych mogą być znacznie większe. To zapewnia komfort pracy zwłaszcza tym, którzy spędzają przed ekranem nawet kilka godzin dziennie.

W zależności od tego, jak mocnej karty graficznej potrzebujesz, jak często podróżujesz oraz ogólnie od tego, jaki styl życia prowadzisz, wybierz taki sprzęt, który będzie spełniał maksimum oczekiwań. Nie kieruj się przy zakupie modą, bo ona szybko się dezaktualizuje. Postaraj się raczej, by było to maksymalnie funkcjonalne rozwiązanie, na miarę Twoich możliwości – również lokalowych. Wiele osób jako ostateczny argument w dyskusjach na temat laptopów i komputerów stacjonarnych, podaje ich gabaryt.

Jak zbudowany jest komputer biurowy?

Komputery stacjonarne to urządzenia, które szturmem zawojowały zarówno instytucje publiczne, jak i prywatne domy. Będąc już absolutnie wszędzie – w biurach, bankach i domach, i służąc absolutnie do wszystkiego – zakupów, komunikacji, operacji finansowych czy gier, są praktycznie niezbędne. Myśląc jednak o komputerze większość z nas myśli o ustawionym na biurku monitorze, klawiaturze czy myszy i nie skupia się na niepozornej, ciemnej skrzyneczce stojącej obok, jednak będącej najważniejszym elementem tej układanki.

Oczywiście, bez myszy czy klawiatury wprowadzanie danych do komputera byłoby bardzo trudne, nawet niemożliwe, a brak monitora uniemożliwi wgląd w pracę komputera, wyświetlanie komunikatów czy wprowadzanych przez nas danych. Jednak to jednostka centralna, czyli ta niepozorna skrzynka koordynuje te urządzenia, przetwarza dane i odpowiada za wszystko. Co zatem kryje się w tej plątaninie kabli i zielonych płytek przypominających labirynty?

Procesor

Procesor zbiera dane z innych jednostek, interpretuje i przetwarza w rozkazy dla pozostałych elementów oraz koordynuje wszystkie podzespoły. Ze względu na częstotliwość pracy, zużycie energii oraz napięcie pracy kluczowe jest, aby elementy budujące procesor były jak najmniejsze. Obecnie procesory dostępne są w tak małych rozmiarach, że powszechnie nazywa się je mikroprocesorami oraz posiadają więcej niż jeden rdzeń, co pozwala im wykonywać więcej prostych operacji na raz – po jednej na każdy rdzeń – lub jedną, bardziej skomplikowaną wspólnie. To ilość rdzeni ma kluczowe znaczenie dla wydajności procesora, jednak to nie jedyny czynnik. Istotne są też na przykład pamięć podręczna czy ogólna architektura procesora.

Pamięć RAM

Pamięć RAM to tymczasowy nośnik danych, w którym znajdują się wszystkie obecnie przetwarzanie przez procesor programy czy dane. Skrót RAM pochodzi z języka angielskiego (Random Access Memory – pamięć o losowym dostępie) i oznacza pamięć, która losowo i sprawnie pozwala na dostęp do każdej pozycji, przechowuje aktualnie uruchomione programy i dane przetwarzane przez procesor. Dwa podstawowe parametry tej pamięci to czas dostępu i pojemność.

Płyta główna

Płyta główna to urządzenie, na którym montuje się pozostałe podzespoły komputera. Zamontowany jest tutaj procesor, pamięć operacyjna czy gniazda do podłączenia dodatkowych płyt czy urządzeń (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych) oraz zegar czasu rzeczywistego. Zewnętrze urządzenia przypina się za pomocy portów. Obecnie największą popularnością cieszą się porty USB, jednak do tej pory czasem możemy spotkać na przykład drukarkowy port LPT.

Karta dźwiękowa

Karta dźwiękowa odpowiada za rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku. Teoretycznie nie jest podstawowym wyposażeniem i dopiero od kilku lat proste karty są wbudowywane w jednostkę centralną lub – od niedawna, w związku z rozwojem laptopów i minimalizacją procesorów, płyt i pozostałych elementów – bezpośrednio w płytę główną. Jeśli jednak potrzebna jest naprawdę dobra jakość dźwięku – bez względu na to czy odtwarzanego, czy rejestrowanego – warto zainwestować w odrębną kartę dźwiękową do profesjonalnych zastosowań. Na rynku dostępne są również zewnętrzne karty dźwiękowe z możliwością podłączenia do komputera przez port USB.

Karta graficzna

Karta graficzna, jak sama nazwa wskazuje jest odpowiedzialna za wyświetlanie grafik i ich konwersację. W laptopach, ze względu na typową dla urządzeń przenośnych minimalizację rozmiarów sprzętu karta graficzna jest zintegrowana z płytą główną. Największą wadą tego rozwiązania jest – w przypadku konieczności wymiany karty graficznej – wymiana całej płyty głównej. Warto również wspomnieć, że karty zintegrowane z płytą główną charakteryzują się słabszymi wynikami niż te niezintegrowane.

Dysk twardy

Jest to urządzenie pamięci masowej, którego zadaniem jest przechowywanie danych. Do niedawna typowymi dyskami twardymi były tzw. dyski HDD (talerzowe), jednak obecnie coraz większą popularnością cieszą się dyski SDD (solid-state, tj. zbudowane w oparciu o fizykę ciała stałego). Sama nazwa „dysk twardy” pochodzi z czasów, kiedy na rynku dostępne były jeszcze tzw. dyski miękkie, czyli dyskietki zbudowane z miękkiego, odginającego się dysku w plastikowej obudowie. Dyski twarde różnią się między sobą parametrami, takimi jak czas zapisu i odczytu danych czy pojemność. W komputerach stacjonarnych można – na ile pozwala rozmiar jednostki centralnej oraz ilość odpowiednich wtyczek – zainstalować więcej niż jeden dysk lub – jeśli dysk charakteryzuje się dużą pojemnością – z fizycznie jednego dysku wydzielić kilka dysków w zależności od ich funkcji.

Samodzielne kompletowanie komputera stacjonarnego

Pomimo rosnącej popularności oraz dostępności przenośnych komputerów, wiele osób ciągle decyduje się na zakup komputera stacjonarnego. Jest to uzasadnione, ponieważ komputery stacjonarne, pomimo tego, że są mniej mobilne, mają szereg zalet, których nie mają laptopy, m. in. pozwalają na zaaranżowanie bardziej funkcjonalnego stanowiska pracy, charakteryzują się lepszymi parametrami czy większą możliwością wymiany podzespołów. Decydującym się na komputer stacjonarny najtrudniej jednak wybrać, czy kupić gotowy zestaw, czy skompletować go samodzielnie.

Komputer stacjonarny to zespół elementów, w podstawowym układzie składający się z monitora, myszy, klawiatury i jednostki centralnej, która, chociaż wizualnie jest najbardziej niepozorna, jest sercem i mózgiem i wszystkimi najważniejszymi narządami tego układu w jednym. Pomimo braku mobilności czy zajmowania znacznie więcej miejsca niż przenośny komputer, to nadal popularne rozwiązanie wybierane równie chętnie, co laptop, między innymi ze względu na mniejszą podatność na uszkodzenia, zastosowanie większych, bardziej komfortowych ekranów czy, w miarę potrzeb, znacznie większą możliwość wymiany lub rozbudowy podzespołów. W niepozornym, metalowym lub plastikowym pudle ukryte są elementy, takie jak procesor, płyta główna, pamięć operacyjna, karta graficzna i dźwiękowa, dysk twardy i inne. Wymienione wyżej to te najważniejsze, bez których urządzenie nie ma prawa działać. Procesor to przecież najważniejszy układ scalony komputera odpowiedzialny za koordynowanie pracy pozostałych podzespołów i wydajność całego układu. Pamięć RAM pozwala na przechowywanie bieżących operacji komputera, dysk twardy na zapisywanie i przechowywanie wyników naszej pracy na dłużej, a karty, graficzna i dźwiękowa, za rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie grafiki i dźwięku.

Gotowe zestawy

Wszystkich wymienionych wyżej podzespołów na rynku jest mnogość. Różnią się ceną, parametrami, producentami, dlatego nierzadko, zamiast samodzielnie podejmować decyzję dotyczącą każdego podzespołu można kupić gotowy zestaw komputerowy, ze skompletowaną już zawartością jednostki centralnej. Wystarczy przeczytać ranking komputerów stacjonarnych, których znajdziemy wiele w Internecie i wybrać zestaw, który nam najbardziej odpowiada. Jednak taki komputer to odpowiednik zupki w proszku albo gotowego obiadu – nie trzeba przynosić wszystkich produktów do domu, obierać ziemniaków i stać nad garami, wystarczy wykręcić odpowiednią ilość sekund na wyświetlaczu mikrofali.

Jednak wartość odżywcza czy smakowa tego posiłku odbiega od niedzielnego schabowego u babci. To rozwiązania dla osób, które potrzebują komputera do codziennego użytku czy zwykłych prac biurowych, a niekoniecznie do profesjonalnych zastosowań czy rozgrywek. Również dla osób, które nie czują się na tyle biegłe w informatycznych i technologicznych zagwozdkach, aby skompletować całość samodzielnie. Największą zaletą gotowego rozwiązania jest brak konieczności wyboru wszystkich podzespołów, oddzielnego zamawiania, samodzielnego montażu. Gotowy zestaw komputerowy można natychmiast podłączyć do kontaktu bez konieczności montażu dodatkowych części, wkręcania kart, zastanawiania się, który przewód pasuje do którego elementu. Gotowe rozwiązanie gwarantuje też kompatybilność zamontowanych w środku podzespołów i wgrany już system operacyjny oraz gwarancję obejmującą całość. Na wypadek reklamacji jakichś usterek wystarczy pamiętać o jednym paragonie.

Niestety, gotowe zestawy cenowo okazują się być droższe niż samodzielnie składany komputer, a możliwość ich konfiguracji czy rozbudowy jest mniejsza. Nie jest jednak absolutnie niemożliwa, niemniej decydując się na rozbudowę o dodatkowy dysk czy lepszą kartę graficzną warto się upewnić, że jest możliwość ich zamontowania w środku. Gotowe zestawy to rozwiązanie raczej masowe, dla standardowych użytkowników wykorzystujących komputer stacjonarny przede wszystkim w ramach domowych czy szkolnych potrzeb, więc trudno o profesjonalne zestawy komputerowe o wybitnych parametrach odpowiednie dla na przykład grafików czy graczy.

Samodzielne kompletowanie zestawu

To rozwiązanie polecane osobom, które przede wszystkim potrzebują komputera do konkretnych, profesjonalnych zastosowań i są w stanie określić parametry poszczególnych elementów zestawu, mają nieco wiedzy o podzespołach i ich kompatybilności a także spory zapas cierpliwości niezbędny do złożenia wszystkich płytek i pudełek w działający zestaw komputerowy. Nawiązując do gastronomicznej metafory, to bardziej zbilansowany posiłek dopasowany do naszych gustów i zapotrzebowania kalorycznego, który trzeba sobie samodzielnie przygotować w oparciu o wybraną dietę. Jest zdecydowanie bardziej wartościowe, mniej kosztowne (ponieważ nabywamy same nieprzetworzone składniki) jednak wymagające od nas znacznie większego zaangażowania.

Samodzielne skompletowanie zestawu pozwala przede wszystkim na optymalne dostosowanie komputera do jego przeznaczenia, konfigurację uwzględniającą nasze indywidualne potrzeby i samodzielny wybór elementów, co w ogólności przekłada się na jego cenę. Składane zestawy komputerowe okazują się być tańsze, ponieważ nie ma w nich zbędnych elementów, za które trzeba zapłacić – co ma miejsce w przypadku gotowych zestawów – oraz ponieważ na paragonie znika sam koszt kompletowania jednostki centralnej, skoro bierzemy go na siebie. Wady takiego rozwiązania to przede wszystkim brak systemu operacyjnego, który trzeba – jak wszystkie podzespoły – nabyć oddzielnie, a jego koszty mogą być wysokie. Ponadto, wybór elementów, ich zamówienie oraz finalnie skompletowanie całego zespołu to czasochłonny proces, dodatkowo obarczony ryzykiem pomyłki. Może się okazać, że poszczególne elementy nie będą możliwe do zamontowania ze względu na brak odpowiednich wejść lub będą niekompatybilne.