Smartfon w kieszeni i komputer stacjonarny na biurku jednocześnie nikogo już nie dziwią. Chociaż wydawało się, że urządzenia mobilne zawładną rynkiem odsyłając popularne pecety do lamusa, tak się nie stało. Komputery stacjonarne mają bowiem wiele atutów, których nie sposób znaleźć w tabletach lub telefonach. Oto 8 powodów, dla których nie warto z nich rezygnować.
8 powodów dla których warto kupić komputer stacjonarny
Spis Treści Zwiń Rozwiń
1. Wygoda i ergonomia korzystania, czyli jak ważna jest wielkość ekranu
Chociaż producenci smartfonów stale powiększają ekrany swoich urządzeń (można już kupić telefon z wyświetlaczem o przekątnej 8 cali), wciąż ogranicza ich mobilność urządzenia (większe są cięższe i mniej wygodne w noszeniu). Dlatego komfort korzystania z telefonu jest wciąż mniejszy niż w przypadku najmniejszego ekranu w laptopie (14 cali), nie mówiąc już o monitorach do komputerów stacjonarnych (nawet 35 cali). Oglądanie filmów czy granie w gry jest o wiele bardziej komfortowe, gdy widać wszystkie szczegóły, dialogi i funkcje.
Większy ekran ma jeszcze jedną zaletę – pomaga zachować ergonomiczną pozycję przy korzystaniu z urządzenia. W przypadku komputerów stacjonarnych nie musimy pochylać głowy i przybliżać urządzenia o twarzy, bo na dużym ekranie wszystko jest wyraźnie widoczne. To odczuwalna ulga dla oczu i odcinka szyjnego kręgosłupa, a także możliwość przyjęcia wygodnej pozycji przy dłuższej pracy.
2. Łatwiejsze przeglądanie Internetu
Strony www były pierwotnie tworzone pod kątem komputerów. Co prawda wiele z nich zostało zamienionych na tzw. strony responsywne (dopasowujące się do rodzaju urządzenia, które jest wykorzystywane do przeglądania), ale nie wszystkie. Tylko korzystając z komputera mamy pewność, że witryna będzie właściwie wyświetlana, przyciski na niej będą działać, a treść zostanie pokazana w całości.
Niekiedy zdarza się, że wersje mobilne są „okrojone” z wiadomości (by szybciej się załadować) lub ucinają część strony, uniemożliwiając normalne korzystanie.
3. Różne wersje i funkcje oprogramowania
Urządzenia mobilne mają swój system operacyjny, który wymaga dedykowanych aplikacji. Nie każda firma chce inwestować w ich tworzenie i utrzymywanie, ze względu na mnogość wersji Androida i rodzajów smartfonów. Apka stabilnie działająca na telefonie jednego producenta może nie działać po zainstalowaniu na innym. Nigdy więc nie wiadomo, czy będzie można z niej korzystać.
Nawet w przypadku prawidłowo działających widżetów trzeba się liczyć z dwoma rodzajami ograniczeń.
Z jednej strony jest to skrócone menu – wiele aplikacji ma tylko podstawowe narzędzia i funkcje, z których najczęściej korzysta się będąc w ruchu. Uzyskanie dostępu do innych wymaga zalogowania się na komputerze.
Z drugiej strony ograniczenia techniczne urządzeń mobilnych sprawiają, że nie każdy smartfon czy tablet jest w stanie obsłużyć wybraną aplikację. Spowodowane jest to m.in. mniejszymi możliwościami (słabsze procesory, mniej pamięci) lub niekompatybilnością z systemem i innymi programami.
4. Gra grze nierówna
Różnicę między urządzeniami mobilnymi i komputerami stacjonarnymi widać bardzo dobrze na przykładzie gier. Najlepsze produkcje, oferujące rozbudowany, szczegółowy świat i skomplikowaną, wielowątkową fabułę to produkcje na peceta. Karty graficzne w komputerach stacjonarnych radzą sobie z obsłużeniem najwyższych ustawień grafiki, lepiej odwzorowują wirtualną przestrzeń i pozwalają korzystać z dodatkowych gadżetów, takich jak np. gogle VR.
Specyfikacja techniczna nawet tych najlepszych smartfonów nie pozwala na uruchomienie tak wymagających aplikacji. Gry pisane na telefon są więc mniej rozbudowane (i fabularnie, i graficznie) stając się bardziej zabawą dla zabicia czasu niż przygodą w innym świecie. Kto chce zagrać w wiodące tytuły, musi mieć komputer stacjonarny (lub konsolę).
5. Wydajność i wielozadaniowość
Sposób korzystania (mobilny / stacjonarny) determinuje nie tylko budowę, ale również możliwości techniczne urządzania. Miniaturyzacja, mająca na celu zmieszczenie wszystkich podzespołów w obudowie smartfona, wpływa na ograniczenie ich wydajności i wielozadaniowości. Nierzadko telefon nie jest w stanie wykonywać kilku operacji na raz lub wpływa to na jakość i szybkość jego pracy.
Komputery stacjonarne nie muszą iść na kompromisy. Obudowa mieści komponenty normalnej wielkości, pozwala również na zastosowanie mocniejszych i bardziej zaawansowanych technicznie podzespołów (np. procesorów, dysków, kart graficznych, systemów chłodzenia). Dzięki temu komputer jest w stanie wykonywać wiele operacji jednocześnie, a procesy w tle nie wpływają na kulturę jego pracy. Można również przechowywać lokalnie znacznie więcej danych, dzięki dużej pojemności twardych dysków.
6. Komfortowe korzystanie dzięki urządzeniom peryferyjnym
Są rzeczy, których korzystając ze smartfona zrobić się nie da. Mowa m.in. o wszystkich precyzyjnych zadaniach, takich jak np. tworzenie grafiki, poszukiwanie informacji na wielu stronach jednocześnie czy granie w najnowsze gry. Trudność może sprawiać również pisanie i edytowanie tekstów, a czasami nawet kliknięcie w wybrany przycisk! Brak klawiatury i myszki jest mocno odczuwalny również w trakcie codziennego użytkowania.
Problem ten próbują rozwiązać producenci, oferując do swoich telefonów i tabletów rysiki oraz tworząc składane, przenośne klawiatury. Jednak mimo zastosowania tych udogodnień trudno mówić o komforcie pracy na małym ekranie. Do wykonywania precyzyjnych czynności komputer stacjonarny z podłączoną myszką, klawiaturą i monitorem LCD sprawdza się o niebo lepiej.
7. Modernizacja i wymiana części
Awarie i chęć „podkręcenia” urządzenia sprawiają, że od czasu do czasu trzeba sięgnąć do jego wnętrza. Również i tu mamy znaczące różnice.
W przypadku komputerów stacjonarnych jest to prosta czynność, która nie sprawi problemu nawet laikom. Wystarczy śrubokręt, trochę cierpliwości i film instruktażowy na YouTube. Części są ogólnodostępne (można je kupić np. na Allegro), a internetowe specyfikacje i konfiguratory ułatwiają dobranie kompatybilnych elementów. Pozwala to nie tylko szybko uporać się z awariami, ale również systematycznie modernizować komputer, zwiększając jego osiągi. Dołożenie pamięci czy podpięcie drugiego dysku to kwestia dosłownie kilku minut!
Smartfony częściej niż komputery ulegają poważniejszym uszkodzeniom technicznym ze względu na swój mobilny charakter. Towarzyszą nam wszędzie; łatwo je upuścić lub zachlapać wodą powodując rozległą awarię. Naprawa telefonu przez osoby nie będące specjalistami jest właściwie niemożliwa. Wymaga wiedzy i precyzji, tym bardziej że wiele elementów jest łączonych ze sobą na stałe (np. klejonych) i łatwo je uszkodzić przy montażu i demontażu. Większość awarii wymaga więc pozostawienia aparatu w serwisie.
Również modernizacja urządzeń mobilnych jest możliwa tylko w ograniczonym zakresie. Najczęściej kończy się wraz z wymianą karty pamięci na większą, bo zaawansowane podzespoły (takie jak np. chip czy pamięć RAM) są trudne do demontażu w warunkach domowych.
8. Trwałość i czas użytkowania
Długość życia urządzenia mobilnego to zazwyczaj nie więcej niż ok. 2 lata (lub mniej – w przypadku awarii / uszkodzeń mechanicznych). Przez ten czas system przestaje pracować wydajnie, a korzystanie z telefonu staje się uciążliwe. Wynika to m.in. z coraz bardziej zasobożernych aplikacji i niewystarczających parametrów technicznych. Telefon zaczyna wolno działać, zawiesza się i resetuje, co uniemożliwia normalne korzystanie z jego funkcji.
Czas użytkowania komputerów stacjonarnych jest znacznie dłuższy. Dzięki łatwej modernizacji podzespołów i wymianie ich na bardziej wydajne sprzęt starzeje się wolniej i nie traci swojej wydajności. Inwestycja w urządzenie średniej klasy wystarcza by cieszyć się grami przez kolejne 3-4 lata. Komputery używane do prac biurowych i przeglądania Internetu pracują nawet o kilka lat dłużej.
Komputer stacjonarny ma wiele zalet, które sprawiają, że w erze smartfonów i tabletów jest nadal niezastąpiony. Łatwość rozbudowy i naprawy, kompatybilność ze stronami internetowymi i pełnymi wersjami aplikacji, a także wydajność i wyśrubowane parametry techniczne to najważniejsze z nich. Kupienie go jest inwestycją na kilka lat, która szybko zwróci się w niezapomnianej rozgrywce, doskonałej jakości filmach czy możliwości wejścia w świat rzeczywistości wirtualnej.
Artykuł partnera
Oceń artykuł [Głosów: 1 Średnia: 5 ]
Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów! Akceptuję politykę prywatności