Dodano: w kategorii: - autor: Cebit.pl
Dla wielu osób zakup nowego komputera stacjonarnego to po prostu zamówienie gotowego zestawu bezpośrednio ze sklepu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć taki sprzęt samodzielnie, a więc oddzielnie kupując wszystkie podzespoły. To świetny sposób na to, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Co więcej, decydując się na takie rozwiązanie, możesz precyzyjnie dopasować konfigurację urządzenia do swoich potrzeb. Pojawia się jednak pytanie, jak dobrać części do komputera? W dalszej części prezentujemy garść przydatnych porad, które pomogą Ci podjąć słuszną decyzję. Zapraszamy do lektury!
Komputer nowy, używany, a może składanie z podzespołów?
Jeśli potrzebujesz wydajnego, nowoczesnego komputera, zakup gotowego już urządzenia będzie się wiązał z dużym wydatkiem. Złożenie go samodzielnie jest lepszym rozwiązaniem, ale nie zawsze musisz rozglądać się za częściami fabrycznie nowymi. W wielu przypadkach dużo lepszym wyborem są tanie, używane podzespoły komputerowe. Mogą posłużyć jeszcze wiele lat, jeśli tylko kupujesz je od sprawdzonych sprzedawców.
W tym przypadku w szczególności polecamy części pochodzące z demontażu sprzętu poleasingowego. Znajdziesz je i kupisz tanio u nas, w sklepie internetowym Cebit! Są pewne, gdyż wymontowane z komputerów, które przeważnie użytkowane były w warunkach biurowych.
Chcesz sam złożyć sprzęt, korzystając z nowych lub używanych podzespołów? Zwróć szczególną uwagę na takie części jak:
procesor CPU,
karta graficzna, dysk oraz pamięć RAM,
zasilacz komputerowy.
Jaki procesor wybrać?
Jest to jeden z kluczowych elementów, który ma ogromny wpływ na wydajność komputera stacjonarnego. Zanim dokonasz wyboru, dokładnie zastanów się, czego oczekujesz od takiego sprzętu. Jeśli potrzebujesz go tylko do pracy biurowej czy przeglądania internetu, z powodzeniem możesz postawić na tanie procesory. Doskonałym wyborem są między innymi używane jednostki Intel Core i3 lub i5 z nieco starszych generacji (np. 3 lub 4). Są niedrogie, a wręcz idealnie nadają się do sprzętu o takim przeznaczeniu.
Jeśli komputer stacjonarny jest Ci potrzebny do grania lub np. tworzenia grafiki, postaw na wydajniejszy procesor. Najlepszym wyborem będą jednostki Intel Core i7, ewentualnie i5, ale koniecznie z nowszych generacji.
Dysk, pamięć, karta graficzna
To kolejne podzespoły komputerowe, które dopasowujesz pod kątem indywidualnych potrzeb. Przykładowe propozycje, zależne od tego, do czego chcesz używać sprzętu, prezentuje poniższa tabela:
Przeznaczenie/rodzaj podzespołu Biurowe Gamingowe Dla grafika komputerowego Pamięć RAM optymalnie od 4 GB do 8 GB minimum 12-16 GB znacznie powyższej 16 GB (koniecznie moduły z obsługą błędów ECC) Nośnik danych szybki dysk SSD, najlepiej minimum 256 GB dysk SSD na system operacyjny + pojemny nośnik HDD na gry (przy większym budżecie warto zainwestować w same urządzenia SSD) najlepiej dyski współpracujące z interfejsem SAS, muszą mieć bardzo dużą pojemność Karta graficzna w większości przypadków wystarczą układy graficzne zintegrowane z procesorem CPU mocne karty, najlepiej marki nVidia lub AMD (można wybierać spośród używanych, np. poleasingowychpodzespołów – nowe są niestety bardzo drogie) profesjonalne karty graficzne z certyfikatem ISV, najlepiej modele z serii Quadro od nVidia (popularnym wyborem są także podzespoły FirePro od AMD)
Zasilacz do komputera
Wiele uwagi powinieneś poświęcić zasilaczowi, który tylko pozornie jest mało znaczącym elementem. W tym przypadku polecamy nowe urządzenie i to koniecznie od dobrego producenta. Tani, niskiej klasy i niepewny może doprowadzić nawet do uszkodzenia komputera stacjonarnego! Oczywiście pamiętaj o tym, aby moc zasilacza dobrać do wydajności wykorzystanych podzespołów, w tym ich zapotrzebowania na energię.
Wybierz sprzęt dla siebie!
Złożenie dobrego sprzętu wymaga nie tylko czasu, ale i niestety pewnej wiedzy informatycznej. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, masz jeszcze jedną alternatywę – poleasingowy komputer stacjonarny. Maszyny te są niedrogie i do tego dostajesz na nie gwarancję. Najlepiej skorzystaj z oferty przygotowanej przez nasz sklep internetowy Cebit. Proponujemy sprawdzony sprzęt w wielu różnych konfiguracjach. Mamy urządzenia typowo biurowe, dla graczy, a nawet nowoczesne stacje robocze. Oprócz tego sprzedajemy tanie, używane podzespoły komputerowe.
Must have dla posiadaczy laptopów
Niezbędnym dodatkiem dla posiadaczy laptopów będą torby do przenoszenia sprzętu. Ułatwi to nie tylko przechowywanie komputera w domu, lecz także podróżowanie z nim do szkoły lub pracy. Rozmiar toreb jest zwykle uniwersalny, a boki i krawędzie są usztywniane dla zapewnienia lepszego bezpieczeństwa sprzętu. Dodatkowe przegrody wewnątrz i na zewnątrz torby pozwalają na przenoszenie w niej dokumentów czy akcesoriów do komputera. Coraz częściej laptop może być też przenoszony w specjalnym pokrowcu. Zwykle ma on mniejsze rozmiary od wzmacnianej torby, a przez to mieści się do plecaka lub torebki.
Korzystanie z komputera przenośnego ułatwią także myszki. Laptopy posiadają wprawdzie wbudowane panele do sterowania kursorem, jednak dla wielu są one niewystarczające do współpracy z urządzeniami. Myszki do laptopów można wybierać według własnych potrzeb, dopasowując je do rozmiarów dłoni lub kierując się ich designem. Sprzęt może być podłączony do komputera za pomocą przewodu z końcówką USB lub nanoodbiornika. W drugim z przypadków mysz działa bezprzewodowo, jednak wymaga regularnej wymiany baterii. Podczas zakupu gadżetu dobrze pomyśleć o podkładce - dla osób spędzających dużo czasu przed ekranem polecane są zwłaszcza modele z żelowym podparciem nadgarstka.
Jakie jeszcze akcesoria dobrze mieć pod ręką?
Posiadacze laptopów mogą także zdecydować się na zakup podkładki chłodzącej. Komputery przenośne są lekkie, dlatego często zmieniają miejsce ustawienia. Podkładka jest równie mobilna, co laptop, a dzięki wbudowanym wiatrakom chłodzi komponenty komputera i chroni je przed przegrzaniem. Zwykle jest zasilana kablem podłączonym do gniazda USB laptopa. Może mieć różne rozmiary - w sprzedaży znajdują się niewielkie podkładki, które z powodzeniem zabrać można w podróż lub większe modele, przeznaczone do stosowania stacjonarnego.
Niekiedy dobrze jest zaopatrzyć się w zestaw słuchawkowy z kamerą. Kupując laptop do 2000 zł, należy liczyć się z tym, że dobry procesor i pamięć RAM równoważone są brakiem wbudowanej kamery oraz słabą jakością dźwięku. Mikrofon i słuchawki przydadzą się tym osobom, które z komputera korzystają do komunikacji z rodziną, współpracownikami lub rówieśnikami. Dobrze je kupić również w sytuacji, gdy laptop używany jest do grania w gry online.
Akcesoria do laptopa, które mogą się przydać
Wymienione gadżety nie są jedynymi, jakie znaleźć można w sklepach z elektroniką. Posiadaczom laptopów proponowane są również takie akcesoria, jak HUB USB. Te podłączane do komputera urządzenia zwiększają liczbę portów USB, z których można korzystać podczas używania laptopa. Poleca się je kupić zwłaszcza, gdy urządzenie nie ma dużo wbudowanych wejść USB, a są one potrzebne do podłączenia myszy, pamięci zewnętrznej czy... zewnętrznego napędu CD/DVD. Coraz częstszym standardem jest brak wejścia na płyty w laptopach. Osoby korzystające z tych nośników pamięci muszą więc zaopatrzyć się w zewnętrzny napęd CD/DVD, jeśli w ich komputerze go brakuje.
Posiadacze laptopów powinni liczyć się z tym, że do wygodnego korzystania ze sprzętu potrzebne im będą dodatkowe akcesoria. Te dostępne są w niemal każdym sklepie z urządzeniami RTV. Można je zamawiać również przez Internet, pamiętając o dopasowaniu wymagań sprzętowych do posiadanego laptopa.
18.05.2020 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 4 minuty Zwiększ rozmiar tekstu
Komputery stały się nieodłącznymi towarzyszami naszego życia, zarówno w pracy, jak i w domu. Nawet najsilniejsze komputery PC nie zdadzą się jednak na wiele bez dodatkowych peryferiów. Ich wybór jest naprawdę bardzo szeroki, przez co mniej zaawansowani użytkownicy mogą poczuć się przytłoczeni dostępnym wyborem
Właśnie z myślą o takich osobach przygotowaliśmy poradnik, w którym przyglądamy się temu, co można podłączyć do komputera.
Klawiatura i myszka
Kontroler do gier
Monitor
Głośniki i słuchawki
Drukarka i urządzenie wielofunkcyjne
Zewnętrzny dysk twardy i pendrive
Kamera i mikrofon
Klawiatura i myszka
Zdecydowanie najbardziej znanymi i jednocześnie absolutnie niezbędnymi do obsługi komputera peryferiami są myszki i klawiatury. W obydwu przypadkach sięgnąć można po modele przewodowe oraz bezprzewodowe – wedle własnych preferencji.
Myszki komputerowe >
Poza tym zarówno myszki jak i klawiatury wybierać należy pod kątem ich przeznaczenia. Jeśli komputera używamy w głównej mierze do pracy, to najważniejsza będzie ergonomia klawiatury. Szczególne znaczenie ma tutaj cicha praca oraz wygodne rozmieszczenie klawiszy o płaskim profilu, co pozwala na komfortowe pisanie.
Klawiatury PC >
Graczom dedykowane są propozycje o agresywniejszej stylistyce i bogatszej liczbie funkcji pomagających w rozgrywce. Z powodzeniem można znaleźć także coś pośredniego, myszkę i klawiaturę uniwersalną, która da radę i w pracy i podczas zabawy.
Zestawy klawiatury i mysz >
Kontroler do gier
Jeśli natomiast dla niektórych zaawansowanych graczy myszka i klawiatura to za mało, z pomocą przychodzą kontrolery do gier. Wyróżniamy trzy główne rodzaje kontrolerów – gamepady, joysticki oraz kierownice.
Pady do PC >
W znacznym stopniu ułatwiają sterowanie i tym samym zapewniają lepsze wyniki w grach, zwłaszcza sportowych, symulatorach czy wyścigach/rajdach.
Kierownice do gier >
Większość kontrolerów gier wykorzystuje interfejs USB, aczkolwiek znaleźć można też modele bezprzewodowe, głównie w przypadku gamepadów. Do komputera podłącza się wtedy jedynie niewielki adapter, a z kontrolerem można wygodnie usadowić się w fotelu i nie ograniczać się plączącym się kablem.
Joysticki do PC >
Monitor do komputera
Trudno wyobrazić sobie korzystanie z komputera bez monitora. Decyzja o tym jaki monitor wybrać, uzależniona jest głównie od tego, do czego będziemy głównie go używać. Jedni potrzebować będą go do pracy, a inni do umilania sobie wolnego czasu.
Monitory dla graczy >
W zależności od potrzeb zdecydować można się więc na model uniwersalny, profesjonalny lub dla graczy. Różnią się one wieloma parametrami, z których najważniejsze to rozdzielczość, rodzaj matrycy oraz przekątna.
Monitory dla grafika >
Dla większości użytkowników idealnym rozwiązaniem będzie rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli). Warto też zwracać uwagę na dodatkowe cechy, chociażby możliwość montażu na ścianie, czy regulacja pozycji ekranu.
Monitory Full HD >
Więcej informacji znajdziesz w poradniku: Jaki monitor wybrać?
Głośniki i słuchawki
Jeśli monitor nie ma wbudowanych głośników, to konieczne będzie podłączenie dodatkowych peryferiów zapewniających źródło dźwięku. Mowa oczywiście o głośnikach i słuchawkach. Głośniki dobierać powinniśmy nie tylko do potrzeb, ale i pomieszczenia, w którym będą się znajdować.
Głośniki komputerowe >
Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem: Jakie głośniki wybrać?
Jeśli chodzi natomiast o słuchawki, tutaj nie trzeba się ograniczać co do mocy. Nikt poza nami słuchać odtwarzanych dźwięków bowiem nie będzie. Warto natomiast dobrze przemyśleć sięgniecie po konkretny model, w przypadku komputerów najpopularniejsze są słuchawki nauszne.
Słuchawki nauszne >
Specjalną podgrupę stanowią tutaj słuchawki dla graczy oferujące między innymi wysokiej jakości mikrofony niezbędne do komunikacji w sieci. Ważne jest tu kwestia komunikacji. Słuchawki podłączamy za pomocą złącza słuchawkowego bądź USB, dostępne są też modele bezprzewodowe.
Słuchawki gamingowe >
Więcej informacji znajdziesz w poradniku: Jakie słuchawki wybrać?
Drukarka i urządzenie wielofunkcyjne
Chociaż rozwój Internetu i usług w chmurze nieco zmniejszył ich popularność, drukarki wciąż znajdują wielu zwolenników. Zdecydowanie najczęściej goszczą w naszych domach drukarki atramentowe, drukarki laserowe oraz urządzenia wielofunkcyjne.
Drukarki >
Urządzenia tego typu komunikują się głównie z komputerem poprzez złącze USB. Pamiętać należy, że sięgając po drukarkę z łącznością Wi-Fi zapewniamy sobie łatwiejszy dostęp z innych domowych urządzeń.
Urządzenia wielofunkcyjne >
Więcej informacji znajdziesz w artykule: Jak wybrać drukarkę? Poradnik
Zewnętrzny dysk twardy i pendrive
Wprawdzie większość nowych komputerów wyposażona jest we wbudowane czytniki kart pamięci, ale w przypadku jego braku skorzystać można z zewnętrznego czytnika podłączanego do portu USB.
Czytniki kart pamięci >
Zdecydowanie większym wzięciem cieszą się jednak pendrive’y, a zwłaszcza zewnętrzne dyski twarde. To bowiem nośniki trwalsze, pojemniejsze, niemal takie same jak dyski zamknięte we wnętrzu komputerowej obudowy.
Pendrive >
Niemal, bo jak sama nazwa wskazuje są one zewnętrze i możemy je spokojnie przenosić, zabierając dane chociażby z domu do biura czy znajomych. Urządzenia te bazują zazwyczaj na interfejsie USB, dominuje już szybki standard USB 3.0.
Dyski zewnętrzne >
Kamera internetowa i mikrofon
Do nagrywania materiałów wideo, do komunikacji ze znajomymi lub rodziną czy do gier online z pomocą przychodzą kamery internetowe, a w przypadku wspomnianych graczy także mikrofony.
Kamery internetowe >
Kiedyś peryferia te kojarzyły się z bardzo słabą jakością, ale obecnie przy odpowiednim wydatku liczyć można na naprawdę dobrą jakość wideo i dźwięku.
Mikrofony >
Wyżej wymieniona lista obejmuje peryferia, bez których praca z komputerem byłaby niemożliwa lub w znacznej mierze utrudniona. Doskonale potwierdza to tezę, że wybór peryferiów jest równie ważny co wybór samego komputera. Tym bardziej że najwięksi pasjonaci technologii znajdą także kilka innych dodatkowych urządzeń.
Mogą Cię zainteresować: