Co prawda najnowsze modele notebooków posiadają już dość duże dyski – standardem zaczynają być magazyny o pojemności 1 TB – jednak kilkuletnie maszyny zazwyczaj nie rozpieszczają swoich właścicieli miejscem na ulubione filmy, muzykę lub zdjęcia. Jest jednak proste wyjście z sytuacji – dysk zewnętrzy. Na jakie rozwiązanie się zdecydować?
Dysk zewnętrzny to komfortowe narzędzie, które umożliwia zwiększenie przestrzeni na gromadzone dane. Można używać go również w celach archiwizacyjnych, do przenoszenia dużych ilości danych oraz do wykonywania kopii zapasowych. Czy do laptopa można podłączyć dysk zewnętrzny? Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Jak dobrać dysk zewnętrzny do laptopa?
Dysk zewnętrzny może być użytkowany zarówno z komputerem stacjonarnym, jak również laptopem, a także innymi urządzeniami. Jeśli jednak interesuje nas zakupienie nośnika do użytku z laptopem, to warto kierować się nieco innymi kryteriami, niż kupując dysk do PS4 lub komputera stacjonarnego. Co jest szczególnie ważne?
Cena – dysk zewnętrzny do laptopa można kupić za 150 zł, a można zapłacić za nośnik nawet kilkakrotnie więcej. Różnice cenowe wynikają zarówno z pojemności dysku, jak i z jego rodzaju, ale też są uzależnione od renomy producenta i innych parametrów. Warto już na wstępie zastanowić się, ile chcemy przeznaczyć na zakup i skupić się na nośnikach, jakie mieszczą się w przyjętym przedziale cenowym.
– dysk zewnętrzny do laptopa można kupić za 150 zł, a można zapłacić za nośnik nawet kilkakrotnie więcej. Różnice cenowe wynikają zarówno z pojemności dysku, jak i z jego rodzaju, ale też są uzależnione od renomy producenta i innych parametrów. Warto już na wstępie zastanowić się, ile chcemy przeznaczyć na zakup i skupić się na nośnikach, jakie mieszczą się w przyjętym przedziale cenowym. Pojemność – to jedna z kluczowych kwestii, jeśli chodzi o wybór nośnika. Do wyboru mamy dyski o pojemności kilkuset GB oraz kilku lub nawet kilkunastu TB. By wybrać odpowiednią pojemność, warto zastanowić się, do czego będzie użytkowany nośnik. Dysk zewnętrzny do backupów systemu, zaawansowanych projektów i dużych plików musi mieć sporą pojemność, ale nośnik użytkowany do archiwizowania dokumentów tekstowych już niekoniecznie. Ogromną popularnością cieszą się nośniki o pojemności 1 TB, ale te 500 GB lub 2 TB. Po dużo pojemniejsze i dużo mniej pojemne egzemplarze sięga zdecydowanie mniej osób.
– to jedna z kluczowych kwestii, jeśli chodzi o wybór nośnika. Do wyboru mamy dyski o pojemności kilkuset GB oraz kilku lub nawet kilkunastu TB. By wybrać odpowiednią pojemność, warto zastanowić się, do czego będzie użytkowany nośnik. Dysk zewnętrzny do backupów systemu, zaawansowanych projektów i dużych plików musi mieć sporą pojemność, ale nośnik użytkowany do archiwizowania dokumentów tekstowych już niekoniecznie. Ogromną popularnością cieszą się nośniki o pojemności 1 TB, ale te 500 GB lub 2 TB. Po dużo pojemniejsze i dużo mniej pojemne egzemplarze sięga zdecydowanie mniej osób. Rozmiar – dysk zewnętrzny może mieć nie tylko zróżnicowaną pojemność, ale też różnorodne wymiary zewnętrzne. Do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych należą dyski w rozmiarze 2.5 cala – są poręczne, mobilne i wygodne w użytkowaniu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z dyskami 3.5 cala, które najczęściej są konstrukcjami stacjonarnymi, dlatego nie są polecane do laptopów. Jeszcze jedną opcję stanowią dyski w rozmiarze 1.8 cala, które są najbardziej poręczne i idealne do mobilnych zastosowań, ale wśród nich są jedynie dyski SSD, które są dość kosztowne w porównaniu z dyskami HDD, ale mają wiele innych zalet, które warto wziąć pod uwagę.
Polecane dyski zewnętrzne
Jaki dysk zewnętrzny do laptopa - SSD czy HDD?
Wybierając dysk zewnętrzny do laptopa, należy koniecznie zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju nośnik będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Do wyboru mamy dyski SSD i HDD. Czym się różnią? Który wybrać?
Dysk zewnętrzny SSD – to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród kupujących. Użytkownicy standardowych dysków SSD docenili ich prędkie działanie i niezawodność, a dyski SSD zewnętrzne mają dokładnie te same atuty. Dysk zewnętrzny SSD do laptopa będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na niezawodności i mobilności, gdyż nośnik ten można kupić w rozmiarze 1.8 cala. Największym mankamentem zewnętrznego dysku SSD do laptopa jest jego wysoka cena – jeśli jednak wystarczy nam nośnik o pojemności kilkuset GB, to warto wziąć pod uwagę właśnie ten rodzaj nośnika.
Dysk zewnętrzny HDD – pomimo rosnącej popularności dysków SSD, dyski zewnętrzne HDD wciąż są bardzo chętnie kupowane. Decyduje o tym głównie ich niska cena – są kilkakrotnie tańsze od nośników SSD, co przy dużych pojemnościach robi ogromną różnicę. Mankamentem dysków zewnętrznych HDD jest ich talerzowa konstrukcja i związane z tym ryzyko usterki oraz wolniejsze działanie. Jeśli jednak potrzebujemy do laptopa dysku zewnętrznego o dużej pojemności lub szukamy taniego rozwiązania, to dysk HDD będzie dobrym wyborem.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie dysku zewnętrznego do laptopa?
Oferta dysków zewnętrznych do laptopów jest bardzo szeroka, ponieważ są one dostępne w asortymencie wielu marek i to w różnorodnych wariantach. Dysk zewnętrzny do laptopa Asus możemy kupić zarówno dysk zewnętrzny 1 TB, jak również dysk zewnętrzny 2 TB oraz w innych wersjach. Podobnie jest w ofercie innych marek. Przed zakupem warto zweryfikować jeszcze kilka kwestii:
Producent – renoma producenta może mieć znaczenie. Recenzje, testy i oceny często wskazują na to, iż rozwiązania markowe okazują się bardziej niezawodne niż propozycje nieznanych lub niezbyt docenianych firm. Z tego względu warto zainteresować się dyskami topowych firm, jak ADATA, WesternDigital, Seagate, Toshiba, Verbatim, Samsung, Lenovo i innych cenionych marek.
– renoma producenta może mieć znaczenie. Recenzje, testy i oceny często wskazują na to, iż rozwiązania markowe okazują się bardziej niezawodne niż propozycje nieznanych lub niezbyt docenianych firm. Z tego względu warto zainteresować się dyskami topowych firm, jak ADATA, WesternDigital, Seagate, Toshiba, Verbatim, Samsung, Lenovo i innych cenionych marek. Interfejs – dysk zewnętrzny do laptopa może być wyposażony w interfejs USB 2.0, 3.0, 3.1, USB typu C, Thunderbolt oraz w inne rozwiązania. Wybierając dysk zewnętrzny, podłączenie do laptopa i interfejs warto dobrać właśnie do możliwości technicznych notebooka (jeśli posiada port USB 3.1 lub 3.0, to wybierzmy właśnie taki dysk).
– dysk zewnętrzny do laptopa może być wyposażony w interfejs USB 2.0, 3.0, 3.1, USB typu C, Thunderbolt oraz w inne rozwiązania. Wybierając dysk zewnętrzny, podłączenie do laptopa i interfejs warto dobrać właśnie do możliwości technicznych notebooka (jeśli posiada port USB 3.1 lub 3.0, to wybierzmy właśnie taki dysk). Wodoodporność – spora część dysków zewnętrznych do laptopów jest wodoodporna. Nie jest to jednak regułą, dlatego warto weryfikować tę kwestię przed zakupem, jeśli jest to cecha, na której nam zależy.
– spora część dysków zewnętrznych do laptopów jest wodoodporna. Nie jest to jednak regułą, dlatego warto weryfikować tę kwestię przed zakupem, jeśli jest to cecha, na której nam zależy. Obudowa, design – dysk zewnętrzny 1 TB do laptopa można kupić zarówno w czarnej i neutralnej obudowie, jak również w kolorowej i designerskiej. Jeśli jest to przedmiot kupowany na prezent albo przez osobę, która ceni estetyczne rozwiązania komputerowe, to warto kierować się także tym parametrem. Materiał i wykonanie obudowy ma, z resztą, znaczenie nie tylko estetyczne, ale też praktyczne – solidna konstrukcja będzie odporniejsza i wytrzymalsza na ewentualne uszkodzenia.
– dysk zewnętrzny 1 TB do laptopa można kupić zarówno w czarnej i neutralnej obudowie, jak również w kolorowej i designerskiej. Jeśli jest to przedmiot kupowany na prezent albo przez osobę, która ceni estetyczne rozwiązania komputerowe, to warto kierować się także tym parametrem. Materiał i wykonanie obudowy ma, z resztą, znaczenie nie tylko estetyczne, ale też praktyczne – solidna konstrukcja będzie odporniejsza i wytrzymalsza na ewentualne uszkodzenia. Inne istotne parametry – warto zwrócić uwagę również na to, czy wybrany dysk posiada jeszcze jakieś inne parametry, które poprawiają jego bezpieczeństwo lub wytrzymałość. Spora część nośników jest wstrząsoodporna, można kupić też dysk zewnętrzny do laptopa Lenovo z opcją szyfrowania i ze zintegrowaną klawiaturą do wpisywania hasła. Możliwości jest wiele, dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie detale.
Dysk zewnętrzny do laptopa może przydać się w wielu sytuacjach. To idealne narzędzie do kopiowania dużych ilości danych, by wygodnie przenieść je pomiędzy urządzeniami, to odpowiedni nośnik do archiwizacji danych i tworzenia backupów. Jeśli wybierzemy go rozsądnie i w przemyślany sposób, to powinien posłużyć nam przez dłuższy czas.
24.08.2022 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 8 minut Zwiększ rozmiar tekstu
Gdy brakuje miejsca na pliki, gdy chce się zachować kopię zapasową lub gdy trzeba przenieść dane z jednego komputera na inny – w tych sytuacjach doskonale sprawdzają się dyski zewnętrzne.
Obecna oferta dysków jest bardzo bogata, a ten poradnik może być odpowiedzią na pytanie, jaki dysk zewnętrzny wybrać.
Spis treści:
Ranking dysków zewnętrznych
Co to jest dysk zewnętrzny?
Dyskami zewnętrznymi zwykło się nazywać te same dyski 3.5 lub 2.5 calowe, które stosowane są wewnątrz komputera czy laptopa, ale w tym wypadku umieszczone w specjalnej, osobnej obudowie. Podpinamy je do komputera dedykowanym przewodem – najczęściej USB.
Mogą być zasilane bezpośrednio ze złącza lub wymagać dodatkowego zasilacza. Od chwili podpięcia i wykrycia przez system, są dla nas widoczne tak samo, jak dysk wewnątrz komputera.
Zastosowanie dysków zewnętrznych
zwiększenie ilości miejsca na pliki – w sytuacji, gdy nie można wymienić dysku na pojemniejszy lub dodać drugiego dysku – np. w konsoli do gier lub laptopach
– w sytuacji, gdy nie można wymienić dysku na pojemniejszy lub dodać drugiego dysku – np. w konsoli do gier lub laptopach przenoszenie dużych ilości danych – dysk zewnętrzny ma zazwyczaj większą pojemność niż pendrive, więc łatwiej przenieść za jego pomocą duże pliki – np. filmy 4K, czy zdjęcia w wysokiej jakości
– dysk zewnętrzny ma zazwyczaj większą pojemność niż pendrive, więc łatwiej przenieść za jego pomocą duże pliki – np. filmy 4K, czy zdjęcia w wysokiej jakości kopie zapasowe – by zabezpieczyć dane przed utratą – czy to w wyniku awarii, zagubienia lub kradzieży komputera lub omyłkowego usunięcia czy też cyberataku, np: szyfrującego główny dysk
– by zabezpieczyć dane przed utratą – czy to w wyniku awarii, zagubienia lub kradzieży komputera lub omyłkowego usunięcia czy też cyberataku, np: szyfrującego główny dysk nagrywanie programów TV – po podłączeniu do telewizora dysk zewnętrzny może służyć do zapisywania wybranych audycji, seriali, filmów
Rodzaje dysków zewnętrznych
Jeśli nie jesteśmy pewni jaki dysk zewnętrzny wybrać, warto wiedzieć, że jest dostępnych kilka jego typów. Ze względu na technologię wyróżniamy:
dysk zewnętrzny HDD – dysk talerzowy to najpopularniejszy rodzaj tego typu urządzeń. Jego podstawową zaletą jest atrakcyjna cena w przeliczeniu do pojemności. Minusami bywają głośniejsze działanie oraz większa podatność na uszkodzenia.
– dysk talerzowy to najpopularniejszy rodzaj tego typu urządzeń. Jego podstawową zaletą jest atrakcyjna cena w przeliczeniu do pojemności. Minusami bywają głośniejsze działanie oraz większa podatność na uszkodzenia. dysk zewnętrzny SSD – SSD, czyli inaczej dysk półprzewodnikowy. Taka pamięć jest zdecydowanie szybsza, ale równocześnie znacznie droższa. Ze względu na konstrukcję, w której nie ma części ruchomych, dysk tego typu jest bardziej odporny na wstrząsy i upadki, a do tego pracuje bezgłośnie i zbytnio się nie nagrzewa.
Ze względu na typ połączenia z komputerem można wyróżnić:
dysk zewnętrzny USB 3.0 lub dysk USB 3.1
dysk zewnętrzny USB 3.1 typ C
dysk zewnętrzny eSATA lub dysk FireWire
dysk zewnętrzny Thunderbolt 3
dysk zewnętrzny WiFi (bezprzewodowy)
zewnętrzny dysk sieciowy ze złączem Ethernet RJ45
Polecane dyski zewnętrzne w Komputronik.pl
Dysk zewnętrzny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Decydując jaki dysk zewnętrzny kupić, trzeba zwrócić uwagę na jego pięć najważniejszych cech:
Typ dysku zewnętrznego : SSD (szybszy) czy HDD (tańszy o dużej pojemności)
: SSD (szybszy) czy HDD (tańszy o dużej pojemności) Sposób podłączania do komputera, czyli interfejs – najbardziej uniwersalny to USB. Specyficzne dla niektórych komputerów to Thunderbolt, eSATA lub FireWire – należy wybrać model dopasowany do posiadanych urządzeń. Jeśli chcemy, aby połączenie odbywało się bezprzewodowo, można zdecydować się na dysk WiFi.
– najbardziej uniwersalny to USB. Specyficzne dla niektórych komputerów to Thunderbolt, eSATA lub FireWire – należy wybrać model dopasowany do posiadanych urządzeń. Jeśli chcemy, aby połączenie odbywało się bezprzewodowo, można zdecydować się na dysk WiFi. Pojemność – wiadomo, im większa, tym więcej plików się zmieści. Niekiedy dyski o większej pojemności są nieznacznie droższe i warto kupić pojemniejszy, już na zapas.
– wiadomo, im większa, tym więcej plików się zmieści. Niekiedy dyski o większej pojemności są nieznacznie droższe i warto kupić pojemniejszy, już na zapas. Prędkość obrotowa – w przypadku dysków HDD mamy również dwie prędkości obrotowe talerzy: 5400 oraz 7200. Pierwsze działają ciszej, drugie oferują nieco wyższą wydajność.
– w przypadku dysków HDD mamy również dwie prędkości obrotowe talerzy: 5400 oraz 7200. Pierwsze działają ciszej, drugie oferują nieco wyższą wydajność. Szybkość zapisu i odczytu – istotne głównie w przypadku dysków SSD. To jaką szybkość powinien mieć dysk, zależy od jego zastosowania i typu złącza. Na przykład częste nagrywanie dużej ilości danych, lub otwieranie/edycja plików bezpośrednio z dysku zewnętrznego.
Jaka pojemność dysku zewnętrznego?
Nie ma jednej najlepszej odpowiedzi na pytanie, jaka pojemność jest najlepsza. To kwestia bardzo indywidualna, ale można co nieco powiedzieć na temat tych najpopularniejszych:
dysk zewnętrzny 500 GB – sprawdzi się jako pojemniejsza alternatywa dla pendrive. Jest lekki i nieduży, co ułatwi jego przenoszenie. Obecnie pojemność 500 GB spotykana jest wyłącznie w dyskach zewnętrznych SSD.
– sprawdzi się jako pojemniejsza alternatywa dla pendrive. Jest lekki i nieduży, co ułatwi jego przenoszenie. Obecnie pojemność 500 GB spotykana jest wyłącznie w dyskach zewnętrznych SSD. dysk zewnętrzny 1 TB lub 2 TB – to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Będzie to godny uwagi dysk zewnętrzny do telewizora lub konsoli, a także na kopie zapasowe z laptopa
– to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Będzie to godny uwagi dysk zewnętrzny do telewizora lub konsoli, a także na kopie zapasowe z laptopa dysk zewnętrzny 4TB (lub większy) 2.5″ lub 3.5″ – to polecana opcja gdy chcemy poszerzyć magazyn danych komputera stacjonarnego lub laptopa, a także tworzyć kopie zapasowe dużej ilości danych.
Interfejs dysku zewnętrznego – jakie są rodzaje?
Jedną z kluczowych cech dysku zewnętrznego jest jego interfejs, a więc to, w jaki sposób łączy się on z komputerem lub innym urządzeniem w celu zapisu i odczytu plików. Sporo od tego zależy, a można wyróżnić:
Dysk zewnętrzny USB 3.0 lub USB 2.0
Przenośny dysk z interfejsem USB jest najpopularniejszy i kompatybilny z większością komputerów. USB 3.0 zapewnia większą szybkość przesyłu danych, dlatego też gdy liczy się prędkość, a w naszym komputerze mamy złącze 3.0, najlepiej wybrać dysk również w tym standardzie. W przypadku starszych komputerów stosowane jest standard USB 2.0.
Dysk zewnętrzny eSATA lub FireWire
Dyski wykorzystujące interfejsy, takie jak eSATA czy FireWire, są przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów, pod konkretne zastosowania.
Dysk zewnętrzny Thunderbolt 3 / 2 / 1
Interfejs Thunderbolt – szczególnie w wersji 3 – zapewnia błyskawiczny zapis i odczyt plików. Wykorzystujące go pamięci zewnętrzne są stworzone z myślą o współpracy z komputerami stacjonarnymi i laptopami Apple.
Dysk zewnętrzny WiFi
Taki dysk umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików lub strumieniowanie materiałów multimedialnych. Dysk zewnętrzny WiFi jest praktyczną opcją do domu, jak i dla mobilnych profesjonalistów.
Zewnętrzny dysk sieciowy
Pełni funkcję osobistego magazynu danych. Zewnętrzny dysk sieciowy po podłączeniu do routera może być połączony z wieloma różnymi urządzeniami.
Niektóre dyski zewnętrzne formatu 3.5″ (czyli te większe) wykorzystują więcej niż jeden typ połączenia.
Jaka prędkość obrotowa dysku przenośnego?
Zewnętrzna pamięć HDD to dysk talerzowy, co oznacza, że jego wydajność zależy od tego, z jaką prędkością obraca się jego talerz. Aktualnie na rynku dominują dwa warianty:
5400 obr./min – jego największym atutem jest cicha praca
– jego największym atutem jest cicha praca 7200 obr./min – oferuje nieco wyższą wydajność.
W teorii wyższa prędkość obrotowa oznacza większą szybkość odczytywania i zapisywania danych na dysku. W praktyce jednak jest to tylko jeden z kilku czynników składających się ogólną wydajność. Dobrze gdy prędkość obrotowa jest wyższa, ale nie zawsze jest to potrzebne.
Jaka szybkość zapisu i odczytu w dysku zewnętrznym?
Szybkość zapisu i odczytu danych jest najczęściej podawana przez producentów dysków SSD. Zasada jest prosta: im większa wartość, tym wyższa wydajność. Warto przy tym zauważyć, że maksymalna szybkość dysku dostosowana jest do przepustowości interfejsu:
Przy interfejsie USB 3.0 można liczyć na maksymalną szybkość przesyłania danych do 500 MB/s.
można liczyć na maksymalną szybkość przesyłania danych do 500 MB/s. Nowszy USB 3.1 umożliwia przesyłanie danych już z prędkością do 1000MB/s
umożliwia przesyłanie danych już z prędkością do 1000MB/s USB 3.2 – przesył danych nawet do 2000 MB/s
Jaki dysk zewnętrzny do PS4 lub Xbox One?
Gry wyglądają coraz efektowniej, co cieszy oczy, ale powoduje równocześnie, że wbudowany w konsolę dysk twardy, może pomieścić coraz mniej tytułów. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą pamięci zewnętrzne. Dysk przenośny 1 TB lub większy pozwala dodać do biblioteki od kilku do nawet kilkudziesięciu pozycji.
Aby mieć pewność, że dysk zewnętrzny do gier sprawdzi się w swoim zadaniu, najlepiej wybrać dedykowany dysk zewnętrzny do PS4 lub dysk zewnętrzny do Xbox One.
Najlepsze dyski zewnętrzne
W tym zestawieniu zebraliśmy polecane dyski przenośne z różnych półek cenowych. Większość modeli dostępnych jest w wielu wariantach różniących się pojemnością. W rankingu umieściliśmy zarówno klasyczne dyski zewnętrzne HDD, jak i znacznie szybsze i wydajne zewnętrzne dyski SSD cechujące się kilkukrotnie wyższym transferem danych.
Tani dysk zewnętrzny: WD Elements Portable
Jeśli szukasz niedrogiego dysku zewnętrznego do przenoszenia i przechowywania danych, to poszukiwania możesz rozpocząć od WD Elements Portable. W atrakcyjnej cenie otrzymasz bowiem niezawodny, szybki dysk obsługujący standard USB 3.0. Najmniejszy z dysków ma pojemność 1 TB i kosztuje nieco ponad 200 zł, więc jest dostępny na każdą kieszeń.
Oczywiście są także dostępne wersje o większej pojemności. Jeśli więc potrzebujesz więcej miejsca na dane to wybierze WD Elements 2 TB lub 4 TB.
Zewnętrzny dysk HDD o dużej pojemności: Seagate Expansion Desktop
Ciekawą propozycją jest także dysk Seagate Expansion Desktop. W zależności od potrzeb można wybrać wariant o pojemności od 4 do nawet 18 TB, co pozwala na przechowywanie obszernych kolekcji danych, zdjęć, filmów czy gier. Również w tym przypadku nie zabrakło wsparcia dla interfejsu USB 3.0 gwarantującego dużą szybkość transferu danych. Seagate Expansion Desktop kompatybilny jest z systemami z rodziny Windows – od Windows 7 wzwyż.
Dysk zewnętrzny SSD – WD My Passport SSD
Warto też zwrócić uwagę na WD My Passport SSD. Ten zewnętrzny dysk SSD doskonale sprawdzi się zarówno w domowych zastosowaniach, jak i do przenoszenia i przechowywania danych firmowych. Cechuje się szybkim odczytem i zapisem danych, a dodatkowo jest zabezpieczony 256-bitowym szyfrowaniem sprzętowym AES. Aby dodatkowo zabezpieczyć dane, można jeszcze skonfigurować automatyczne tworzenie kopii zapasowych na dysku lub w chmurze Dropbox. Zaletą WD My Passport SSD jest także jakość wykonania – obudowa tego dyski zewnętrznego jest niewielka, lekka, a przy tym wytrzymała.
Klasyczny dysk zewnętrzny 2.5″: WD My Passport od 1TB do 4TB
Firma WD oferuje w serii WD My Passport cztery wersje pojemności – od 1TB do 5TB, można zatem wybrać model dopasowany do potrzeb i budżetu. Dysk zewnętrzny 1TB ma najniższą cenę, ale modele o wyższej pojemności oferują lepszy współczynnik ceny za 1 GB. Dodatkowo urozmaiceniem jest bogata paleta kolorów obudowy – czarna, czerwona, biała, pomarańczowa, niebieska, a nawet żółta.
Dysk nie musi być więc nudnym sprzętem komputerowym, ale atrakcyjnym gadżetem. WD My Passport oferuje dobre bezpieczeństwo przechowywanych danych. Zapewnia je między innymi 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES, a także oprogramowanie WD Security. Z kolei WD Backup umożliwia zautomatyzowanie procesu tworzenia kopii wybranych plików zapisanych w systemie – są one tworzone zgodnie z naszymi wymaganiami.
Szybki dysk zewnętrzny SSD: Samsung Portable SSD T7
Kolejnym dyskiem SSD, który warto polecić, jest Samsung Portable SSD T7. Zapewnia on bardzo szybki transfer danych (wykorzystuje technologię PCIe NVMe) – nawet do 5 razy szybszy niż w przypadku klasycznych dysków HDD. Jeśli więc potrzebujesz dysku do wygodnego przenoszenia dużych plików (np. filmów, czy zdjęć) wybór zewnętrznego dysku SSD jest jedyną słuszną decyzją. Dysk można zabezpieczyć hasłem szyfrowanym za pomocą AES 256-bit.
Zaletą Samsung Portable SSD T7 są także jego niewielkie rozmiary i waga zaledwie 58 gramów oraz wzmocniona obudowa chroniąca dysk przed wstrząsami i upadkiem z wysokości do 2 metrów. Dysk jest kompatybilny zarówno z systemem Windows jak i Mac OS i wykorzystuje złącze USB-C (przejściówka na standardowe złącze USB jest w zestawie).
Lekki dysk zewnętrzny SSD: Crucial Portable SSD X6
Szybki i wytrzymały dysk zewnętrzny SSD. Model ten działa w oparciu o interfejs USB 3.2 typ C. Prędkość odczytu i zapisu danych osiąga nawet 540MB/s. Dysk jest niezwykle lekki – waży zaledwie 40 gramów. Ma podwyższoną odporność na wstrząsy i upadki, jest też odporny na pył i wodę – spełnia wymagania normy IP68. Dysk jest kompatybilny z systemami Windows, Mac OS i konsolami Xbox i PlayStation. Nie bez znaczenia jest też bardzo atrakcyjny wygląd obudowy dysku i niewielkie rozmiary.
Przenośny dysk zewnętrzny SSD: Kingston SSD XS2000
To jeden z najmniejszych dysków zewnętrznych, jakie można kupić. Kingston SSD XS2000 zmieści się bez problemu w kieszeni spodni, czy koszuli. Kompaktowa obudowa to tylko jeden z jego atutów. Ten zewnętrzny dysk SSD korzysta z interfejsu USB 3.2 Gen 2×2 i oferuje szybkość zapisu i odczytu na poziomie nawet 2000 MB/s. Tak błyskawiczny transfer danych pozwala na wygodne kopiowanie i przenoszenie każdego rodzaju plików, nawet filmów 8K. Obudowa Kingston SSD XS2000 spełnia normy IP55, czyli jest odporna na wnikanie wody i pyłu.
Mogą Cię zainteresować:
Dyski zewnętrzne HDD – bezpieczny magazyn na mnóstwo danych
Do czego służy dysk twardy zewnętrzny?
Zewnętrzne dyski służą do przechowywania danych, które nie mieszczą się w wewnętrznej pamięci komputera. Sprawdzają się do magazynowania zdjęć, filmów, muzyki czy dokumentów, jeśli nie potrzebujemy mieć ich cały czas pod ręką, ale także nie chcemy stracić. Wystarczy podłączyć nośnik do portu USB komputera, aby zapewnić sobie nawet kilka terabajtów dodatkowej pamięci. Wiele dysków zewnętrznych HDD jest kompatybilnych także z tabletami oraz konsolami do gier.
Dyski przenośne HDD przydają się również do regularnego tworzenia kopii zapasowych plików na wypadek ich utraty, na przykład w wyniku awarii, uszkodzenia lub kradzieży komputera. Ponadto można ich używać do przenoszenia dużych ilości danych między urządzeniami. W wielu przypadkach będzie to szybsze rozwiązanie od wysyłania plików przez internet bądź umieszczania ich w chmurze.
Dyski twarde zewnętrzne umożliwiają zatem wygodne magazynowanie plików. W porównaniu z dyskami zewnętrznymi SSD oferują niższe prędkości zapisu i odczytu danych, ale w zamian ich pojemność jest znacznie większa, a cena niższa. Ponadto w przypadku awarii dysku HDD łatwiej odzyskać z niego dane.
Jaki dysk zewnętrzny HDD wybrać?
Zastanawiając się nad przenośnym dyskiem twardym, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Dzięki temu kupisz dysk idealnie dobrany do Twoich potrzeb, który na dodatek posłuży przez wiele lat.
Pojemność. To najważniejszy parametr przenośnych dysków HDD, od którego zależy, ile danych zmieścisz na nośniku. Współczesny standard to przynajmniej 1 TB, ale już za niewielką dopłatą dostaniesz dyski 2 TB, czyli o dwukrotnie większym rozmiarze. Oszacuj, ile miejsca potrzebujesz i na wszelki wypadek wybierz model, który zapewni jeszcze solidny zapas.
Konstrukcja. Zdecydowana większość dysków twardych zewnętrznych to modele przenośne wielkości portfela. Łatwo zapakujesz je do torby czy plecaka, a także schowasz w szufladzie biurka. Podłączysz je do komputera za pomocą standardowego kabla USB lub USB-C. Trafisz także na większe, stacjonarne dyski zewnętrzne HDD. Można je na stałe podpiąć do komputera, a ich pojemności sięgają kilkudziesięciu terabajtów.
Jakość wykonania i wytrzymałość. Przenośne dyski twarde wykonane są z różnych materiałów. Znajdziesz zarówno niedrogie modele w obudowach z plastiku, jak i wyższej jakości modele aluminiowe. Sporą część oferty zajmują także wzmacniane dyski twarde zewnętrzne. Dzięki obudowom wykonanym z bardziej wytrzymałych materiałów, są one odporne na wstrząsy, upadki, a nawet wodę.
Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak wbudowane zabezpieczenia lub możliwości szyfrowania danych. Zapewniają one zwiększoną ochronę przed kradzieżą danych lub ich przypadkowym usunięciem.
Jak widać, dysk zewnętrzny HDD można dokładnie dopasować do swoich potrzeb. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje dane są dobrze zabezpieczone, a dostęp do nich uzyskasz prosto i szybko.
Sprawdź dyski zewnętrzne HDD w x-komie