Jak podłączyć i skonfigurować drugi monitor?

Kacper Jedzejak

Jak podłączyć komputer do sieci bezprzewodowej routera?

Uwaga: Poniższe instrukcje i zrzuty ekranu są dla Windows® 7. Inne wersje Windows mogą mieć nieco inne wygląd.Kliknij ikonę sieci w prawym dolnym rogu (obok daty i godziny)Wybierz sieć bezprzewodową, z którą chcesz się połączyć, a następnie kliknijJeśli hasło do sieci WIFI zostało skonfigurowane na Twoim routerze, wprowadź je i kliknij przycisk

Krok 4. Wybierz typ sieci.

Krok 5. Komputer jest podłączony. Jeżeli sieć jest w zasięgu, komputer powinien automatycznie połączyć się z tą siecią.

Uwaga: mydlink i logo mydlink są znakami towarowymi Firmy D-Link. iPhone, iPad i Max są znakami towarowymi Firmy Apple, które są zarejestrowane w USA i innych krajach. App Store jest znakiem usługowym Apple. Windows i Vista są zarejestrowanymi znakami towarowymi Firmy Microsoft w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Chrome, Android i Google Play są znakami towarowymi Firmy Google.

Podłączamy komputer do sieci

System Microsoft Windows Vista pozwala w bardzo prosty sposób łączyć się z urządzeniami sieciowymi typu router, który w obrębie mieszkania zajmuje się na przykład rozprowadzaniem połączenia Internetowego, ale może również pośredniczyć w budowie sieci dla wymiany wielu typów plików, gier LAN. Zestawienie takiego połączenia nie powinno stanowić żadnego problemu, nawet dla niezbyt wtajemniczonych w architekturę sprzętu sieciowego użytkowników komputera.

Zasadniczo tego typu połączenie możemy zrealizować na dwa sposoby. Klasycznie, za pomocą kabla sieciowego Ethernet połączonego między wyjściem z wtyczką RJ45 w routerze, a kartą sieciową w komputerze stacjonarnym lub laptopie. Drugą możliwością jest zrealizowanie połączenia bezprzewodowego, z zastrzeżeniem, że posiadane urządzenie obsługuje sieć radiową Wi-Fi, oraz komputer posiada już fabrycznie wbudowany moduł Wi-Fi w technologii a/b/g/n, albo w przypadku jego braku, odpowiednik w postaci klucza podpinanego do portu USB. Na rynku jest wiele tego typu urządzeń, najczęściej w rozsądnych cenach. Wobec tego także użytkownicy, którzy nabyli komputer bez udogodnienia jakim jest zintegrowana karta radiowa, wcale nie muszą być cały czas ograniczeni przewodem.

Jeżeli skompletowaliśmy już cały potrzebny sprzęt, czas przejść do jego konfiguracji, która sprawi, że połączymy się z punktem dostępowym. Zobaczmy zatem jak skonfigurować system Windows Vista, aby bezproblemowo połączył się z routerem.

Połączenie kablowe

Upewnijmy się, że zarówno po stronie urządzenia sieciowego, jak również komputera wszystko zostało podłączone prawidłowo, oraz czy kabel nie posiada widocznych śladów uszkodzenia, które mogłyby powodować problemy z połączeniem. Poprawne połączenie obu elementów powinno skutkować pojawieniem się w zasobniku systemowym, standardowo obok zegarka, ikony dwóch komputerów bez charakterystycznego przekreślenia. Ewentualne nieprawidłowości będą widoczne w postaci komunikatu o odłączonym kablu, bądź ograniczeniu połączenia. W takim wypadku sprawdźmy ponownie, czy aby na pewno router działa prawidłowo, jest podłączony do sieci elektrycznej oraz czy karty sieciowe w systemie są poprawnie zainstalowane i włączone, jak również sam przewód został wpięty prawidłowo.

Wstępna konfiguracja została wykonana. Jeżeli konfiguracja routera przewiduje automatyczne przydzielanie adresów sieciowych (poprzez DHCP), czyli nie wymaga od użytkownika wpisania niestandardowych ustawień IP, bramy i maski podsieci, połączenie powinno funkcjonować praktycznie od razu. W przeciwnym razie konieczne będzie manualne wpisanie danych, które otrzymać powinniśmy od administratora sieci. Jak tego dokonać?

Ręczne wprowadzanie ustawień sieciowych

Wywołajmy Panel sterowania, następnie Centrum sieci i udostępniania oraz Zarządzaj połączeniami sieciowymi. Kliknijmy teraz prawym przyciskiem myszy Połączenie lokalne i z menu wybierzmy Właściwości. Na liście składników należy teraz zaznaczyć Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IP v4) i wybrać przycisk Właściwości. Aby wprowadzić ustawienia zaznaczmy Użyj następującego adresu IP oraz wprowadźmy w dostępne pola dane (IP, maska, brama) dostarczone przez administratora. Wystarczy następnie potwierdzić decyzję wybierając przycisk OK i połączenia powinno stać się aktywne.

Połączenie bezprzewodowe

Posiadając laptopa ze zintegrowaną technologią Wi-Fi upewnijmy się, że przełącznik do sterowania kartą (włączanie/wyłączanie) jest przełączony na pozycję aktywną, zainstalowana karta posiada odpowiednie sterowniki producenta oraz Połączenie sieci bezprzewodowej w oknie Połączeń sieciowych jest włączone.

Znajdujące się w zasięgu sieci bezprzewodowe powinny wyświetlić się po wybraniu Połącz z siecią z menu kontekstowego ikony Sieci w systemowym pasku powiadomień. We wspomnianym oknie powinniśmy zauważyć wszystkie dostępne sieci, spośród których należy zaznaczyć nadajnik, do którego pragniemy się podłączyć, i aby tego dokonać wystarczy nacisnąć jedynie Połącz. W niektórych przypadkach, jeżeli sieć jest w jakiś sposób zabezpieczona, konieczne będzie podanie klucza dostępu, który również powinniśmy otrzymać od zarządcy routera.

Podłączanie się do otwartej lub zabezpieczonej Sieci

Nie wszystkie nadajniki mogą być otwarte i widoczne dla użytkowników z zewnątrz. Nadajniki stricte prywatne, ale również punkty hot-spot np. w hotelach, są dostępne jedynie dla ich klientów. Aby poprawić bezpieczeństwo oraz uniemożliwić dostęp niepowołanym osobom, niektórzy administratorzy wymagają przeprowadzenia autoryzacji komputera, który pragnie uzyskać dostęp do pajęczyny. Ukryty nadajnik (brak udostępniania SSID), z zabezpieczeniem w postaci mechanizmu WPA/WEP, a dodatkowo załączoną filtracją adresów MAC z poziomu samego urządzenia, to w miarę skuteczne zabezpieczenie w sieciach umiarkowanie narażonych na atak z zewnątrz. Zobaczmy jak dodać i skonfigurować oraz podłączyć się do tego typu punktu.

Dodawanie i konfiguracja nowej sieci bezprzewodowej

Otwórzmy Centrum Sieci i udostępniania i w panelu Zadania wywołajmy Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi. Jeżeli uprzednio konfigurowaliśmy tego typu elementy zauważymy nazwy połączeń, które były w przeszłości wykorzystywane

Aby dodać nową Sieć wybierzmy przycisk Dodaj, a następnie Ręcznie utwórz profil sieciowy. Kolejno podajmy potrzebne dane:

Nazwa Sieci ( SSID ) – w tym miejscu wpiszmy otrzymaną nazwę nadajnika, np. Router czy Punkt_dostepowy ,

( ) – w tym miejscu wpiszmy otrzymaną nazwę nadajnika, np. czy , Typ zabezpieczeń - wybierzmy z listy rodzaj zabezpieczeń jaki został włączony na routerze,

- wybierzmy z listy rodzaj zabezpieczeń jaki został włączony na routerze, Typ szyfrowania - w tym kroku konieczne będzie, w zależności od poprzedniego wyboru, wskazanie typu szyfrowania dla WPA/WPA2,

- w tym kroku konieczne będzie, w zależności od poprzedniego wyboru, wskazanie typu szyfrowania dla WPA/WPA2, Klucz zabezpieczeń/Hasło - wpiszmy udostępnione przez administratora hasło dostępu.

Następnie kliknijmyi sieć powinna zostać poprawnie zapisana. Aby się z nią połączyć wybierzmy w kolejnym kroku

Gdyby nastąpiły jakieś problemy z dostępem do tak skonfigurowanej sieci, powinniśmy zweryfikować poprawność wpisanych danych (nazwy nadajnika, klucza) oraz upewnić się, czy administrator sieci dodał adres MAC do adresów uprawnionych. Ten unikalny identyfikator uzyskamy wywołując polecenie ipconfig /all w oknie Wiersza polecenia.

Podsumowanie

Jak widać dodawanie połączeń kablowych i tych nie wymagających przewodów w systemie Windows Vista nie należy do operacji skomplikowanych. Konfiguracja łącza jest intuicyjna i szybka. Wystarczy jedynie uzyskać specyficzne dane dotyczące działającego w sieci urządzenia oraz w niektórych przypadkach klucz/hasło, aby z powodzeniem korzystać z pozytywów, z jakimi wiąże się uczestnictwo w sieci.

Jak podłączyć i skonfigurować drugi monitor?

aSzacowany czas czytania: 5 minut

Dwa widoki są lepsze niż jeden – niezależnie od tego, czy masz laptopa, czy komputer stacjonarny, drugi monitor to świetna sprawa.

Być może dobrze sobie radzisz z jednym ekranem komputera, ale dodanie drugiego da ci znacznie więcej miejsca do pracy. To udoskonalenie przeznaczone nie tylko dla profesjonalistów i programistów. Pozwoli ono każdemu rozwinąć swoje aplikacje, edytować dokumenty obok siebie i wykonywać wiele zadań jednocześnie. To prosty sposób na zwiększenie produktywność i wydajność.

Łatwe i tanie

Podłączenie drugiego ekranu do komputera stacjonarnego lub laptopa jest zarówno łatwe, jak i tanie. Oto jak skonfigurować drugi monitor. Prześledzimy proces od zakupu dobrego ekranu po prawidłowe jego ustawienie.

Kable

Większość komputerów ma wbudowaną możliwość podłączenia drugiego ekranu. Najpierw znajdź gniazdo HDMI lub DisplayPort w laptopie lub komputerze stacjonarnym. Jeśli posiadasz starszy komputer, możesz zamiast tego szukać białego gniazda DVI lub niebieskiego gniazda VGA. Wszystkie cztery typy portów umożliwiają podłączenie komputera do TV, projektora lub innego dodatkowego ekranu.Jeśli twój komputer ma jeden z tych portów, potrzebujesz tylko odpowiedniego kabla.

Niektóre cieńsze i lżejsze modele notebooków nie mają zgodnego portu. W takim przypadku będzie konieczne dodanie przejściówki. Odchudzone laptopy, takie jak MacBook Air i Pixelbook od Google, wykorzystują porty USB-C do przesyłania danych, ładowania i przesyłaniaa wideo.

Kilka monitorów akceptuje USB-C, ale nie wszystkie. W takim przypadku będziesz potrzebować przejściówki z USB-C na HDMI (znajdziesz je na www.alsen.pl od 79 zł) lub na DisplayPort (na www.alsen.pl od 89 zł), zanim będziesz mógł podłączyć laptop do zew. monitora. Niektóre laptopy będą wymagały innych przejściówek. Weźmy np. Microsoft Surface Pro 2017: zawiera Mini DisplayPort, który akceptuje tylko kabel Mini DisplayPort do DisplayPort (taki jak ten za 33 zł na www.alsen.pl), który z kolei podłącza się do dowolnego monitora z DisplayPort.

Wybierając kable lub adaptery, poszukaj maksymalnych rozdzielczości, które mogą obsługiwać i upewnij się, że pasują do zakupionego monitora. Należy również sprawdzić częstotliwość odświeżania obsługiwaną przez kabel, która jest mierzona w hercach (Hz). Wyższa częstotliwość odświeżania oznacza, że ekran może reagować szybciej, co poprawia jakość wyświetlania m.in. gier i filmów.

Konfiguracja

Nie musisz koniecznie kupować nowego monitora. Jeśli masz stary, leżący w domu, sprawdź, czy będzie działał z twoim laptopem lub komputerem stacjonarnym, zanim się go pozbędziesz. Nawet jeśli jest już trochę przestarzały według dzisiejszych standardów, powinieneś być w stanie znaleźć adapter, który pomoże Ci go podłączyć. Unikniesz w ten sposób wydawania pieniędzy.

Najlepiej szukaj monitorów z wejściami USB-C, HDMI lub DisplayPort. Są to obecnie najpopularniejsze standardy.

Większe ekrany o wyższej rozdzielczości zapewniają większą przestrzeń na filmy, arkusze kalkulacyjne i gry, ale nieuchronnie też kosztują więcej. Generalnie każdy chce wybrać największy monitor o najwyższej rozdzielczości. Na tyle dużej na ile pozwala planowany budżet.

Jeśli jednak korzystasz z laptopa, pamiętaj, że zasilanie większej liczby pikseli wymaga większej mocy przetwarzania grafiki, a tym samym skraca czas pracy baterii. Innymi słowy, im większy drugi wyświetlacz, tym większe zużycie baterii. Inne parametry, na które należy zwrócić uwagę, to współczynniki kontrastu (różnica między białymi i czarnymi pikselami), czas reakcji (jak szybko ekran reaguje na dane wejściowe) i kąty widzenia.

Jak podłączyć laptopa lub komputer stacjonarny do monitora?

Konfiguracja jest niezwykle prosta. Jak tylko podłączysz drugi monitor, komputer rozpozna go automatycznie bez dodatkowego oprogramowania. Możesz jednak wykonać kilka opcjonalnych kroków, aby skonfigurować go dokładnie tak, jak chcesz. Dokładny proces będzie zależał od systemu operacyjnego komputera.

W systemie Windows naciśnij Windows+P, aby przełączać się między czterema trybami wyświetlania.

Tylko ekran komputera (aktywny jest tylko ekran komputera) Duplikuj (dwa ekrany pokazują to samo) Rozszerz (dwa ekrany działają jak jeden duży ekran) Tylko drugi ekran (monitor zewnętrzny jest jedynym aktywnym)

W większości przypadków będziesz używać opcji Rozszerz, która pozwoli Ci otwierać aplikacje i okna niezależnie na obu ekranach. Aby skonfigurować drugi wyświetlacz, otwórz menu Start, kliknij ikonę Ustawienia (symbol koła zębatego) i wybierz System, a następnie Wyświetlacz. Tutaj możesz skonfigurować jasność, rozdzielczość i orientację obu ekranów. Jeśli używasz dwóch wyświetlaczy jako jednego rozszerzonego ekranu, możesz również użyć tego menu, aby ustawić, który monitor będzie po lewej, a który po prawej stronie.

Szukaj monitorów z wejściami USB-C, HDMI lub DisplayPort

W systemie macOS otwórz menu Apple, wybierz Preferencje systemowe, a następnie kliknij Monitory. Na karcie Rozmieszczenie (która pojawi się dopiero po połączeniu z drugim ekranem) możesz zmienić względne pozycje swoich wyświetlaczy – który z nich znajduje się na lewym ekranie, a który po prawej. W tym samym menu można ustawić rozdzielczość ekranu.

Jeśli korzystasz z komputera z Chrome OS, kliknij panel informacyjny w prawym dolnym rogu (tam, gdzie znajduje się zegar). Następnie wybierz ikonę koła zębatego, przejdź do panelu Ustawienia i wybierz Wyświetlacze. W tym menu możesz skonfigurować, czy drugi wyświetlacz działa jako rozszerzenie, czy duplikat pierwszego, ustawić rozdzielczość i orientację wyświetlaczy oraz umieścić je w przestrzeni wirtualnej.

Kiedy skończysz, usiądź wygodnie i korzystaj do woli z drugiego ekranu. Jeśli pracujesz w trybie rozszerzonym, możesz przeciągać okna programów między ekranami i maksymalizować je na dowolnym ekranie. Za każdym razem, gdy odłączysz lub wyłączysz drugi monitor, system operacyjny automatycznie powróci do domyślnej konfiguracji.