03.02.2023 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 12 minuty Zwiększ rozmiar tekstu
Największym źródłem wiedzy jest dziś Internet. Rodzice mają tego świadomość i coraz częściej decydują się na zakup laptopa, który okazuje się pomocny przy odrabianiu zadań domowych, przygotowywaniu prezentacji do szkoły czy utrzymywaniu kontaktu z kolegami i koleżankami. Podczas tworzenia projektów czy pisania wypracowań z pewnością przydadzą się narzędzia z pakietu Microsoft Office, takie jak Word czy PowerPoint.
Jest on również niesamowicie istotny w wypadku potrzeby nauki zdalnej, a Ty lub Twoje dziecko może łączyć się ze szkołą z każdego miejsca na ziemi. Jest to niewątpliwie duży plus, którym nie mogą poszczycić się komputery stacjonarne. Jaki laptop dla ucznia kupić? Przedstawiamy najlepsze laptopy do nauki zdalnej z różnych półek cenowych.
Ranking laptopów do szkoły
Jak wybrać laptop dla ucznia? Najważniejsze cechy
Wybierając laptop dla dziecka, zwykle myślimy jedynie o nauce, przeglądaniu zadań domowych z e-dziennika i tworzeniu prezentacji na zajęcia. Jednak pandemia koronawirusa pokazała, że laptop przydaje się także do nauki zdalnej, a programy do obsługi wideokonferencji znacznie obciążają urządzenia i nie każde sobie z nimi poradzi. Kolejną kwestią jest kamera, zdarzają się jeszcze laptopy, które jej nie posiadają (choć są one rzadkością).
Zalecamy zatem, żeby laptop dla Ciebie lub Twojego dziecka był jak najbardziej funkcjonalny, ponieważ nigdy nie wiesz, jakim nieoczekiwanym zadaniom będzie musiał stawić czoła. Lepiej mieć sprzęt na długie lata, niż wymieniać go po kilku miesiącach użytkowania. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych cech, które powinien posiadać dobry, uniwersalny laptop.
Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, kupując laptop do nauki zdalnej.
Poradnik jak wybrać laptopa do nauki?
Chcesz zdobyć więcej informacji o tym, co powinien mieć laptop dla ucznia? Rozwinęliśmy najważniejsze kwestie wymienione powyżej. Teoretycznie laptop do 2000 zł w zupełności wystarczyłby do szkoły, ale warto przemyśleć wybór, by nasze dziecko dzięki niemu mogło się nie tylko uczyć, ale i odprężyć po pracowitym dniu. Dodatkowo może w przyszłości zainteresuje się montażem czy tworzeniem grafiki, a do tych zadań niezbędna będzie dedykowana karta graficzna i wydajniejszy procesor. Jeśli więc dopłacimy do lepszego sprzętu już teraz, dziecko będzie mogło w przyszłości realizować swoją pasję, a wymiana urządzenia nie będzie konieczna.
Ekran – jaki rozmiar i rozdzielczość?
Laptop do nauki powinien być wyposażony w ekran o rozdzielczości Full HD (1920×1080 pikseli). Zapewni on szczegółowy obraz wysokiej jakości. Tańsze modele z niższej półki mogą oferować rozdzielczość 1366×768 pikseli, bez rażących w oczy pikseli. Coraz częściej laptopy z dedykowaną kartą graficzną są wyposażone w ekrany QHD (2560×1440). Jeśli chodzi o rozmiar ekranu w laptopie, to najlepszym wyborem będzie:
Jeśli chodzi o rozmiar ekranu w laptopie, to najlepszym wyborem będzie:
laptop z ekranem 15,6 cala – najczęściej stosowany rozmiar wyświetlacza. Duża matryca może się też przydać do oglądania filmów, czy grania (oczywiście już po odrobieniu lekcji)
laptop z ekranem o przekątnej 13 i 14 cali – jeśli dziecko będzie często nosić laptop do szkoły, możemy rozważyć zakup mniejszego modelu. Będzie wyraźnie lżejszy i bardziej poręczny. Bez problemu zmieści się w plecaku i nie obciąży zbytnio naszej pociechy.
Wielkość matrycy nie jest jednak jedyną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy jej wyborze. Wielkość matrycy nie jest jednak jedyną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa. Oprócz wspomnianej wcześniej powłoki matrycy należy rozważyć częstotliwość odświeżania ekranu. Odpowiada ona za płynność poruszania się obrazu po ekranie, co zauważalne jest podczas oglądania filmów lub grania w gry.
To właśnie podczas dynamicznych rozgrywek wysoka częstotliwość odświeżania jest najważniejsza. Jeśli laptop będzie przeznaczony także do gier, lepiej żeby odświeżanie wynosiło minimum 144 Hz, jeśli nie – wystarczy standardowe 60 Hz. Wybrany laptop nie posiada takiego odświeżania? Nic straconego, zawsze można doposażyć się w zewnętrzny monitor 144 Hz.
Propozycje, jaki laptop dla ucznia wybrać znajdziesz w rankingach:
Na rynku są dostępne także laptopy z ekranem dotykowym. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą połączyć ze sobą dwie możliwości – tradycyjne korzystanie z laptopa i klawiatury oraz użytkowanie za pomocą dotyku niczym w tablecie. Ułatwia on przeglądanie Internetu czy pomaga w zadaniach i pracach kreatywnych.
Dobra karta graficzna, czyli jaka?
Wyróżniamy dwa rodzaje kart graficznych w laptopach. W zależności od potrzeb i zastosowań wybrać powinniśmy jedno z nich:
zintegrowana karta graficzna – do zadań szkolnych w zupełności wystarczy tańszy laptop ze zintegrowaną grafiką. Wśród kart zintegrowanych przez długi czas stosowano wyłącznie różne warianty układów Intel UHD Graphics oraz mocniejsze Intel Iris Xe , ale obecnie są dostępne także laptopy z podzespołami AMD Ryzen i wbudowanymi kartami graficznymi AMD Radeon . Jeśli laptop ma służyć także do mniej wymagających gier, to warto zdecydować się na rozwiązanie AMD.
– do zadań szkolnych w zupełności wystarczy tańszy laptop ze zintegrowaną grafiką. Wśród kart zintegrowanych przez długi czas stosowano wyłącznie różne warianty układów , ale obecnie są dostępne także laptopy z podzespołami AMD Ryzen i wbudowanymi kartami graficznymi . Jeśli laptop ma służyć także do mniej wymagających gier, to warto zdecydować się na rozwiązanie AMD. dedykowana karta graficzna – jeśli jednak zależy nam, by dziecko poza nauką miało możliwość korzystania z laptopa do uruchamiania nowszych gier, montażu filmów lub obróbki grafiki, to dobrze będzie dopłacić do sprzętu wyposażonego w kartę dedykowaną. Najpopularniejsze są produkty marki Nvidia (GeForce) oraz AMD (Radeon).
Szybki procesor
Procesor ma kluczowy wpływ na wydajność i możliwości laptopa. Wybór odpowiedniego decyduje więc o tym, do czego będziemy mogli notebooka wykorzystać:
podstawowe zastosowania – do prostych zadań zdecydowanie wystarczy procesor z niższej półki – do takich dzisiaj zaliczyć można procesory dwurdzeniowe z czterema wątkami. Wystarczą do przeglądania internetu oraz uruchamiania podstawowych aplikacji. Przykładem takich układów są procesory Intel Core i3 i AMD Ryzen 3 . Zaletą laptopów wyposażonych w takie podzespoły jest zdecydowanie niższa cena.
– do prostych zadań zdecydowanie wystarczy procesor z niższej półki – do takich dzisiaj zaliczyć można procesory dwurdzeniowe z czterema wątkami. Wystarczą do przeglądania internetu oraz uruchamiania podstawowych aplikacji. Przykładem takich układów są procesory i . Zaletą laptopów wyposażonych w takie podzespoły jest zdecydowanie niższa cena. uniwersalny laptop do nauki i gier – jeśli dysponujemy nieco większą kwotą i szukamy laptop do szkoły, który będzie sprawny przez długie lata, to warto zainwestować w model wyposażony w procesor Intel Core 11. lub 12. generacji . Łatwo rozpoznać ją po pierwszej cyfrze w nazwie procesora (np. Intel Core i5-1135G7 to jedenasta generacja a Intel Core i5-12500H to dwunasta generacja). Alternatywą są laptopy z procesorami AMD Ryzen , tutaj zalecamy serię 4000 lub 5000.
– jeśli dysponujemy nieco większą kwotą i szukamy laptop do szkoły, który będzie sprawny przez długie lata, to warto zainwestować w model wyposażony w procesor . Łatwo rozpoznać ją po pierwszej cyfrze w nazwie procesora (np. Intel Core i5-1135G7 to jedenasta generacja a Intel Core i5-12500H to dwunasta generacja). Alternatywą są laptopy z procesorami , tutaj zalecamy serię 4000 lub 5000. gry i wymagające programy – aby otrzymać laptopa do bardziej wymagających zadań, jak grafika, projektowanie czy najnowsze gry komputerowe z otwartym światem, warto dopłacić do modelu z procesorem w wersji i7 lub nawet i9. Analogią w AMD będzie Ryzen 7 oraz Ryzen 9. Parametry na które należy zwrócić uwagę to ilość rdzeni i częstotliwość taktowania procesora. Generalna zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej.
Chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze laptopa? Przeczytaj poradnik: Jaki laptop kupić?
Laptop do nauki zdalnej
Pandemia COVID-19 zmusiła szkoły do przejścia na tryb nauczania zdalnego, a co za tym idzie – przeprowadzanie lekcji online. Obecnie, w 2023 roku, uczniowie wrócili już do szkół i zajęcia odbywają stacjonarnie, jednak niewykluczone, że jeszcze kiedyś konieczna będzie odpowiedź na pytanie, jakie laptopy do nauki zdalnej będą dobrym wyborem.
Laptop dla ucznia do lekcji on-line powinien być wyposażony w dobrej jakości kamerkę internetową i wbudowany mikrofon (nie trzeba wówczas dokupować dodatkowych akcesoriów), wygodną klawiaturę i duży ekran – najlepiej 15,6 cala. Przydatny będzie też wydajny procesor (AMD Ryzen 5, Intel Core i5 lub mocniejsze) i co najmniej 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD. Takie parametry zapewnią sprawne działanie kilku aplikacji jednocześnie.
Jaki laptop kupić do szkoły podstawowej, a jaki do szkoły średniej w przypadku nauki online? Niezależnie od etapu edukacji, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jeden parametr – sprzęt powinien zapewnić stabilne połączenie z internetem. Laptop do nauki zdalnej powinien więc obsługiwać standard łączności bezprzewodowej WiFi 5 (lub najlepiej WiFi 6). Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest podłączyć laptopa do internetu na stałe przewodem ethernet. Jeśli laptop nie posiada takiego złącza RJ45, można zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę.
Wiemy już, jaki laptop do szkoły w przypadku nauki zdalnej warto kupić. Poniżej znajdziesz konkretne propozycje na laptopy dla uczniów i studentów, które sprawdzą się w każdej sytuacji.
Najlepsze laptopy dla dziecka i ucznia – ranking
15-calowy laptop dla ucznia: ASUS ZenBook Flip 13 ASUS ZenBook Flip 13 to świetny laptop do nauki, który zachwyca swoją smukłą konstrukcją i ekranem obracanym o 360 stopni. Po otwarciu pokrywy uświadczymy pełnowymiarową klawiaturę, jednak bez panelu numerycznego. Ten został umieszczony w gładziku i pojawia się po wciśnięciu wirtualnego przycisku, znajdującego się w rogu. Zawiasy umożliwiają obracanie klawiatury i korzystanie z laptopa w trybie namiotu lub w trybie całkowicie złożonym, co pozwala na wygodną obsługę dotykowego ekranu. Takie rozwiązanie ułatwia prace z grafiką czy pozwala tworzyć notatki przy pomocy dedykowanego rysika. Flip 13 oferuje ekran o przekątnej 13,3 cala i wyróżnia się wąskimi ramkami ze wszystkich stron. Oznacza to, że sam wyświetlacz zajmuje aż 90% obudowy. Dzięki temu urządzenie jest niezwykle lekkie i waży jedynie 1,24 kg, co tworzy z niego idealny laptop do szkoły, który zmieści się w plecaku ucznia. Wnętrze skrywa procesor Intel Core i5, 16 GB pamięci RAM, szybki dysk SSD 512 GB i zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Xe Graphics. Zobacz produkt w sklepie Zobacz także: Wszystkie laptopy 2w1
14-calowy laptop do szkoły: ASUS Vivobook S14X Asus Vivobook S14X będzie doskonałym wyborem przy nieco większym budżecie. Świetnie sprawdzi się podczas nauki zdalnej, ale też w przypadku podróży lub zajęć pozaszkolnych, z uwagi na to, że jest solidny i lekki (1,63 kg). Będzie służył Twojemu dziecku przez długi czas – jego atutami są pamięć RAM o pojemności 16 GB, dysk SSD 1000 GB oraz czternastordzeniowy procesor Intel Core i7. Dzięki rozdzielczości ekranu 2880 x 1800 pikseli uczeń będzie mógł komfortowo oglądać filmy, by odprężyć się po szkole. Zobacz produkt w sklepie Zobacz także: Wszystkie laptopy Asus
Lekki laptop do nauki: DELL Inspiron 15 3525-6532
Jeśli dziecko uczyć się będzie w hybrydowym trybie, czyli częściowo w domu, a częściowo w szkole, to warto wybrać laptopa, który będzie wystarczająco lekki, aby mogło go nosić bez wysiłku. Dobrze sprawdzi się laptop z 15-calowym ekranem, taki jak DELL Inspiron 15. To prosty laptop do nauki ważący zaledwie 1,68 kg, więc można go nosić w plecaku razem z książkami. Jego wydajność wystarczy do obsługi wszelkich aplikacji edukacyjnych, komunikatorów wideo i innych programów niezbędnych do nauki.
Przydatnym dodatkiem mogą okazać się nóżki, które po otwarciu laptopa unoszą delikatnie podstawę do góry, co zapewnia lepsze chłodzenie. Warto dodać, że baterię Inspirona od 0 do 80% naładujesz w zaledwie godzinę. Laptop do nauki wyposażony jest w AMD Ryzen 5, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB. Za układ graficzny odpowiada AMD Radeon.
Tani laptop do szkoły: Lenovo Ideapad 5-15 Ten laptop dla ucznia w atrakcyjnej cenie zapewnia duży ekran (15,6 cala) z wąską ramką, pojemny dysk SSD (512 GB) oraz pamięć RAM 8 GB. Co więcej, wydajny procesor AMD Ryzen 5 zapewnia płynne działanie aplikacji. Sprawdzi się dzięki temu do odrabiania prac domowych, przeglądania Internetu oraz na zajęciach pozaszkolnych. Laptop wyróżnia się również podświetlaną klawiaturą o dużej wytrzymałości. Sprzęt jest lekki (1,69 kg) i, co ważne, został wyposażony w system operacyjny Windows 11 Home. Zobacz produkt w sklepie Zobacz także: Wszystkie laptopy Lenovo
Laptop do szkoły do 3000 zł: HP 15s
Najczęściej kupowane laptopy do szkoły mieszczą się w przedziale cenowym do 3000 zł. To słuszny wybór, gdyż w większości przypadków takie laptopy w zupełności wystarczą do komfortowej nauki, obsługi aplikacji i przeglądania internetu. Zazwyczaj są także solidnie wykonane i wyposażone w wygodną klawiaturę i dobrej jakości ekran. Przykładem takiego laptopa jest HP 15s-fq2404nw.
Dostępny jest w wielu wariantach, ale szczególnie opłacalny wydaje się model wyposażony w procesor Intel Core i5, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD 256 GB. Laptop bardzo szybko się uruchamia, posiada technologię HP Fast Charge, która naładuje urządzenie do minimum 50% w zaledwie 30 minut. Mimo dużego ekranu (15,6 cala Full HD) zdołano zachować smukłą konstrukcję obudowy i niską wagę (1,69 kg). Zaletą laptopa HP jest panel antyodblaskowy o niskim połysku, który pozwala korzystać z laptopa w ogródku. Dzięki temu dziecko jednocześnie może się uczyć, cieszyć się słońcem i korzystać ze świeżego powietrza.
Laptop do nauki zdalnej do 3000 zł: Lenovo Ideapad 3-15IIL
Atrakcyjną propozycją jest także laptop Lenovo Ideapad 3-15IIL, na którego pokładzie znalazły się procesory Intel lub AMD Ryzen. Nie zabrakło także szybkiego dysku SSD, co sprawia, że laptop działać będzie płynnie i szybko. Bez problemu poradzi sobie z obsługą aplikacji biurowych, edukacyjnych oraz komunikatorów internetowych.
Oprócz tego laptop dysponuje dużym ekranem Full HD z powłoką antyrefleksyjną, wygodną klawiaturą oraz solidną obudowę z licznymi portami. Słowem, Lenovo Ideapad 3-15IIL bardzo dobrze sprawdzi się jako uniwersalny laptop do nauki zdalnej.
Wydajny i lekki laptop do szkoły: Lenovo YOGA Slim 7 Jeśli zastanawiasz się, jaki dobry laptop dla ucznia kupić, postaw na Lenovo YOGA Slim 7. Sprzęt jest lekki – waży zaledwie 0,96 kg – i solidny. Model ten oferuje ponadto procesor Intel Core 12. generacji, technologię Wi-Fi 6, a także 16 GB pamięci RAM. Dzięki temu jest niezwykle wydajny. Duża pojemność dysku SSD (512 GB) pozwoli dziecku na przechowywanie wielu zdjęć, notatek z lekcji oraz filmów. Co więcej, w laptopie zainstalowany jest system operacyjny Windows 11 Home. Zobacz produkt w sklepie Zobacz także: Wszystkie laptopy Lenovo
Laptop do nauki i do gier do 4000 zł: Lenovo Ideapad 3-15 Gaming
Chyba nikt nie będzie zaskoczony, że laptop do nauki w chwilach wolnych będzie pełnić rolę również komputera do grania. Szczególnie jeśli nasze dziecko nie ma konsoli do gier. Jeśli decydujemy się połączyć w jednym urządzeniu naukę i relaks, to komputer przenośny musi mieć dodatkowo wydajną kartę graficzną, która umożliwi komfortową grę przynajmniej w trybie HD.
Wśród bardzo wielu laptopów gamingowych warto zwrócić uwagę na przykład serię Lenovo Ideapad 3-15 Gaming. W cenie do 3000 zł otrzymujemy bardzo wydajny procesor Ryzen 5 4600H (6 rdzeni), mocną kartę graficzną Nvidia Geforce GTX 1650 z 4 GB pamięci własnej, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD 256GB. Ekran Full HD jest matowy, a gamingowa klawiatura podświetlana, co gwarantuje przyjemność użytkowania o każdej porze dnia. Nie ma jedynie systemu operacyjnego.
Dostępne są także inne konfiguracje laptopa, z nawet mocniejszymi podzespołami (np. większą ilością pamięci RAM, bardziej pojemnym dyskiem, czy ekranem 120 Hz, czy preinstalowanym systemem Windows). Lenovo Ideapad 3-15ARH Gaming pozwala także na samodzielną modernizację podzespołów w przyszłości i dołożenie np. dodatkowej pamięci RAM czy wymianę dysku.
Gamingowy laptop do nauki i rozrywki: Acer Nitro 5
Dla wymagających uczniów, którzy po wytężonej nauce lub trudnym sprawdzianie chcą się zrelaksować grając w najnowsze gry, świetnie sprawdzi się laptop Acer Nitro 5. Laptop do gier został wyposażony w procesor Intel Core i5 11. Generacji, 16 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 512 GB i co najważniejsze, potężną kartę graficzną GeForce RTX 3050 Ti. Taki laptop do nauki i rozrywki to dobra inwestycja, ponieważ przez długie lata nie straci na wydajności. Acer Nitro, jak na laptop gamingowy przystało, wyróżnia się agresywnym designem, w którym zamknięty jest ekran o przekątnej 15,3-cala.
Nawet pod obciążeniem wielu wymagających aplikacji dwa wentylatory świetnie poradzą sobie z rozproszeniem ciepła, a technologia NitroSense umożliwia monitorowanie temperatury i prędkości obrotu w czasie rzeczywistym. Dwa 2-watowe głośniki sprawią, że przeciwnik będzie słyszalny już zza rogu, natomiast podczas nauki zdalnej nie będą potrzebne słuchawki.
Mały laptop dla studenta: Apple MacBook Air M1 Smukły i lekki Apple MacBook Air M1 to wybór dla osób, które doceniają wysoką jakość oraz solidne wykonanie. Laptop oferuje wydajną baterię, wyświetlacz 13 cali o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli oraz technologię Wi-Fi 6. Zastosowany w ergonomicznej klawiaturze mechanizm nożycowy oraz wstępnie zaprogramowane skróty pozwalają na wygodne pisanie, co z pewnością doceni zarówno student, jak i uczeń szkoły średniej. Dużym atutem tego laptopa jest mnóstwo wbudowanych, przydatnych aplikacji. Zobacz produkt w sklepie Zobacz także: Wszystkie laptopy Apple
Uniwersalny 14-calowy laptop dla ucznia: DELL Inspiron 5410 Dell Inspiron 5410 to laptop 2w1, który doskonale zastąpi tablet. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom uczeń może go bez problemu zabrać ze sobą do szkoły lub wygodnie korzystać z niego w domu. Zawias 360 stopni pozwala na elastyczne przełączanie się między 4 różnymi trybami. Warto również zwrócić uwagę na bardzo wąskie ramki, co zapewnia doskonałe wrażenia podczas oglądania filmów czy przeglądania internetu. Wydajny procesor Intel Core i5, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD (512 GB) gwarantują sprawne działanie laptopa. Zobacz produkt w sklepie Zobacz także: Wszystkie laptopy Dell
Mogą Cię zainteresować:
Dodano: w kategorii: - autor: Cebit.pl
Multifunkcjonalna mobilna platforma do pracy i do zabawy - tego najczęściej użytkownicy oczekują od notebooków. Obecnie szeroki wybór pozwala wybrać najlepszy sprzęt do konkretnych wymagań. Różne marki dostarczają laptopy o wysokiej wydajności. Ta jednak często wiąże się z wyższym kosztem zakupu. Dlatego ważne jest znalezienie odpowiedniego kompromisu.
Wśród największych producentów i bezpośrednich rynkowych konkurentów znaleźć można takie marki jak Lenovo i Dell. Obie firmy starają się trafić do jak najszerszego grona klientów, oferując również maszyny idealne do pracy, jak i do rozrywek domowych. Która jednak proponuje lepsze rozwiązania? Jeśli jesteś ciekaw odpowiedzi na to pytanie - znajdziesz je w naszym artykule. Zostań z nami!
Dell i Lenovo - dwaj giganci IT
Obaj producenci należą do światowych potentatów rynku informatycznego. Dell to amerykańska firma z ponad 30-letnią tradycją. Przez lata specjalizowali się głównie w produkcji urządzeń do biur i dla biznesmenów. Z czasem jednak poszerzyła ofertę o komputery przeznaczone dla użytkowników indywidualnych.
Natomiast Lenovo jest relatywnie nowym, ale budującym rynkową potęgę graczem. Chińskiego giganta klienci poznali pod obecną nazwą w 2003 roku. Firma od 2005 roku stopniowo wykupywała akcje IBM-u, stając się w końcu jego właścicielem. Teraz skupia się na produkcji różnych nowoczesnych technologii, w tym laptopów domowych, jak i biznesowych.
Główną różnicę między nimi stanowi fakt, że Lenovo częściej kojarzone są ze sprzętem dla użytkowników indywidualnych. Dell zaś cieszy się głównie zaufaniem biznesmenów. Które z nich są lepsze dla osób, poszukujących komputera do pracy, jak i do domu?
Dwaj główni konkurenci - Latitude i Thinkpad
Wśród linii notebooków dla użytkowników szukających sprzętu do wszechstronnego zastosowania, można wyróżnić serie Dell Latitude i Lenovo Thinkpad. Ich geneza sięga wczesnych lat 90. (Thinkpad produkowano wtedy pod szyldem IBM), mają również porównywalne parametry. Największe podobieństwo widać w wielkości. Obie linie oferują laptopy o przekątnych 11,6-15,6 cala. To zaś gwarantuje wysoką mobilność. Jedna i druga seria, bazuje też na podobnych podzespołach, pochodzących głównie od Intela.
Łączy je jeszcze jedna rzecz - opinie zarówno o komputerach Lenovo Thinkpad, jak i Dell Latitude są zazwyczaj pozytywne. Wszystko bowiem zależy od oczekiwań klientów, którzy zdecydowali się na ich zakup.
To są podobieństwa. Jakie natomiast można wskazać różnice? Są one dostrzegalne m.in. w oznaczeniach - te stosowane przez Lenovo wobec poszczególnych modeli są bardziej czytelne. Laptop model T i W to typowi przedstawiciele stacji roboczych. Natomiast seria X to urządzenia lepiej dostosowane do mobilnej pracy.
Komputery Dell za to wykazują często dużo lepsze spasowanie i sprawiają wrażenie bardziej solidnych, choć nie jest to regułą. Warto przy tym wspomnieć, że Latitude cieszy się dobrymi opiniami ze względu na estetyczne wykonanie i elegancki design.
Różnice dotyczą też komponentów. Choć często parametry są podobne, bywa, że Lenovo stosuje np. starsze, nieco wolniejsze wersje podzespołów (dotyczy to m.in. pamięci RAM). Zwykle jednak są to niewielkie różnice, mające małe znaczenie dla funkcjonalności komputera.
Jaki komputer więc wybrać?
Jaki jest wynik komputerów Dell vs Lenovo? Czy bardziej opłaca się zaufać doświadczonemu producentowi ze stabilną sytuacją na rynku? Czy stale rozrastającemu się gigantowi, czerpiącemu z tradycji największych producentów urządzeń IT, takich jak IBM? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie są oczekiwania użytkowników. Istotne, by w tym przypadku odpowiedzieć sobie na pytanie, która właściwość - np. czy mobilność, czy moc obliczeniowa - mają większe znaczenie. Wówczas łatwiej jest odnaleźć laptop odpowiadający konkretnym wymaganiom.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej ma temat wyboru laptopa zajrzyj tutaj.
Jaki laptop do 2500 zł? Szukasz, ale nie chcesz na niego wydawać dużych pieniędzy? Przygotowaliśmy zestawienie tanich modeli w segmencie do 2,5k zł, które poradzą sobie z codziennymi zastosowaniami.
Dobry laptop do 2500 zł? Proszę bardzo! Wprawdzie trzeba się tutaj liczyć z pewnymi ograniczeniami i pójściem na kompromis, ale obecnie bez problemu można kupić dobry i niedrogi model do domu lub biura – taki komputer poradzi sobie z podstawowymi, codziennymi zastosowaniami, a niektóre konfiguracje pozwolą też na wykonywanie bardziej skomplikowanych zadań.
Jaki laptop do 2500 zł będzie najlepszym wyborem? Okazuje się, że wybór wcale nie jest taki prosty. Oferty sklepów są bogate w tańsze modele, a co jakiś czas pojawiają się nowe generacje sprzętu, więc mniej doświadczeni czytelnicy mogą poczuć się zagubieni. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych modeli z niższej półki, które powinny spełnić Wasze oczekiwania.
Ranking laptopów do 2500 zł:
Laptop do 2500zł 2022 – na co możemy liczyć?
Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopa do 2500 złotych? Siłą rzeczy nie powinniśmy tutaj oczekiwać rewelacji (laptop gamingowy do 2500 zł też raczej będzie trudny do znalezienia), niemniej jednak warto bliżej przyjrzeć się specyfikacji technicznej i wybrać porządny model.
W podanym budżecie można oczekiwać konstrukcji z ekranem o rozdzielczości 1080p. Warto tutaj wybrać konfiguracje bazujące na panelu IPS, który zapewnia dobre odwzorowanie barw, szerokie kąty widzenia i przyzwoitą jasność obrazu. Nie powinno być też problemem znalezienie cieńszych, kompaktowych konstrukcji, które sprawdzą się w podróży.
Bardzo istotną kwestią jest również specyfikacja techniczna. Na rynku nie brakuje modeli wyposażonych w słabsze procesory z serii Intel Celeron lub Pentium, jednak oferują one bardzo słabe osiągi. W podanym budżecie dużo lepszą propozycją będą modele z układami Intel Core i5 11. generacji, bądź też AMD Ryzen 5500. Lepszy procesor przełoży się na szybkość działania komputera i sprawniejsze wykonywanie zadań.
Co jeszcze? Do tego obowiązkowo minimum 8 GB pamięci RAM (w podanym budżecie trudno znaleźć dobre konfiguracje z 16 GB, ale część modeli w przyszłości można rozbudować do takiej pojemności, co poprawi komfort użytkowania systemu). Niezbędny będzie też szybki dysk SSD NVMe – w większości laptopów z tej pólki cenowej montowany jest nośnik o pojemności 256 GB lub 512 GB.
Część laptopów jest sprzedawana razem z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 lub Windows 11, dzięki czemu można z nich korzystać zaraz po zakupie. Jeśli dysponujecie własną kopią systemu (np. kupiliście go osobno), można tutaj wybrać konfiguracje sprzedawane bez systemu – zwykle są one o 400 – 500 złotych tańsze, bądź też w podanym budżecie oferują lepszą specyfikację.
Jeśli szukacie jeszcze tańszego modelu, zerknijcie do naszego artykułu z laptopami do 2000 zł. Polecamy też zapoznać się z zestawieniami laptopów do 3000 zł i 4000 zł, a także polecanymi laptopami do gier (najtańsze konfiguracje to koszt 3000 - 4000 zł).
Lenovo Ideapad 3-15ALC - dobry laptop do 2500 złotych Ocena benchmark.pl
4,3/5 Pierwsza propozycja to laptop marki Lenovo wyposażony w dobre jak na tą półkę cenową podzespoły. Ma sześciordzeniowy procesor AMD Ryzen 5 serii 5000, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Posiada także wyświetlacz o wielkości 15,6 cala i rozdzielczości Full HD. To laptop, który poradzi sobie ze wszystkimi domowymi zadaniami oraz z nieskomplikowaną pracą biurową. Świetnie sprawdzi się także jako komputer do nauki zdalnej i dla studentów kierunków humanistycznych. Najważniejsze cechy: System operacyjny Windows 11 Home
Procesor główny (nazwa) AMD Ryzen 5 5500U
Karta graficzna AMD Radeon Graphics
Wyświetlacz (przekątna) 15,6 cale/cali
Pamięć RAM 8 GB
Dysk twardy SSD 512 GB
Waga 1650 g
Złącza 1x HDMI, 1x USB 2.0, 1x USB 3.2 typu C gen 2, 1x USB 3.2, combo jack (wejście/wyjście audio)
HP 245 G8 – 14-calowy laptop do pracy Ocena benchmark.pl
4/5 Kolejny w naszym zestawieniu jest biznesowy laptop marki HP. Wyposażony jest w procesor AMD Ryzen 5 5500U, 8 GB pamięci RAM i szybki dysk SSD. Na uwagę zasługuje zastosowanie technologii Wi-Fi 6, która zapewnia bardzo szybki transfer danych poprzez sieć bezprzewodową. Ten komputer ma 14-calowy wyświetlacz i waży niecałe 1,5 kilograma, więc świetnie sprawdzi się w podróży. Jak podaje producent, klawiatura tego laptopa jest odporna na zalanie niewielką ilością płynów. Najważniejsze cechy: System operacyjny Windows 10
Procesor główny (nazwa) AMD Ryzen 5 5500U
Karta graficzna AMD Radeon Graphics
Wyświetlacz (przekątna) 14 cale/cali
Pamięć RAM 8 GB
Dysk twardy SSD 256 GB
Waga 1470 g
Złącza czytnik kart pamięci, 1x HDMI, 2x USB 3.0, 1x USB 3.1 typ C, combo jack (wejście/wyjście audio)
HUAWEI MateBook D15 - tani laptop z systemem Windows 11 Ocena benchmark.pl
4,3/5 Laptopy HUAWEI Matebook to niezwykle popularne w swojej kategorii urządzenia. Charakteryzują się bardzo dobrą relacją ceny do jakości wykonania i oferowanych osiągów. Proponowany model posiada wyświetlacz, którego przekątna ma 15,6-cala. Wyposażony został w procesor Intel Core i5 11. generacji, 8 GB RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB. Mimo stosunkowo niskiej ceny, te laptopy charakteryzują się eleganckim i nowoczesnym designem, który z pewnością spodoba się większości z Was. Najważniejsze cechy: Procesor główny (nazwa) Intel Core i5-1135G7
Karta graficzna Intel Iris Xe Graphics
Wyświetlacz (przekątna) 15,6 cale/cali
Pamięć RAM 8 GB
Dysk twardy SSD 512 GB
Waga 1560 g
Złącza 1x HDMI, 2x USB 2.0, 1x USB 3.1 typ C, 1x USB 3.1 typu A, combo jack (wejście/wyjście audio)
ACER Aspire 5 A515-45 - tani laptop do pracy Ocena benchmark.pl
4,2/5 Szukając laptopa w cenie do 2500 złotych warto także zwrócić uwagę na propozycję od firmy Acer. Sugerowany przez nas model Aspire 5 posiada 15-calowy wyświetlacz oraz wydajne podzespoły, które świetnie poradzą sobie zarówno z domowymi zadaniami i jak i prostymi pracami biurowymi. Na uwagę zasługuje między innymi Wi-Fi 6, technologia redukcji emisji światła niebieskiego oraz smukła obudowa, która nadaje mu nowoczesnego wyglądu. Komputer dostarczany jest z systemem Windows 11, więc jest gotowy do pracy niemal od razu po wyjęciu z pudełka. Najważniejsze cechy: System operacyjny Windows 11 Home
Procesor główny (nazwa) AMD Ryzen 5 5500U
Karta graficzna AMD Radeon Graphics
Wyświetlacz (przekątna) 15,6 cale/cali
Pamięć RAM 8 GB
Dysk twardy SSD 512 GB
Złącza słuchawkowe, 1x HDMI, 1x USB 2.0, 2x USB 3.0, 1x USB 3.1 typ C
Lenovo IdeaPad 3 17ITL6 - 17-calowy laptop do 2500 złotych Ocena benchmark.pl
4/5 Kolejna propozycja od firmy Lenovo, ale nieco inna od poprzedniej. Posiada procesor Intel Core i3 11. generacji, 8 GB RAM i generacji, 8 GB RAM i 512 GB pamięci masowej. To, co wyróżnia ten model spośród innych sugerowanych laptopów to duży wyświetlacz, którego przekątna ma długość 17,3 cala. Ten laptop świetnie sprawdzi się zatem w domu i zastąpi komputer stacjonarny, a zajmie przy tym zdecydowanie mniej miejsca. Należy jednak pamiętać, że jego waga to 2,1 kilograma, więc jeśli szukacie sprzętu mobilnego, to zerknijcie na wyżej opisane propozycje. Najważniejsze cechy: System operacyjny Windows 11 Home
Procesor główny (nazwa) Intel Core i3-1115G4
Karta graficzna Intel UHD Graphics
Wyświetlacz (przekątna) 17,3 cale/cali
Pamięć RAM 8 GB
Dysk twardy SSD 512 GB
Waga 2100 g
Złącza czytnik kart pamięci, 1x HDMI, 1x USB 2.0, 1x USB 3.0, 1x USB 3.1 typ C, combo jack (wejście/wyjście audio)
Najlepszy laptop do 2500 zł
To jaki model wybierzecie zależy między innymi od Waszych potrzeb. Każdy laptop z naszego zestawienia będzie dobrym zakupem, ale osoby, które dużo podróżują ze swoim komputerem powinni wybrać HP 245 G8 lub HUAWEI Matebook D15. Lenovo IdeaPad 3 17ITL6 najlepiej sprawdzi się jako typowo domowy laptop, a dwie pozostałe propozycje to uniwersalne laptopy do domowych zastosowań i prostych prac biurowych.